Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Funkční prádlo není jen termoprádlo. Jak funguje a podle čeho si vybrat

Spodní prádlo, lyžařské oblečení, sportovní bundy, mikiny, kalhoty. To jsou oděvy z různých materiálů, uzpůsobené tak, aby vyhověly nárokům na sportovní disciplíny i rozmarům počasí. Dříve prostě prádlo a oblečení. Dnes se dělí na funkční – a to ostatní. V čem je jeho výhoda?
Funkční prádlo: jaké druhy rozlišujeme, jak funguje a které si vybrat
zdroj: 123RF.com

09. 01. 2020

Krátký pohled do historie

Funkční prádlo a oblečení se vyvíjí už od dob, kdy lidstvo žilo v tlupách. Mění se pouze jejich materiály. Už stovky let se používají přírodní materiály bavlna a vlna. Bavlna pot nasaje a drží uvnitř. Prádlo je mokré, přilepí se na tělo a to je nepříjemné v jakémkoli počasí. Vlna tento problém nemá, ale donedávna byla zažitá jako „kousavý“ materiál, který vyvolával i ekzémy a alergie.

Funkční prádlo není jen termoprádlo. Vyberete si v zimě i v létě

Pojmem funkční prádlo se v současné době označuje takové prádlo, které při fyzické zátěži odvádí od pokožky pot a s ním spojenou vlhkost. Většinou do dalších vrstev oblečení nebo prostě na povrch látky. Takže v podstatě transportuje pot z těla a následně odpařuje vlhkost a rychle schne. Tělo tak zůstává v suchu.

Tento typ oblečení je vhodný po venkovní sport i pro jakékoli jiné cvičení. Jiné si obléknete v létě na kolo, a jiné – termoizolační, které nejen odvádí plot, ale zároveň izoluje zimu – si vezmete na lyže. Ale jeho použití je mnohem širší. Je ideální pro fyzickou práci, kdy jeho vlastnosti zajišťují tělu komfortní ochranu před nepřízní počasí. Funguje tedy každé prádlo, ovšem dnes si můžeme vybrat z materiálů, které zaručí našemu tělu příslušný komfort v různých prostředích a při mnoha odlišných činnostech.

Umělá vlákna z ropy nebo ovčí vlna? Obojí má pro i proti

Vlákna, z nichž se funkční prádlo vyrábí, mohou být vlněná nebo umělá. Zatím nejúčinnější je ovčí vlna. Funkční prádlo z ovčí vlny má skvělé termoizolační vlastnosti, je příjemná na omak a antibakteriální, aniž by bylo třeba do ní cokoli přimísit. Ze syntetických vláken se používá polypropylen (PP, POP), polyester (PES) a polyamid (PAD). Kombinují se s lycrou, aby oblečení bylo elastické, a také s ionty stříbra, které zajišťuje antibakteriální ochranu.

K TÉMATU  Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Možná si to ani neuvědomujete, protože za funkční prádlo se označuje v současné době pouze prádlo určené ke sportování a jiným fyzickým výkonům. Ovšem vlákna, z nichž se funkční prádlo vyrábí, se používají i při výrobě běžného oblečení. Možná nosíte bambusové spodní kalhotky, ponožky nebo halenky s příměsí polyesteru. A už to tady máme. Funkční je tak dnes vlastně všechno kvalitní oblečení.

Vyznejte se v pojmech

Až si půjdete koupit novou bundu na hory nebo kalhoty na zimní běhání, mohou vás některé pojmy zaskočit. Zaměřte se především na druh materiálu a účel, k němuž oblečení potřebujete. A pamatujte si základní pojmy:

