Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

Jsou vaše děti poprvé o prázdninách samy doma? Jak postupovat

Nechat děti samotné doma během prázdnin může být velkým krokem jak pro rodiče, tak pro děti. Je důležité se zamyslet nad tím, kdy je vhodné děti nechat samotné a jak zajistit jejich bezpečnost. Otevřená komunikace, zajištění bezpečnosti domova a pravidelné kontroly jsou klíčové. Plánujte jejich aktivity a připravte je na různé situace, které by mohly nastat. Dodržováním těchto kroků můžete zajistit, že vaše děti budou během prázdnin v bezpečí a vy budete mít klidnou mysl.
doma
Děti jsou poprvé samy doma.

Kdy je vhodné nechat děti poprvé samotné doma

Nechat děti samotné doma je velké rozhodnutí, které závisí na jejich věku, zralosti a schopnostech. Obecně se doporučuje začít s krátkými časovými úseky, kdy jsou děti samy doma, a postupně dobu prodlužovat. Věk, kdy děti mohou zůstat samy, se liší, ale většina odborníků se shoduje, že kolem 10 až 12 let by měly být schopné zůstat samy na krátkou dobu.

Je důležité vzít v úvahu následující faktory:

  • Zralost a odpovědnost: Dítě by mělo být schopné dodržovat pravidla a zvládat krizové situace.
  • Znalost nouzových postupů: Dítě by mělo vědět, jak zavolat na tísňovou linku, a mělo by mít kontakty na sousedy nebo blízké osoby.
  • Bezpečnostní opatření: Ujistěte se, že domov je bezpečný a dítě má přístup k jídlu a pití.

Každé dítě je jiné, proto je důležité přizpůsobit toto rozhodnutí individuálním potřebám a schopnostem vašeho dítěte. Před prvním opuštěním dítěte samotného doma si také můžete provést několik zkušebních testů, abyste se ujistili, že je na tuto situaci připravené.

Komunikace je základ

Prvním krokem je otevřená komunikace s dětmi. Vysvětlete jim, proč budou samy doma, jak dlouho a co od nich očekáváte. Ujistěte se, že vědí, jak vás mohou kontaktovat v případě potřeby. Mluvte o základních pravidlech bezpečnosti, jako je nepouštění cizích osob do domu a neotevírání dveří neznámým lidem.

Zajistěte bezpečnost domova

Předtím, než necháte děti samotné, ujistěte se, že je váš domov bezpečný. Zkontrolujte, zda jsou okna a dveře dobře uzamčené. Ujistěte se, že děti vědí, jak používat zámky a bezpečnostní systémy. Pokud máte alarm, vysvětlete jim, jak funguje a kdy ho použít.

Plánování a organizace

Připravte plán dne, který pomůže dětem udržet strukturu. Naplánujte jim aktivity, které je zabaví a zároveň budou bezpečné. Může to být čas na hraní, čtení knih, sledování oblíbených filmů nebo příprava jednoduchého jídla. Ujistěte se, že mají dostatek jídla a pití na celý den.

K TÉMATU  Hledání předků: Rodokmen může být nejen zábavou, ale i užitečným pomocníkem! Co všechno se dozvíte a k čemu vám to bude?

Kontakt na nouzová čísla

Zanechte dětem seznam důležitých telefonních čísel. Kromě vašeho čísla by měli mít kontakt na blízké příbuzné, sousedy nebo rodinného přítele, který by jim mohl v případě potřeby pomoci. Naučte je, jak zavolat na tísňovou linku a co říci operátorovi.

Pravidelné kontroly

Během dne pravidelně kontrolujte, jak se dětem daří. Můžete jim zavolat nebo použít videohovor, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Krátké a časté kontroly vám pomohou udržet klid a dětem dodají pocit bezpečí.

Co dělat, když nastane problém

Připravte děti na různé situace, které by mohly nastat. Vysvětlete jim, jak reagovat, pokud se necítí dobře, pokud je někdo vyruší nebo pokud se objeví technický problém v domě. Naučte je základní první pomoc a co dělat v případě požáru nebo jiného nebezpečí.

Kvalitní čas po návratu domů

Když se vrátíte domů, věnujte dětem čas a vyslechněte jejich zážitky. Oceňte jejich samostatnost a dodržování pravidel. Sdílejte s nimi pozitivní zpětnou vazbu a případně proberte, co by se dalo zlepšit pro příště.

Udržujte klid a důvěru

Nejdůležitější je udržovat klid a důvěru ve své děti. Samostatnost a zodpovědnost jsou dovednosti, které se učí postupně. Důvěřujte jim, ale také jim poskytněte jasná pravidla a oporu. Tímto způsobem zajistíte, že budou v bezpečí a vy budete mít klidnější prázdniny.

S těmito tipy můžete zajistit, že vaše děti budou během prázdnin bezpečné, i když budou poprvé samy doma.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Podpora a komunita pro matky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Renée Zellweger proměnila nominaci a odnesla si prestižní ocenění za hlavní roli v dramatu Judy. Dlouhé roky se před kamerou neobjevila a jak sama přiznává, trpěla depresemi a příliš málo času byla opravdu sama sebou.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Nejradši byste křičeli, dupali nebo někoho doslova uškrtili! Něco vás tak moc naštvalo, že se nedokážete kontrolovat a vámi proudí jedna emoce za druhou.
Může být klíčem ke štěstí a trvalému vztahu astrologie? Ať už hledáte spřízněnou duši, nebo hodnotíte stav současného vztahu, vaše znamení zvěrokruhu vám může poskytnout užitečné informace o vašem milostném životě. Takže, jak je důležité souznění horoskopu?
Vypadat dobře chce většina z nás. Jak to ale udělat, abyste se svým tělem byla vážně spokojená a cítila se vyrovnaně? Máme pro vás několik rad, které se vám vyplatí zkusit.
Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?

Výběr článků

Džíny patří mezi základ každého dámského šatníku, proto by každá žena měla mít dokonale padnoucí kousek ve své skříni. Vybrat perfektně padnoucí džíny ale není jen tak.
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!

Nepřehlédněte

V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek