Úterý , 01. 04. 2025

Hugo

Zdravé opalování: co to znamená? A jak toho dosáhnout?

Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
zdravé opalování
Jak se zdravě opalovat? (Foto: 123RF)

25. 08. 2021

Které záření je nejnebezpečnější?

Vitamín D je pro náš život a zdraví velmi důležitý, získáváme ho především ze slunce. Ovšem nadměrné opalování našemu zdraví škodí. Téměř devadesát devět procent ultrafialového záření, které dopadne na naši Zemi, je UVA. Proniká nám hluboko do pokožky a způsobuje její rychlejší stárnutí. V tom lepším případě. V tom horším může způsobit rakovinu kůže.

UVB záření je rovněž velmi nebezpečné, ale většinu pohltí ozonová vrstva. Nejnebezpečnější je UVC záření, které je také prokazatelně karcinogenní. Ale i to je zcela blokováno ozonovou vrstvou.

Chránit se musíme v létě i v zimě

Musíme se proto chránit zejména kvůli UVA záření, a to nejenom v létě. UV záření nás může spálit i v zimě. Jeho paprsky nám pronikají do kůže, ale na povrchu nás nezahřívají, tudíž je necítíme. Proto platí zásada, že jak v zimě na horách, tak v létě u moře se musíme natírat opalovacím krémem s dostatečně silnou SPF ochrannou. Jenže není opalovací krém jako opalovací krém. Mnohé z nedávných výzkumů varují před tím, že nekvalitní opalovací krémy mohou měnit naši DNA.

Jakým opalovacím krémům byste se měli vyhýbat?

Opalovací krémy, které obsahují látku EHMC, bychom vůbec neměli používat. Přestože jde o zcela neškodnou látku, v kombinaci s UV zářením se z ní stává genotoxin, který poškozuje DNA buněk. EHMC se však nepoužívá pouze do opalovacích krémů, ale i do jiné tělové kosmetiky.

Proč se o tom ale nemluví, když jde o závažné narušení lidské DNA? Protože vědci zatím stále netuší, jak se DNA po několika letech užívání opalovacích krémů mění a k jak závažné změně dochází. Je totiž známo, že lidské DNA je schopné genetické změny samo opravit.

Ačkoliv jsou změny v DNA spojeny s rakovinným bujením, není zatím dokázáno ani to, že by opalovací krémy rakovinu zapříčiňovaly. Přesto však už dnes mnozí výrobci kvalitních opalovacích krémů doporučují, abychom se těm levným anebo drahým syntetickým raději vyhýbali.

K TÉMATU  Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

Sáhněte po minerálním opalovacím krému

Namísto syntetických opalovacích krémů můžete zvolit minerální opalovací krém. Ten se od `obyčejných` krémů liší zejména tím, že na pokožce vytvoří jemný film a do pokožky se nevstřebává. Nevýhodou minerálních opalovacích krémů je ale zejména to, že jdou špatně roztírat a na pokožce zůstanou dlouhé hodiny.

Naštěstí už dnes existuje čím dál více výrobců, kteří vyrábějí minerální opalovací krémy, které se vstřebávají mnohem snadněji než ještě před několika málo lety. Navíc už nejsou ani tak drahé. Často je seženete za stejnou cenu jako obyčejný, avšak škodlivý opalovací krém. 

SPF 50+ je jen reklamní trik

Někteří výrobci opalovacích krémů dokonce poukazují na to, že čím mají opalovací krémy vyšší SPF, tím jsou dražší. Někdy se dokonce uvádí i hodnota SPF 50+. Jenže taková ochrana vůbec neexistuje, je to jen reklamní tah. Ve skutečnosti má většinou stejnou ochranu jako levnější varianta SPF 30.

A proto, než vyrazíte na slunce, poohlédněte se v drogerii po skutečně kvalitním minerálním opalovacím krému. Odborníci totiž často zastávají názor, že než použít klasický opalovací krém plný chemie, raději nepoužijte vůbec nic. Vyjde to prakticky nastejno.

Existují ovšem i další zásady zdravého opalování. Které to jsou? 

  • Nikdy se neopalujte mezi 11 a 15 hodinou odpolední, kdy je slunce nejostřejší a také nejvíc spaluje pokožku.
  • V ideálním případě se opalujte vždy maximálně pět až deset minut jednou za hodinu nebo za hodinu a půl. Vždyť i ve stínu slunce opaluje a je to mnohem příjemnější, než se pařit celé hodiny na přímém slunci.
  • Kvalitním opalovacím krémem se namažte už dvacet minut předtím, než půjdete na slunce.
  • Nezapomeňte chránit přípravky s ochranným faktorem také uši, nos a rty.
  • Chcete se krásně a zdravě opálit? Užívejte pravidelně beta karoten v tabletkách nebo přirozenější cestou, jezte mrkev, meruňky, špenát, brokolici nebo například kapustu a řeřichu.
K TÉMATU  Věci, které zaručeně dělat po ránu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, jak si co nejdéle udržet krásné opálení

Jak na samoopalování bez fleků? Zaručené tipy pro přirozený vzhled opálení

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.
Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Rok co rok se s příchodem vánočních svátků napříč rádii rozeznívá typicky vánoční playlist, mezi kterým nikdy nechybí hitovka od Mariah Carey All I Want for Christmas Is You. Každý tuhle pecku zná, mnozí z nás si ji s oblibou pouští jako kulisu při pečení cukroví nebo balení dárků. Je prostě natolik nadčasová, že ji můžeme slyšet zas a znovu. Víte ale, kdy a jak legendární písnička vlastně vznikla a hlavně, kolik každoročně vydělává? Nejen na to se podíváme!
Také jste vždy toužili po zahradě, kde vše bude v souladu s vaší duší a myslí? Objevte 10 způsobů, jak se dokonale spojit s přírodou ve vaší zahradě.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?

Výběr článků

Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.

Nepřehlédněte

Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Dnes v pátek 9.2. nás čeká fascinující astrologický úkaz – Novoluní ve Vodnáři. Toto kosmické setkání slunce a měsíce přináší nejen nový začátek, ale také osvěžující energii a nové možnosti pro všechny znamení zvěrokruhu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek