Budování samostatnosti
Možná si také vzpomínáte na to, jak jste byli v dětství na táboře. Zatímco běžné dny zůstávají v naší mysli stále stejné a ubíhají, na zážitky z tábora se nikdy nezapomíná. A to ať byly dobré, nebo špatné.
Jedno je jisté – ať jsou vaše osobní zkušenosti jakékoliv, měli byste na ně zapomenout a dobře se podívat na človíčka, co si zrovna hraje v dětském pokoji. Je zralý na to, aby si obhájil svou osobu? Bude samostatný a spokojený? Podíváme se letním táborům na zoubek.
Pro menší zvolte příměstský tábor
Než se rozhodnete, zda vaše dítě na dětský tábor poslat, zvažte jeho věk. Děti mladší 7 let by na pobytové tábory neměly vůbec jezdit. Nepříjemné situace jak v kolektivu, tak v rámci odloučení od rodiny, by na nich mohly mít nepříjemné dopady.
Pokud nemáte možnost hlídání, využijte příměstské tábory, kde jsou děti od rána do odpoledne a na večer se sejdete v pohodlí domova, kde vám dítě povypráví moře nových zážitků, aniž by přišlo o teplo domova. Je to skvělý způsob, jak dítěti napomoci se osamostatnit. Zatímco přes den bude prožívat první úspěchy i nezdary, večer bude mít jistotu vaší bezpečné náruče.
U koho počkat s rozhodnutím
Máte dítě, kterému bylo 7 let, ale nepatří zrovna mezi milovníky kolektivu? Je spíše introvertní povahy a nepatří mezi třídní trhače, kterých je všude až příliš? V tom případě se hodí ještě nějaký ten rok počkat.
„Nikdy nezapomenu, jak mě rodiče poslali v 8 letech na 14 dnů na dětský tábor. Ten tlak kolektivu na mě byl tak silný, že jsem to neustála a začala jsem se v noci pomočovat. Problém z tábora se u mě odbourával následné dva roky. Bylo to strašné.
Dnes jsem sama sebou, ale kdybych se mohla vrátit zpátky, nikdy bych na tábor v tak nízkém věku nejela,“ uvádí jednatřicetiletá Erika. Ta dnes působí jako úspěšná účetní, ale dodnes preferuje menší kolektiv.
Také byste měli dobře promyslet, zda na tábor pošlete dítě, které nikdy nespalo mimo domov. Vaše dítko ještě nespalo u příbuzných nebo u kamaráda? V tom případě ještě raději počkejte, a přes rok se snažte, abyste mu dopřáli novou zkušenost.
Čí je to přání?
Ruku na srdce. Mnoho z nás si myslí, že dětský tábor je skvělá věc. Možná se ale nedíváte na přání svého potomka, který to vnímá jinak. Nedalo by se to zařídit spíše tak, že by pobýval týden u kamaráda, a až budete mít dovolenou vy, bude zase jejich dítě u vás?
Možná že takto si užijí mnohem více legrace, než při vyumělkovaných hrách a dravém kolektivu dětí od 7 do 15 let. Zkuste se podívat, jak to vidí vaše dítě.
Kdy neváhat a poslat dítě hned
Máte doma dítě s neutuchající energií, které miluje kolektiv? Jste si jistí, že občasná facka nebo bolístka ho jen zocelí a bude potřebná jako sůl v chlebu? V tom případě neváhejte ani chvíli. Vaše dítě se naučí překonat samo sebe, objeví v sobě skrytou sílu a odvahu, a na vlastní zkušenost si dokáže, že něco zvládne samo, bez vaší pomoci.
Zuby nemusí být dokonale očištěné, vlasy nebudou perfektní a oblečení nebude jako ze žurnálu, ale zážitků bude tolik, že na ně bude vzpomínat po celý svůj život.
Poslední (nebo spíše první) věc, kterou je třeba vzít v potaz, je zdravotní stav vašeho dítěte. Má bezlepkovou dietu nebo jej trápí alergie? Poraďte se s vedoucím táboru, zda bude vyhověno jeho požadavkům, a nebojte se jej poslat mezi vrstevníky.
Dokáže si, že i přes svůj handicap se obejde bez vaší dobře míněné pomoci. Jeho sebedůvěra vzroste, když vám pak doma bude povídat o tom, jak to dokázalo samo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak