Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Hypermobilita může být příčinou vašich bolestí. Není výhra, když jste extrémně pružní

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
hypermobilita
Hypermobilita se projevuje obvykle nadměrným rozsahem kloubů.

13. 06. 2023

Pohyblivost kloubů se vyvíjí. Při hypermobilitě ale dochází k tomu, že se klouby pohybují jinak, než mají, což daný jedinec může poznat i sám. Aby se hypermobilita potvrdila, používá se k tomu srovnávání pohybu za pomoci takzvaných Brightonových kritérií nebo Beightonova skóre. Že se pohyb kloubu nachází někde za hranicí běžné normy, se pozná poměrně snadno.

Navíc jedinci, kteří trpí hypermobilitou se mnohem častěji zraní. Dochází u nich velmi pravidelně k drobným a opakovaným poraněním, která jsou dalším ukazatelem, že něco není v pořádku. Aby byla hypermobilita prokázána, provádí se jednoduchý test. Skládá se z pěti pohybů.

Jste hypermobilní?

Člověk musí přitáhnout palec k předloktí, ohnout malíček směrem ke hřbetu ruky, musí propnout lokty a kolena. Výsledek je jasný okamžitě, běžný jedinec, který hypermobilitou netrpí, se například nedokáže dotknout předloktí palcem. I u ostatních pohybů je pak patrné, že nejde o běžný pohyb, lokty a kolena se propnou více než do roviny a podobně.

hypermobilita
Dokážete tohle?

Že nejste nadměrně ohební ovšem ještě neznamená, že nemůžete být hypermobilní. Občas si totiž tělo vytvoří jakousi ”obranu”, aby udrželo všechno pohromadě. Přesnou diagnózu tedy určí zejména fyzioterapeut.

Jak hypermobilita vzniká?

Kolagenní vlákna mají obrovský vliv na funkčnost vaziva, jakmile pak dojde k nějakému poškození, jen těžko se vrací zpět do původního stavu a kondice. Dá se v podstatě říci, že hypermobilita vznikne tehdy, mají-li kolagenní vlákna nízkou hustotu. Nejčastěji je hypermobilita dána genetickými dispozicemi ale získat ji lze i během života. V ohrožení jsou sportovci, zejména pak ti, kteří začínají sportovat v už velmi nízkém věku. Ideální pro vznik hypermobility jsou sporty, kde klouby dostáváte za jejich běžné hranice (balet, gymnastika, krasobruslení).

Hypermobilita ale může vzniknout například jen v kloubech prstů, v tom případě jsou ohroženi hráči na strunné nástroje. U žen pak velmi často dochází k hypermobilitě během těhotenství, kdy tělo prochází velkými hormonálními změnami. Organismus i tělo se připravují na porod a v tom momentě může ženu ohrožovat i hypermobilita.

K TÉMATU  10 virálních tipů na úspěšnou jarní detoxikaci organismu

Rozlišujeme 4 typy:

  1. Lokální patologická hypermobilita postihuje jen některé klouby.
  2. Generalizovaná patologická hypermobilita bývá nejvíce u vrozených neurologických postižení.
  3. Konstituční hypermobilita je poruchou na úrovni stavby tkání a projevuje se striemi, křehkostí kůže, varixy, syndromem karpálního tunelu a velmi často u ní dochází k časté tvorbě podlitin, které nemají vážné příčiny.
  4. Posledním typem je hypermobilita, která se projevuje vlivem zaměstnání nebo právě nadměrným sportováním a zatěžováním těla a kloubů.

Jak se hypermobilita léčí a čemu se nemocný musí vyhýbat?

Jednotná léčba hypermobility neexistuje, každý postižený by se měl léčit individuálně vždy na základě doporučení lékaře. V podstatě jde ale o doživotní péči o tělo a využívají se při ní jak obecná pravidla a zvýšená obezřetnost, tak právě i individuální rady lékařů. Člověk s hypermobilitou by ale měl být v kondici a své tělo udržovat, k tomu je třeba dbát i na zdravý životní styl a stravu. Léčba se cílí na zlepšení kondice, na správnou koordinaci a posilování svalů.

baletka
Balet je sport, který může vést k hypermobilitě.

Hypermobilita ne vždy způsobuje velkou bolest, řada jedinců, kteří jí trpí, to ani nemusí pociťovat. Každý člověk s hypermobilitou pak může trpět úplně jinými obtížemi. Všem s hypermobilitou je ale doporučeno vyhýbat se švihovým aktivitám a především pohybům, které vyžadují jednostrannou zátěž. Je třeba dát si pozor i na nárazy. Aktivitám, u kterých hrozí právě riziko nárazů a pádů je nutné se co nejvíce vyhýbat.

Postižený hypermobilitou by se měl postupně naučit pohyby, které vedou ke správné ergonomii, a to jak v soukromém životě, tak v zaměstnání. Tedy i běžný pohyb by měl být vedený správně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

9 alternativních triků, když na bolest hlavy nic nezabírá

Dýchejte jako Wim Hof, muž, který posouvá hranice fyzického chápání

Zdroje článku:
www.versusarthritis.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
Dnes uplynulo 107 let od narození Valerie Kaplanové, herečky známé z rolí Báby Tutovky nebo bláznivé babičky ve filmech Slunce, seno. Přestože se do povědomí širší veřejnosti dostala až ve vyšším věku, účinkovala například v Divadle Járy Cimrmana a v dalších divadelních i filmových rolích. Pojďme se podívat na život této herečky.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Spa Hotel Děvín uprostřed Slavkovského lesa nabízí široký výběr služeb včetně lázeňské léčby pod jednou střechou.

Výběr článků

Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Redakce Damskaliga.cz si pro vás ve spolupráci s hotelem Mariott připravila soutěž o pobyt pro dvě osoby v krásném Superior pokoji. Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte třeba právě Vy! Soutěž trvá do 30.11.2021
Také jste vždy toužili po zahradě, kde vše bude v souladu s vaší duší a myslí? Objevte 10 způsobů, jak se dokonale spojit s přírodou ve vaší zahradě.

Nepřehlédněte

Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!
Arganový olej, známý jako "marocké zlato", je tajemstvím krásy mnoha úspěšných žen. Tento přírodní elixír je klíčem k zdravé pokožce, lesklým vlasům i silnému sebevědomí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek