Stejně jako v jiných oblastech života, i v případě pěstování pokojových rostlin se musí někde začít. A zpravidla se začíná u toho nejjednoduššího, až posléze se přechází k tomu složitějšímu. Pakliže jste zatím žádnou pokojovou rostlinu neměli, začněte níže uvedenými. Tyto pokojovky zvažte.
Voděnka rozzáří interiér všemi barvami
Přijde vám, že je váš interiér nudný a bez života? Chcete do něj trochu té dobré nálady vnést? Pak se vyplatí vsadit na voděnku, která vyniká hlavně v kuchyních. Je opravdu hodně odolná a snáší nejen neustále se měnící teplotu, ale i stín. Prakticky nemá žádné nároky na péči, spíše se snažte jen o to, aby nevyschla.
O voděnce se také ví, že velice rychle roste a snadno zakoření. Nemusíte se proto obávat toho, že by se vám takzvaně “nechytla”, pakliže si řízek přinesete od sousedky domů. Hezky roste i ve vodě.
Voskovka jako dominantní prvek obýváku
Stejně nenáročnou pokojovou rostlinou je takzvaná voskovka, která je opravdu nepřehlédnutelná. Roste krásně i když se o ni nijak speciálně nestaráte. Dokonce se na ní mohou objevit drobné kvítky. Abyste se z nich těšili, vyplatí se vsadit na nižší teplotu (a to i během zimy). Voskovka má radši spíše chladnější prostředí, v takovém roste velice rychle a vydrží i dlouhá desetiletí.
Na co si však každý pěstitel musí dát pozor, tak na vyschnutí. Když ji sem tam zapomenete zalít, je to v pořádku. Pakliže se bude situace opakovat, hrozí to, že nepokvete. Je to přece jenom sukulent.
Tlustice vydrží venku až do podzimu
Pokud si kromě interiéru chcete zkrášlit také balkon, pak se vyplatí investovat do tlustice. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která s vámi vydrží i celý život, pakliže jí budete dávat dostatek lásky. To je totiž to jediné, co ke svému spokojenému životu potřebuje. Radost vám za to bude dělat až do podzimu (snese jak vysoké teploty, tak přímé sluníčko).
Jelikož opět mluvíme o sukulentní rostlině, nepotřebuje tak časté zalévání. Bez vody vydrží i tři týdny. Čemu se vyhnout, tak přelévání. Vždycky vyčkejte na okamžik, kdy zemina vyschne, teprve poté ji zalijte.
Rýmovník jako neustále se množící rostlina
Ten, kdo si do své domácnosti pořídil bylinku zvanou rýmovník jistě potvrdí, že je to neustále se rozmnožující rostlina. Zprvu si sice hraje na nenápadnou, ovšem když zakoření, nejde ji zastavit. Mnozí pěstitelé si lámou hlavu nad tím, jak ji zpracovat. Velice rychle se plazí po okenním parapetu a vyhazovat ji – na to není srdíčko. Jelikož ale mluvíme o bylince, vyrobit si z ní lze sirupy, med, také mastičku.
Stejně jako předcházející zmíněné rostliny, ani rýmovník nemá žádné speciální požadavky na péči. Množí se odlomením řízku a kořeny zapouští do vody velice rychle.
Nestárnoucí kaktusy
Závěrem stojí za zmínku kaktusy, které jsou považovány za nestárnoucí rostlinu. Když člověk touží po nenáročné pokojové rostlině, kaktus je favoritem. Je ale pravdou, že i on může uhynout tomu, kdo se o něj neumí starat. Proto ho nezalévejte příliš (ale zalévejte ho). Není pravdou, že kaktus ke svému životu vodu nepotřebuje. Je to stále ještě rostlina jako každá jiná.
Jestliže na zalévání kaktusu nebudete zapomínat, dožije se mnoho let. Roste totiž velice pomalu, stejně tak pomalu kvete. I proto se označují za pokojovou rostlinu, která s vámi vydrží po celý život.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií
4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?