Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Zdravé opalování: co to znamená? A jak toho dosáhnout?

Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
zdravé opalování
Jak se zdravě opalovat? (Foto: 123RF)

25. 08. 2021

Které záření je nejnebezpečnější?

Vitamín D je pro náš život a zdraví velmi důležitý, získáváme ho především ze slunce. Ovšem nadměrné opalování našemu zdraví škodí. Téměř devadesát devět procent ultrafialového záření, které dopadne na naši Zemi, je UVA. Proniká nám hluboko do pokožky a způsobuje její rychlejší stárnutí. V tom lepším případě. V tom horším může způsobit rakovinu kůže.

UVB záření je rovněž velmi nebezpečné, ale většinu pohltí ozonová vrstva. Nejnebezpečnější je UVC záření, které je také prokazatelně karcinogenní. Ale i to je zcela blokováno ozonovou vrstvou.

Chránit se musíme v létě i v zimě

Musíme se proto chránit zejména kvůli UVA záření, a to nejenom v létě. UV záření nás může spálit i v zimě. Jeho paprsky nám pronikají do kůže, ale na povrchu nás nezahřívají, tudíž je necítíme. Proto platí zásada, že jak v zimě na horách, tak v létě u moře se musíme natírat opalovacím krémem s dostatečně silnou SPF ochrannou. Jenže není opalovací krém jako opalovací krém. Mnohé z nedávných výzkumů varují před tím, že nekvalitní opalovací krémy mohou měnit naši DNA.

Jakým opalovacím krémům byste se měli vyhýbat?

Opalovací krémy, které obsahují látku EHMC, bychom vůbec neměli používat. Přestože jde o zcela neškodnou látku, v kombinaci s UV zářením se z ní stává genotoxin, který poškozuje DNA buněk. EHMC se však nepoužívá pouze do opalovacích krémů, ale i do jiné tělové kosmetiky.

Proč se o tom ale nemluví, když jde o závažné narušení lidské DNA? Protože vědci zatím stále netuší, jak se DNA po několika letech užívání opalovacích krémů mění a k jak závažné změně dochází. Je totiž známo, že lidské DNA je schopné genetické změny samo opravit.

Ačkoliv jsou změny v DNA spojeny s rakovinným bujením, není zatím dokázáno ani to, že by opalovací krémy rakovinu zapříčiňovaly. Přesto však už dnes mnozí výrobci kvalitních opalovacích krémů doporučují, abychom se těm levným anebo drahým syntetickým raději vyhýbali.

K TÉMATU  Zdravé opálení aneb dovolená bez starostí

Sáhněte po minerálním opalovacím krému

Namísto syntetických opalovacích krémů můžete zvolit minerální opalovací krém. Ten se od `obyčejných` krémů liší zejména tím, že na pokožce vytvoří jemný film a do pokožky se nevstřebává. Nevýhodou minerálních opalovacích krémů je ale zejména to, že jdou špatně roztírat a na pokožce zůstanou dlouhé hodiny.

Naštěstí už dnes existuje čím dál více výrobců, kteří vyrábějí minerální opalovací krémy, které se vstřebávají mnohem snadněji než ještě před několika málo lety. Navíc už nejsou ani tak drahé. Často je seženete za stejnou cenu jako obyčejný, avšak škodlivý opalovací krém. 

SPF 50+ je jen reklamní trik

Někteří výrobci opalovacích krémů dokonce poukazují na to, že čím mají opalovací krémy vyšší SPF, tím jsou dražší. Někdy se dokonce uvádí i hodnota SPF 50+. Jenže taková ochrana vůbec neexistuje, je to jen reklamní tah. Ve skutečnosti má většinou stejnou ochranu jako levnější varianta SPF 30.

A proto, než vyrazíte na slunce, poohlédněte se v drogerii po skutečně kvalitním minerálním opalovacím krému. Odborníci totiž často zastávají názor, že než použít klasický opalovací krém plný chemie, raději nepoužijte vůbec nic. Vyjde to prakticky nastejno.

Existují ovšem i další zásady zdravého opalování. Které to jsou? 

  • Nikdy se neopalujte mezi 11 a 15 hodinou odpolední, kdy je slunce nejostřejší a také nejvíc spaluje pokožku.
  • V ideálním případě se opalujte vždy maximálně pět až deset minut jednou za hodinu nebo za hodinu a půl. Vždyť i ve stínu slunce opaluje a je to mnohem příjemnější, než se pařit celé hodiny na přímém slunci.
  • Kvalitním opalovacím krémem se namažte už dvacet minut předtím, než půjdete na slunce.
  • Nezapomeňte chránit přípravky s ochranným faktorem také uši, nos a rty.
  • Chcete se krásně a zdravě opálit? Užívejte pravidelně beta karoten v tabletkách nebo přirozenější cestou, jezte mrkev, meruňky, špenát, brokolici nebo například kapustu a řeřichu.
K TÉMATU  Co nás ve škole nenaučili aneb základy finanční gramotnosti

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, jak si co nejdéle udržet krásné opálení

Jak na samoopalování bez fleků? Zaručené tipy pro přirozený vzhled opálení

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letní dny u bazénu jsou synonymem pro osvěžení a zábavu. Ať už plánujete aktivní den plný sportu nebo lenošení na lehátku s osvěžujícím drinkem, koupaliště nabízí ideální místo pro relaxaci s rodinou a přáteli. Vydejte se na jedno z mnoha českých koupališť, kde najdete nejen čistou vodu a různé atrakce, ale i příjemná posezení v kavárnách a možnost sportovního vyžití.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Léto 2024 přináší do světa módy nové trendy, které ovládly přehlídková mola v New Yorku, Londýně, Miláně a Paříži. Letos se zaměřuje na kombinaci pohodlí, elegance a trochu odvahy. Přečtěte si, co by nemělo chybět ve vašem letním šatníku.
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.
Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?

Výběr článků

Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
Sluníčko začíná mít pomalu sílu, dny už jsou pořádně dlouhé a ve vás se začíná probouzet letní nálada? Nebojte se ji podpořit barvami, které pustíte do svého botníku. A jednoznačnou trefou jsou pro tuto sezónu bílé balerínky!
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.

Nepřehlédněte

Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Krásný úsměv by chtěl mít každý z nás. Nepřítel naší dutiny ústní je však povlak na zubech a zubní kámen. Jak ho odstranit, abychom nemuseli utrácet ze drahé produkty, jako jsou nákladné zubní bělící pasty a ústní vody? Mnozí netuší, jaké zázračné pomocníky má právě ve svém domově.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek