Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Za rok shodila 43 kilo, pracovní pohovor už není peklem

„Chtěla jsem dětem stačit, abych nefuněla po pár krocích jako parní lokomotiva. A samozřejmě jsem chtěla, aby měl manžel zpět tu ženu, kterou před lety poznal. A musím se přiznat, že jsem to dělala i kvůli svému sebevědomí a také zdraví.,“ svěřuje se usměvavá Tereza. Po několika neúspěšných pokusech o zhubnutí si mladá maminka Tereza našla cestu pomocí OB kliniky v Praze. Vzorem jí byla kamarádka, která sama podstoupila chirurgickou léčbu a motivací manžel a dvě malé děti.
Obezita
Terezu kila navíc nejdřív vůbec netrápila.

25. 04. 2024

Už to dál nešlo, shodila 43 kilo

„Ze začátku jsem kila navíc moc neřešila. Manželovi to nevadilo. A já jsem se začala vymlouvat na onemocnění štítné žlázy, které pravda mi to tloustnutí odstartovalo, ale samozřejmě ne v takovém měřítku. Po každém porodu mi nějaké to kilo navíc zůstalo, pak se přidaly psychické problémy, které souvisely se zjištěním autismu u nejstaršího dítěte, a už to jelo. Po čase mi začala kila vadit a já se snažila hubnout. Nejúspěšnější jsem byla, když jsme koupili starší baráček a pracovali od rána do noci, shodila jsem 20 kg. Přišel úraz, kdy jsem si přetrhala šlachy v kotníku a nemohla se hýbat, odnesla jsem to 25 kily nazpět, a to byl okamžik, kdy jsem si myslela, že zůstanu tlustá navěky,“ popisuje Tereza začátek svého příběhu.

K rozhodnutí pomohla kamarádka a rychlá reakce kliniky

„První impulz mi dala kamarádka Rebeka, která díky bariatrické operaci shodila. Podle toho také vypadá i její tělo. Řekla, že dokud nemám tolik, co měla ona, 160 kilo, bude pak kůže po úbytku váhy vypadat lépe. No a já ji poslechla, zasedla jsem k internetu a hledala to nejlepší pro mě a současně také kliniku, se kterou spolupracuje moje pojišťovna a vyšla mi OB klinika,“ říká Tereza.

A pak to šlo rychle, na OB klinice jí po telefonickém kontaktu nabídli brzký termín konzultace. „Ve čtvrtek jsem tam poprvé volala, a na konzultaci jela od nás z venkova do Prahy už v pondělí. Na rozhodování a přemítání o operaci jsem moc času neměla, nabídli mi poslední volné termíny a já si vybrala. Nijak zvlášť jsem se nepřipravovala, dodržovala jsem před operací předepsaný jídelníček, zvykala si na pravidelnost a učila se pít…….,“ popisuje Tereza.

V den objednání vážila 120 kilo, na první konzultaci již o něco méně 117 kilo, prý díky nervozitě. V den zákroku, kterým byla lékaři stanovena plikace žaludku, vážila Tereza 114 kilo. Nyní váží 71 kg, díky plikaci shodila 43 kilo.

Operace proběhla bez komplikací a dostala se brzy do formy. „A od té doby je to lepší a lepší. Jsem energická a vitální a to je ten největší benefit. Polepšila jsem si o 100 %. I když, jak jsem říkala, mě nic před operací netrápilo, ale co se týká psychického zdraví, je to nesrovnatelné. Lidé se na mě nedívají přes prsty, pracovní pohovor už není peklo, ale naprosto běžná situace, která mě nerozhodí na týden dopředu,“ pochvaluje si Tereza.

K TÉMATU  Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

O tom, jaký zákrok bude pro klienta nejlepší, rozhoduje bariatrický chirurg společně s celým spolupracujícím týmem. Tereze doporučili plikaci žaludku – laparoskopicky prováděný zákrok, při němž se zmenší objem žaludku.

„Po tomto zákroku zůstává pacient dvě až tři noci na klinice a pak je propuštěn domů,“ popisuje primářka MUDr. Šrámková. „Ihned po operaci začíná dodržovat upravený jídelníček a pomalu se vrací k normálnímu jídlu, ale v objemu 100 až 150 ml což je, dá se říct, porce tříletého dítěte,“ pokračuje. Následně chodí na pravidelné kontroly, které jsou první rok po zákroku častější, druhý rok po operaci půlroční a následně alespoň jednou ročně. „Samozřejmě dle potřeby dochází i na konzultace k jednotlivým odborníkům jako je nutriční specialista, psycholog a podobně. Ideálně by měl pacient po bariatrické operaci docházet na kontroly celoživotně,“ upozorňuje MUDr. Šrámková.

Po bariatrických výkonech se obecně redukuje 20 až 50 procent původní hmotnosti. Úspěšnost je okolo 80 procent, nicméně i těm, kterým se nedaří, se dají nabídnout jiné možnosti – účinná farmakoterapie, jiný operační zákrok nebo jejich kombinace. To je jeden z mnoha důvodů, proč docházet na pravidelné kontroly, i když se nedaří dle představ hubnout.

shodila
Tereza ráda jedla a pila na kila moc nehleděla. Nakonec shodila 43 kg.

Mýty a fakta o plikaci žaludku

Tereza prošla velkou změnou, shodila 43 kg.

Mezi pacienty, kteří podstoupili nebo se chystají podstoupit léčbu obezity, koluje řada mýtů. Jedním z nich je, že plikace žaludku je zastaralá metoda. „Není to pravda,“ vysvětluje přední český chirurg a přednosta OB Kliniky prof. MUDr. Martin Fried, CSc.