  • Bambus: vlákno z přírodních zdrojů, takže ekologické, ale zároveň ekonomické. Má skvělé termoizolační vlastnosti. Dýchá a udržuje tělo při pocení v suchu, vlhkost absorbuje až 4x lépe, než bavlna. Ničí bakterie, neutralizuje nepříjemný zápach a nevyvolává alergie. Zároveň izoluje, takže v zimě hřeje, v létě chladí.
  • Merino: vlněné prádlo, vhodné především od + 10 do – 20 °C. Ideální materiál pro termoprádlo, tedy první vrstvu, kterou si v chladném počasí obléknete přímo na tělo.
  • Peří: přírodní materiál, který patří k nejlepším tepelným izolantům. Tělesnou vlhkost absorbuje pomalu, část odvádí úplně ven a část vlhkosti pomáhá regeneraci peří. Vynikající vlastností je jeho opakovaná komprese. Dokáže se nafouknout a vytvořit tlustou vrstvu vzduchu, nebo z něj můžeme vzduch vymáčknout, a pak taková bunda nebo spacák zabere minimální prostor. Nesmí však přijít do kontaktu s vodou, pak se zbortí jeho struktura a ztratí schopnost akumulovat teplo.
  • Coolmax: syntetické vlákno, unikátní modifikace polyesteru. Má speciální žlábky, které snadno odvádí vlhkost. Nejlepší použití je na letní sporty, protože zároveň pomáhá ochlazovat přehřáté tělo.
  • Fleece (flís): má dobré izolační vlastnosti, nízkou hmotnost, minimální nasákavost. Vlhkost se dobře přenáší z těla ven. Ideální je jako druhá vrstva. Na rozdíl od jiných materiálů hodně žmolkuje.
  • Membrány: existují porézní a neporézní. Porézní nejsou strečové a mají v sobě miniaturní dírky (asi 1000x menší, než kapka vody). Voda zvenku se do nich „nevejde“, ale pára zevnitř může projít ven.  Neporézní membrána funguje na jiném principu, ale výsledek je stejný. Zvenku do sebe nenasaje tekutinu, ale zevnitř pošle ven vlhkost (odborníci tento způsob přirovnávají k houbě na nádobí). Mezi membránové tkaniny patří například Gore-tex, Drilite a další.
  • Softshell: kombinace několika syntetických materiálů. Je mechanicky odolný, nepromokavý, větruvzdorný, ale přitom prodyšný a poskytuje dobrou tepelnou izolaci. Hodí se tedy jako poslední vrchní vrstva, event. zároveň jako druhá vrstva místo fleecu. Nehodí se však do tepla. Ideální je do chladného proměnlivého počasí.
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Většina lidí si myslí, že nový rok je ideální startovací čárou pro nové začátky. Proto si dávají předsevzetí, která pak ale ve většině porušují. Jak na to, aby vám předsevzetí vydrželo? A nejste-li zrovna povaha, která má pevnou vůli, má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?
Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Ivan Trojan, výjimečný český herec, dnes slaví své 60. narozeniny. Syn známého herce Ladislava Trojana se proslavil jak na divadelních prknech, tak ve filmových a televizních rolích. Jeho talent a dlouholetá oddanost herectví mu přinesly mnoho ocenění, včetně několika Českých lvů. Pojďme se ohlédnout za kariérou tohoto vynikajícího umělce.
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Jak probíhá druhý koučink z pohledu klienta? Co uvízne v hlavě po druhém koučování a s čím konkrétně aktuálně Nele Marcela Hlaváčková pomáhá? Co ji učí? O tom bude dnešní článek.
V generacích to tak chodí, že jedna pomáhá druhé. Hlídání vnoučat babičkami a dědečky k tomu bezpochyby patří. Je také dobré pro budování rodinných vztahů. Nikoli jako sebeobětování, ale jako skvělý čas strávený s generací, která vám může hodně dát, a funguje to i naopak.
Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.

Výběr článků

O v pořadí pátém koučinku Nely s Marcelou se dočtete níže.
Říká se, že ticho je ten nejkrásnější zvuk. V případě, že potřebujete shodit nadbytečná kila, podpořit zdraví srdce, zlepšit náladu a nakopnout pracovní výkon, vám však nepomůže. To hudba ano!
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.

Nepřehlédněte

Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Jaro už klepe na dveře a po dlouhém chladném období se všichni těšíme na první květiny, které nám přinesou radost a vůni do bytu. Stejně tak se každoročně těšíme i na módní trendy, díky kterým je oblékání příjemná zábava a estetická hra. Pojďte si s námi projít TOP trendy pro jaro 2020. Jdeme na to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek