Přílišná benevolence rodičů
Nešvar poslední doby jsou děti a mobilní telefony, které nedají z ruky. Oči přilepené nonstop k displeji tabletu nebo smartphonu, to je obraz současnosti. Všichni na to nadávají, ale příčinou jsou přitom samotní rodiče.
Možnost zavolat kvůli bezpečnosti
Každý to zná. Děti by mobilní telefon nejraději nedaly z ruky. Dnes je úplně běžné, že mají naše ratolesti vlastní chytré zařízení. Rodiče chtějí, aby jim bylo možné kdykoli zavolat a mít o nich přehled. V podstatě je telefon takový bezpečnostní prvek. Jeho využití je přitom ale zcela jiné a možnost zavolat se tak trochu odsouvá na vedlejší kolej.
Neustále online
Děti mají s telefonem často k dispozici online připojení, a pokud data ve svém přístroji nemají nebo jsou alespoň omezená, pohodlně se doma napojí na wi-fi připojení. Jsou tak často nonstop online, a jejich pozornost se proto upíná převážně k telefonu a virtuálnímu světu za obdélníkem displeje. Není se čemu divit, protože i když spousta z nás prohlašuje, že to „za nás“ bylo úplně jiné, kdybychom měli k dispozici podobné zařízení a prostor na to u něho trávit čas, chovali bychom se jako malí často úplně stejně. A tady přichází na řadu hlavní kámen úrazu. Za děti mají zodpovědnost rodiče.
Rodiče si neví rady
Není to tak dlouho, co internetem proletěla zpráva z twitteru, kde jedna matka ze Spojených států zoufale volá o pomoc. Její devítiletý syn je prý nepříčetný, když mu chce vzít jeho smartphone. Její dotaz skutečně překvapí. Žena se ptá, co prý má dělat.
Děti nám vládnou?
Tento příspěvek se skutečně proslavil a obletěl svět. Nejste sami, kdo nad otázkou neschopné rodičky kroutí hlavou, ale celá situace ukazuje několik věcí. Jednou z nich je, že „západní“ mírumilovná výchova trochu pokulhává. Styl „vychvalujete dítě za cokoli a hlavně na něj nezvyšujte hlas“ zkrátka zatlačil některé rodiče do kouta, neboť přestali přirozeně sami respektovat určité hranice, bez kterých to zkrátka nejde. Další věcí je vlastní příklad. A ten také pokulhává. Na jedné straně něco dítěti říkáme, jinak se ovšem chováme. Dítě je zmatené a vlastně neví, co je správně. Dítě se učí příkladem, nikoli nařízením nebo rozkazem.
Rozhodujete vy jako rodič
Další věcí je ale fakt, na který mnoho rodičů zapomíná. Telefon možná dítě dostalo jako dárek, ale ono samotné není schopné rozhodnout, kolik času u něj je rozumné strávit. Copak jste se jako malí mohli dívat na televizi celý den? To asi těžko. Většina z nás měla vyhraněné časy, a válet se celý den na gauči prostě rozumný rodič svým potomkům nedovolil. Tak proč se dnes děti povalují s telefony a tablety? Ano, vzdělávání na internetu sice může mít svá pozitiva, ale stejně jako všechno, i tady platí zákon rovnováhy a děti, které u internetu tráví hodiny denně, jsou spíše pouze pasivními konzumenty často hloupého obsahu.
Je třeba si přiznat pravdu
Když dojde řeč na téma děti a mobilní telefony, rodiče mají většinou jasno. Je to špatně a potomci u nich tráví příliš mnoho času. Skutečnost je ale taková, že jsou rodiče sami tím, kdo dětem umožňuje vysedávat u internetu, sjíždět instagram a donekonečna sledovat dětinské youtubery. Rodiče se snaží dětem koupit nový telefon, protože si to jejich děti přejí. Rodiče jim automaticky dávají svůj telefon, když si sami pořídí nový. Rodiče nechávají děti vědomě ležet s tablety v ruce, protože o nich nevědí a nemusí jim vymýšlet program. Neruší sledováním pořadů pro děti, jsou pěkně zalezlí a nikdo o nich neví.
Zámek telefonu je skvělým řešením
Nedávno jsem se doslechl o dvanáctileté dívce, která se aktivně věnuje sportu. Dělá judo, které ji baví, protože je v něm dobrá. Samozřejmě i ona má mobilní telefon, může na něm být ale hodinu denně. Od sedmi ráno do deseti večer, může si ji „vybrat“ kdy jí napadne. Víc ale ne. Na telefon je samozřejmě možné zavolat. Znovu podotýkám, že je jí dvanáct, není to tedy zdaleka úplně malá dívka. Zdá se vám to kruté? Děti sledováním mobilů nerozvíjejí motorické schopnosti a učí se místo vlastní hlavy spoléhat na internet. Doba se sice změnila, a vývoj člověka zůstal stejný. Na to naučit se s internetem i chytrým zařízením bude dostatek času později. Dokud děti rostou, nechte je poznávat svět kolem, a ne ten za displejem.
Předejděte dohadům
Zámek telefonu má navíc ještě jednu obrovskou výhodu. Vzhledem k tomu, že je dohodnuté nastavení předem dané, odpadají diskuze s dětmi o tom, kdy mají odevzdat telefon, že je teď čas spát nebo se učit apod. Toho všeho jste ušetřeni a je to dobře i pro dítě. Vyzkoušejte třeba Google Family Link nebo DinnerTime. Každý telefon ale obsahuje rodičovské nastavení i samotný návod a postup najdete na internetu.
Co si o tom myslíte vy? Jak to funguje u vás doma? Máte nějaké vlastní tipy? Pojďte se s nimi podělit v diskusi pod článkem nebo nám napište na redakce@damskaliga.cz.