Nepodceňujte marže obchodníků
Čeští investoři si musí dávat pozor na jedno podstatné specifikum – žádná tuzemská mincovna totiž nevyrábí vlastní zlaté slitky ani mince. Z toho plyne jediné – všechny takové položky se k nám dováží ze zahraničních zemí (hlavně ze švýcarských rafinérií).
A právě během procesu přepravy se vystřídá rovnou několik různých odborníků. Každý z nich si logicky naúčtuje své služby. To platí i pro finální prodejce, kteří si často dávají až nesmyslně vysoké marže.
Z toho důvodu se cena úplně totožných slitků (stejná značka, hmotnost, ryzost i certifikace) napříč obchodníky liší o více než neuvěřitelných 10 %. Jeden slitek vás tak může vyjít buď o několik tisíc korun levněji, nebo naopak o tisíce korun dráž.
Nyní si představte, že se chystáte investovat do zlata po dobu patnácti let. Pokud tedy několikrát ročně zbytečně vyhodíte 10 % peněz z okna, z dlouhodobého hlediska ztratíte klidně i stovky tisíc korun.
Raději tedy před každým nákupem projeďte internet a porovnejte ceny různých obchodníků. Právě prodejci pod odkazem na začátku článku patří mezi nejlevnější na tuzemském trhu. Že jsou ceny zlatých cihel a zlatých mincí u tohoto prodejce skutečně nejnižší, se můžete přesvědčit na stránce investiční zlato. Ceník v euro je na stránce investičné zlato.
Cena zlata roste a bude růst
Všimli jste si, jak prudce roste cena zlata v posledních několika týdnech? Pak raději nečekejte příliš dlouho na nákup. Proč?
Přední světoví analytici říkají, že další dekády budou pro zlato ještě příznivější. Budoucí cena zlata bude několikrát vyšší než ta současná. Čím déle tedy budete čekat, tím menší zhodnocení si vykoledujete.
Ideální řešení pro průměrného českého zaměstnance je následující – určete si několik okamžiků v průběhu roku, v jejichž rámci bezpodmínečně pořídíte zlatý slitek (raději zapomeňte na virtuální zlato a akcie zlatých firem). Někdo koupí šest malých slitků ročně, jiný dvanáct větších. Takový postup dodržujte po předem určený časový horizont, a to nehledě na aktuální situaci na trhu.