Kromě toho, že tato metoda přišla na svět teprve před 14 lety, čímž se rozhodně neřadí k těm nejstarším, jedná se o méně invazivní metodu léčby obezity, což je aktuální celosvětový trend v bariatricko-metabolické chirurgii. „Neodstraňuje se při ní zbytečně velká část zdravého žaludku, neuřezávají se kusy střev a nenašívají se na jiné místo, než by měly být, ale naopak zůstává při ní zachována původní anatomie, kterou má daný člověk od narození. A pokud je třeba, například v kombinaci s farmakologickou léčbou čili léčbou léky v různé formě, lze ve vybraných případech dosáhnout ještě větších účinků, než by měla plikace samotná,“ vysvětluje prof. Martin Fried.

K TÉMATU  Neuvěřitelná proměna mladé Američanky, zhubla 150 kilo!

Dnes se plikace žaludku – tedy chirurgické zavinutí velkého zakřivení žaludku –provádí laparoskopicky.

Jedna z největších výhod plikace žaludku – tedy možnost jejího zrušení a navrácení žaludku do původní podoby, se také hojně vyskytuje v diskuzích pacientů. „Obezita je ve své podstatě chronické onemocnění, které se v čase zhoršuje. A žádná operace ani léčba léky, pokud jsou prováděny samostatně, není na celý život,“ upozorňuje prof. Fried. Pokud se tedy pacient po čase vrátí do rukou lékařů-obezitologů a znovu potřebuje pomoc, může mu být – v případě, že předtím podstoupil plikaci – provedena buď plikace nová nebo jiná bariatricko-metabolická operace. Když však předtím přišel například o velkou část žaludku nebo mu byla změněna anatomie střev, může mu být provedena vlastně jen další, ještě agresivnější operace. „Řada obézních pacientů, je v poměrně mladém věku a nikdy nevíme, s čím se budou v budoucnu léčit a kdy by jim mohla ta velká část odstraněného žaludku opravdu chybět,“ upozorňuje prof. Fried na další aspekt, proč je plikace žaludku výhodnější.

O OB klinice

OB klinika je zdravotnické zařízení poskytující komplexní ambulantní i lůžkovou péči při léčbě a prevenci obezity a s ní spojených metabolických onemocnění. Veškerá péče v OB klinice je hrazená ze zdravotního pojištění. OB klinika se zaměřuje především na léčbu nejzávažnějších forem obezity u pacientů s BMI vyšším než 35 a na léčbu s ní spojených onemocnění jako cukrovka II. typu, poruchy metabolismu tuků, ortopedii včetně náhrad kyčelních a kolenních kloubů, urogynekologii apod.


OB klinika disponuje třemi nadstandardně vybavenými operačními sály, jednotkou intenzivní péče a moderním lůžkovým zařízením. Pracuje zde více než 100 zdravotnických odborníků. S několika stovkami bariatrických výkonů ročně je OB klinika největším pracovištěm svého druhu v České republice.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Úsměv se podílí na dobrém prvním dojmu. Pakliže máte zuby zažloutlé a nehezké, nemůžeme se divit tomu, když lidé odvrací zrak při rozhovoru s námi. Pokud chcete mít zuby krásně bílé jako perličky, je načase zjistit, díky čemu bílého chrupu dosáhnete.
Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
Také umýváte okna léta páně stejně? Máte své vyzkoušené metody, na které nedáte dopustit? Podívali jsme se za vás a vyzkoušeli, co nového lze na trhu najít. Umí toho technologie více než poctivá lidská ruka? Jak probíhal úklid oken?
Karel Šíp, známý český moderátor a hudebník, oslavuje 79. narozeniny. Jeho životní příběh je plný osobních i profesních výzev, které formovaly jeho kariéru i osobní život.
Máte obývací pokoj vybavený podle posledních módních trendů, ale přijde vám nudný a zcela bez života? Chtěli byste mu dodat šmrnc nebo naopak tento prostor zútulnit a vykouzlit si tak harmonický domov? Tak se zkuste podívat na několik zajímavých typů, jak vykouzlit z vašeho obýváku opravdu útulný společenský prostor.
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Shakespearovské slavnosti patří k létu v Praze stejně neodmyslitelně jako vůně lípy nebo západ slunce nad Hradčany. Letos se vrací ve velkém stylu – hned první večer 25. června otevře tragédie Othello s Robertem Miklušem v titulní roli. Po jeho boku debutuje na shakespearovské scéně Sara Sandeva jako Desdemona, zatímco roli Jaga si rozdělí dva charismatičtí herci – Jan Cina a Vojtěch Vodochodský. Tváře, které znáte z obrazovek, teď vstupují na jednu z nejikoničtějších letních scén. Co přinese nová sezóna slavností, které dokážou promlouvat k dnešnímu světu skrze texty staré stovky let?

Výběr článků

Arganový olej, známý jako "marocké zlato", je tajemstvím krásy mnoha úspěšných žen. Tento přírodní elixír je klíčem k zdravé pokožce, lesklým vlasům i silnému sebevědomí.
Madonna, nejslavnější popová ikona od začátku 80. let až do současnosti plní sociální sítě fotografiemi, nad nimiž v poslední době zdravý rozum skutečně žasne. Zpěvačka se zřejmě nehodlá smířit s přirozeným procesem stárnutí a chce si i nadále zachovat svou dokonalou image. Má tohle ale být ještě náš vzor hodný následování?

Nepřehlédněte

Čeká vás v příštím roce stěhování do nového nebo jen plánujete rozsáhlou rekonstrukci vašeho stávajícího bydlení? V takovém případě by vás mohlo zajímat, jaké budou interiérové trendy pro rok 2023. Pojďte se alespoň na některé z nich s námi podívat.
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek