Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Chřipka, viróza nebo nachlazení? Právě teď je nejvyšší čas na prevenci
zdroj: 123RF.com

17. 01. 2020

Jak se liší chřipka, viróza a nachlazení?

Chřipka kosí zdraví obyvatel v mírném pásmu rok co rok. Vinou je především velké kolísání teplot, které je v tomto ročním období běžné. Teploty vzduchu se pohybují často v rozmezí od mínus pěti do plus dvanácti stupňů. Letošek není výjimkou a podle dlouhodobých předpovědí meteorologů nás zřejmě ladovská zima nečeká.

Při nachlazení přichází jako první rýma. Často se škrábáním v krku a kašlem. Viróza je trochu náročnější onemocnění, ale ještě to není ta „správná“ chřipka. Většinou ji provází jen lehce zvýšená teplota a stačí dva dny odpočinku, abyste se cítila lépe. Chřipka je mnohem zákeřnější a její léčba náročnější. Především začíná velmi rychle. Inkubační doba viru je 18-72 hodin. Takže pokud na vás někdo prskne v tramvaji, příští tři dny budou kritické. Při chřipce nastoupí často z hodiny na hodinu bolesti svalů a kloubů a teplota začne strmě stoupat. Během pár hodin se cítíte hrozně a toužíte zakutat se do peřin a vykouknout až na jaře.

Nešiřte viry!

Vlézt do postele byste měla určitě, a to i v případě lehčí formy onemocnění – virózy. První dva dny můžete totiž vir rozšířit do svého okolí. Proto je dobré zůstat doma, a ne jako hrdinka pochodovat do práce, kde nakazíte všechny své kolegy. A nejen to. Představte si, že viry vydrží v prachu a pokojové teplotě až 14 dnů. Mohou být na madlech v dopravních prostředcích, na rukojeti nákupního košíku, na klikách obchodů a kanceláří. Domů si je přinesete na rukavicích. Nejvíce ulpívají na kůži, takže kožené rukavice jsou pro ně skvělé útočiště. A pro vás zbraň, která vás může každou chvíli srazit do postele.

Jak s nimi bojovat? Dva dny v posteli jsou nutné

Při rozvinutí chřipky navštivte lékaře. Většinou to poznáte, pokud teploty první dva dny neklesnou pod 38 °C. V tom případě už nepůjde o virózu a běžně dostupné léky zřejmě nebudou stačit. Základem pro léčbu chřipky i virózy jsou tekutiny. Ideální je, když je spojíte s bylinkami. Šťáva ze šalvěje pomáhá na bolesti v krku, lipový čaj je skvělý na průdušky, černý bez bojuje se zánětem v těle. Jitrocel čistí průdušky, šípek posiluje imunitu a detoxikuje organismus. Čaje nepijte horké, ale spíš vlažné. Slaďte medem, což je další přírodní zázrak.

K TÉMATU  Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

Bylinky jsou dobré nejen ve formě čajů či sirupů, ale také jako obklady na krk a prsa. Často se zapomíná na Priesnitzovu metodu. Obklad pomůže utlumit bolest v krku. Zábal celého těla sníží teplotu, když v první fázi nemoci ještě nezabraly léky. Po dobu nemoci si odpusťte cvičení a větší námahu a přidejte větší dávku vitamínů. Viróza nebo rýma odezní za pár dnů, ale léčba chřipky trvá zhruba 10 dní, pokud se k ní nepřidají další komplikace.

Můžete se jí vyhnout? Nezanedbávejte prevenci

Chřipce se v podstatě vyhnout nemůžete. Viry totiž různě mutují. A tak i když odborníci rok co rok upravují očkovací sérum, ani to nezaručí, že ji nedostanete. Ovšem v lednu už je na očkování pozdě, a tak nezbývá než myslet na každodenní prevenci. Otužujte se. Jestliže to děláte celý rok, máte velkou výhodu. Začít však můžete kdykoli. Každý den se počítá.

Hýbejte se. Každodenní procházka nebo krátká rozcvička dodá tělu potřebnou energii k boji s viry. Jestliže sportujete venku, chraňte své nohy. Ty by neměly nikdy prochladnout.

Stravujte se zdravě. Dejte přednost potravinám s dostatkem vitamínů a stopových prvků. Ideální je kyselé zelí, kysané mléčné výrobky, jogurty, sezónní ovoce a zelenina. Skvělou službu udělá obyčejné jablko. Saláty vyměňte za zeleninu na páře, dušenou či grilovanou. Nezapomínejte na polévky. Přísloví, že slepičí polévka je nejlepším lékem pro tělo i duši je pravdivé.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
Důvodů pro sledování tohoto žánru bývá několik. Romantické filmy nás na emoční rovině dokážou pozvednout. Ostatně – kdo z nás by nechtěl věřit, že tam někde se skrývá ta pravá a nepodmíněná láska? Že tam někde je náš dvojplamen, spřízněná duše, která je nám souzená?
Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary proběhla světová premiéra filmu Jiřího Mádla "Vlny". Tento dobový thriller se věnuje událostem kolem Československého rozhlasu v srpnu 1968. Čtvrtý festivalový den přinesl také premiéry filmů "Mosty", "Ještě nejsem, kým chci být", "Oslava", "Xoftex" a "Cesta na pokraj války". Na tradiční UniCredit party se letos opět objevily největší hvězdy festivalu, včetně manželů Bartoškových.
Roztomilé překvapení se skrývá pod peřinou. Není to krása, takhle si lebedit? Bezstarostný spánek chlupatých mazlíčků úplně vybízí k podobnému odpočinku. Tady se navíc jedná o takzvaný synchronizovaný spánek. Jak je vidět, účastníci si navzájem vůbec nepřekáží.
Tento týden nás čeká zajímavý astrologický vliv, který přinese změny a nové začátky pro všechna znamení zvěrokruhu. Planety se usazují v pozicích, které podporují komunikaci, vztahy a osobní růst. Ukončení retrográdního Merkuru a vstup Venuše do znamení Váhy přináší harmonii do vztahů a uklidňuje napětí v komunikaci. Přečtěte si, co vás čeká v následujících dnech a jak můžete využít planetární energii ve svůj prospěch.
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!
Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Evropská komise vydala naléhavé varování spotřebitelům po celé Evropě týkající se několika oblíbených kosmetických produktů. Po jejich použití byly zaznamenány vážné zdravotní problémy, včetně potenciálního rizika neplodnosti. Nebezpečí tkví v chemické složce známé jako butylfenyl methylpropional, která se ve výrobcích může objevit pod názvem lilial. Tato látka, ač obdařená příjemnou květinovou vůní, byla v Evropské unii zakázána kvůli svým škodlivým účinkům na reprodukční systém. Spotřebitelé jsou vyzýváni k maximální opatrnosti a kontrole složení produktů před jejich nákupem.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.

Výběr článků

Při zařizování interiéru je důležité stanovit si styl, do kterého budete nábytek i doplňky ladit. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že váš domov bude působit chaoticky a přeplácaně. Stále tápete, který styl se k vám nejvíce hodí?
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.

Nepřehlédněte

Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
V padesáti pěti letech se dnes málokdo ztotožní s pojmem senior. Důležité je ale to, že mnoho cestovních kanceláří nabízí pro lidi ve věku 55 let a více výhodné podmínky pro dovolenou. Dovolená pro seniory na vás vyskakuje na každém rohu, skutečně se ale tak vyplatí, jak cestovky inzerují? Zjistili jsme to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek