Na venkově je společný život více generací běžný
Za mého mládí byl takový život spíše nutností. Na nový byt dosáhl málokdo, legální pronájmy bytů v podstatě neexistovaly. Takže nebylo zbytí, a často bydleli v třípokojovém bytě prarodiče, rodiče, děti, a ještě třeba stará babička. Museli se vejít. Na venkově se na to pamatovalo, protože tam od nepaměti platilo, že o rodiče, kteří už nemohou pracovat, se musí postarat nová generace. Základem bylo zajistit jim bydlení v dosavadním domě, tzv. výměnek.
Ani v současné době není takové bydlení na venkově výjimkou. Postaví se dům, když se narodí děti a dospějí, většinou alespoň jedno se rozhodne zůstat doma. Tak se na dům postaví patro, nebo se v prostorné staré chalupě zrekonstruuje půda na podkroví. A byt pro další generaci je hotový.
Vícegenerační bydlení ve městech
I ve městech bydlí v rodinných domcích a vilových čtvrtích více generací. Pokud je taková možnost, je to pro mladé manžele levnější řešení, než si brát hypotéku. A přitom nechat polovinu rodinného domu prázdnou nebo ji pronajmout. To sice rodičům přinese peníze navíc, ale vy budete muset splácet hypotéku.
Při dobré vůli se vždycky najde dohoda
Trnem sváru bývají často společné prostory – zahrada, společné zázemí, topení, energie. Je třeba si předem dostatečně vyjasnit povinnosti a práva členů obou domácností. Kdo poseče zahradu, kdo posype náledí, kdo udělá to či tohle. Také je dobré oddělit si energie, i když bude nutno vyřešit platby za společné prostory.
Starší rodiče mohou mít snahu kontrolovat váš společný život. V kolik hodin jíte, co jedly děti, co s nimi děláte, jak dlouho vám hraje v bytě televize. Nebo že k vám chodí hodně návštěv.Možná se budete s rodiči škorpit a dohadovat, ale vše má své řešení. Pokud je rozumná vůle na obou stranách – a to byste měli poznat už před rozhodnutím o bydlení – dohoda se vždy najde.
Společný život může přinést podstatná pozitiva
Jestliže jsou již rodiče v důchodu, mohou pohlídat vnoučata. Například když budou nemocná, když se zdržíte v zaměstnání, když si budete chtít vyjít do společnosti. A to bez složitého plánování, cestování do jiného města, nebo přespávání na gauči, které je určitě nebaví. A na oplátku, když budou potřebovat pomoc nakoupit, zapojit mobil, zavézt k lékaři, bude to na vás.
Velkou výhodou je, že vnoučata budou mít dědečka a babičku trvale blízko. Třeba je naučí spoustu věcí, na které vy nemáte čas. Sekat dříví, upevnit poličku, uplést panence šálu nebo vám společně vyrobí pěkný dárek. Jednou na to budou ráda vzpomínat.