Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
rodina
zdroj foto: shutterstock.com

lidský organismus. Ovšem v poslední době se nejčastěji skloňuje jeho přínos pro správné fungování imunitního systému. Pokud někomu déčko dlouhodobě chybí je mnohem náchylnější k respiračním infekcím, chřipce a podle nových studiích i covidu-19. Vědci ze Sussexské univerzity dokonce upozorňují, že pravděpodobnost nákazy je dokonce třikrát až čtyřikrát větší.

Déčko zablokuje viru vstup do buňky

Vitamin D je ovšem nepostradatelný i v případě, že člověk onemocní. Má-li pacient dostatek déčka, zafunguje jako ochranný štít a pomůže blokovat cesty, kterými viry pronikají do buněk. Jestliže ho má ale nemocný málo, vystavuje se značnému riziku. Podle zjištění australských lékařů je totiž dvakrát náchylnější k vážnějšímu průběhu nemoci a samotná léčba pak zabere mnohem více času.

Proto doktoři u hospitalizovaných pacientů s koronavirem sledují jeho hladinu. Pokud je nízká, začnou pacientům ihned vitamin D podávat. V Dublinu odborníci vypozorovali, že u nemocných, kteří déčko užívali, také klesl počet plicních infekcí o polovinu.

Bohatý zdroj vitaminu D

Ovšem tak daleko to nikdo nechce nechat zajít, pokud jsou i jiné možnosti, jak nákaze předejít. Proto je nyní důležité dodržovat pravidla a dbát na prevenci. S tou souvisí i doplňování vitaminu D. Spoléhat na slunce a opalování už nestačí a navíc během podzimu to skoro ani není možné, a tak přicházejí na řadu doplňky stravy. Dobrou volbou je například přípravek Naturevia Vitamin D3-Efekt 400 IU kapky, který je ideálním řešením pro celou rodinu.

Déčko má nejen pozitivní vliv na imunitu, dokáže toho mnohem víc. U dětí přispívá ke zdravému růstu a vývoji pevných kostí a zubů. U dospělých pak při jeho nedostatku hrozí zdravotní komplikace pro mozek, srdce i svaly. Deficit déčka zvyšuje i riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, prsou a prostaty. Dále vznikají podmínky pro rozvinutí kardiovaskulárních onemocnění, osteoartrózy, cukrovky nebo roztroušené sklerózy. Z tohoto důvodu by se měl doplňovat bez ohledu na věk a zda pandemie je či ne.

Dobrá prevence je základem

Ačkoliv podle statistik zhruba 80 % infikovaných koronavirem má jen lehký průběh, nikdo by neměl nemoc podceňovat. Lékaři před ní nevarují nadarmo. Dodržování pokynů, hygienických pravidel, vyhýbání se rizikovým kontaktům a užívání vitaminu D může ochránit nejen nás, ale i naše blízké. A pokud nám přece jen vyjde test pozitivně, udělejme vše pro to, abychom zvládli léčbu doma.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Podzimní období přináší chladnější dny, kdy se naše tělo přirozeně touží po něčem teplém, výživném a plném chutí. A co může být lepšího než polévka, která nejen zasytí, ale také zahřeje? V české kuchyni mají polévky dlouhou a bohatou tradici, a jejich obliba sahá hluboko do historie. Podzimní polévky jsou navíc ideálním způsobem, jak využít sezónní suroviny, jako jsou brambory, dýně, zelí nebo houby. Připravili jsme pro vás výběr deseti nejlepších polévek, které nejen že zahřejí, ale také připomenou tradiční chutě české kuchyně. V článku se také zaměříme na historii jednotlivých polévek a zajímavosti o jejich původu.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.
Zvažujete, co si dát za kuchyňskou linku? Budete následovat trendy nebo dáte raději na vlastní vkus? Máme pro vás inspiraci, která vám pomůže s výběrem.
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.

Výběr článků

Skočíte si občas se svým partnerem na jedno točené, nebo si spolu u televize vychutnáte archiv z vinných sklípků? Pak si můžete gratulovat, protože vaše soužití asi jen tak něco nenaruší. Tedy alespoň tohle se teď povídá ve vědeckých kruzích.
Přemýšlíte o pořízení AKU nářadí? Třeba taková AKU sekačka na baterie. To není jen zodpovědný ekologický plán. Je to dobrá volba ve všech směrech. Už jen využití moderních technologií, kdy se potkávají výhody elektrických a benzínových strojů, je toho důkazem. Žádné kabely, maximální pohodlí, perfektní výkon, spolehlivost. Jedna baterie pro všechno. Není to sen?
Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?

Nepřehlédněte

Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek