Přemýšlíte, kdy začít zařizovat dětský pokoj a kupovat výbavičku? Máte obavy, že začnete moc pozdě, či naopak „blázníte“ moc brzo? Všude je tolik věcí a vy máte obavy, že koupíte plno zbytečností? Poradíme vám, kdy začít, co koupit, na čem se dá šetřit a na čem rozhodně ne. Nejvhodnější je začít po ukončení třetího měsíce těhotenství. V tuto dobu se totiž výrazně sníží riziko spontánního potratu.
Dětský pokojíček
- V prvních měsících miminko nepotřebuje vlastní místnost. Nejdůležitější je, aby vás měl nablízku. Proto postačí vyhrazený prostor v pokoji, nejlépe ve vaší ložnici.
- Místnost by měla být klidná, dobře větratelná, okna by ale neměla směřovat do silnice či jiného hlučného nebo prašného prostředí. Na okno dejte žaluzie nebo barevný závěs, aby sluníčko či světla aut nerušily spánek vašeho pokladu.
- Vhodným pomocníkem při péči o miminko je decentní osvětlení, např. lampička. V noci vám umožní postarat se o miminko. Jeho neoslní a tudíž se neprobere ze spánku.
- Zařizujete-li pokojík, volte teplé a jemné barvy. Pokud ho budete natírat, nezapomeňte to udělat v dostatečném předstihu před příchodem z porodnice. Určitě nechcete, aby váš drobeček dýchal výpary z barev.
- Pokud jsou další členové domácnosti zvyklí doma kouřit, budou si muset najít jiné místo. A nebo úplně přestat, pokud nechtějí „vonět“ miminku po nikotinu.
Přebalovací pult
- Oceníte ho jako skvělého pomocníka nejen při přebalování, ale i oblékání. Vyvýšené okraje zamezují přepadnutí ven a díky snadno omyvatelnému povrchu vám nebude vadit, když z vašeho miminka něco vyjde. I tak je vhodné dát pod něj jednorázovou přebalovací podložku. Většina má kolečka, abyste je mohla snadno přemístit.
- Oblečení, kosmetiku a další nezbytnosti mějte po ruce. Od přebalovacího pultu, kde držením miminka rukou zabraňujete jeho vypadnutí, byste měly dosáhnout na vše potřebné. Pokud např. skříně s oblečením máte daleko, dejte si k pultu (či do něj) hlavní kusy oblečení. Na přebalovací plochu nikdy nedávejte věci, které jsou nehygienické či jinak nebezpečné (např. nůžky).
Koš na pleny
- Špinavá plínka není nic hezkého ani příjemného. Proto mějte v blízkosti přebalovacího pultu vyhrazený uzavíratelný koš (stačí obyčejný na odpadky), do kterého je budete vyhazovat. Nejlepší je našlapovací, protože se k němu nemusíte shýbat. Zápachu linoucího se z plínky se můžete zbavit tak, že ji zabalíte do obyčejného mikrotenového sáčku.
- Můžete si koupit i speciální koše na plínky. Jsou konstruované tak, že při vhazování dovnitř se plínka sama zabalí do antibakteriální fólie. Nevýhodou je cena – za samotný koš zaplatíte cca 1300 korun, za kazetu s fólii zhruba 200 korun (dle údajů výrobce postačí na 180 plen). V každém případě bude vše hygienické a váš byt stále voňavý.
Postýlka
Dřevěná kolébka či proutěný koš jsou sice krásné, ale postačí jen pro pár prvních měsíců. Proto doporučujeme koupit rovnou postýlku. Výběru věnujte velkou pozornost. Zkontrolujte kvalitu a bezpečnost zpracování, aby se miminko nezranilo třeba o ostrou hranu nebo vyčnívající hřebík. Myslete na to, že v postýlce stráví spoustu času a bude mu sloužit i několik let. Z toho důvodu chtějte takovou, která má polohovatelný rošt. Jakmile totiž miminko začne sedět či stát, je nutné posunout rošt níž, aby nevypadlo.
Ještě jedna rada: Tělíčko má ležet v rovné poloze, proto není vhodné mu dávat pod hlavičku polštář. Také není dobré v prvních týdnech a měsících dávat do postýlky hračky či jiné potenciálně nebezpečné předměty.
Autor: red