Těhotenství je jedna z nejhezčích etap v životě ženy. Zároveň to ale vůbec není jednoduché období, neboť se objevují nová pravidla, zásady, časté lékařské kontroly a nezvyklé tělesné stavy. I když tohle všechno ke graviditě neodmyslitelně patří, většina nastávajících matek se tak cítí pod velkým psychickým tlakem. Bohužel právě tohle vyvíjející se plod ohrožuje víc, než se dosud předpokládalo.
Stres nepřináší nic dobrého
Ptáte se, jakým způsobem stres ohrožuje vaše nenarozené maličké? Jakmile máte pocuchané nervy, v těle dochází ke zvýšené produkci stresových hormonů, zejména tedy kortizolu. Jeho nadmíra se pak objeví i v plodové vodě, přičemž se může negativně projevit na zdraví a psychice miminka. Čím déle je pak žena nervózní a úzkostná, tím horší mohou být následky. Co všechno je ve hře a jak se vyhnout stresu v těhotenství?
Nízká porodní hmotnost
Lékaři jsou na základě několika nezávislých studií přesvědčeni, že pokud matka během těhotenství trpí permanentní frustrací, ztrácí chuť k jídlu, kvůli čemuž nepřibývá tak, jak by měla. To v některých případech ovlivňuje i váhu jejího nenarozeného dítěte. Jen tak mimochodem, optimální váhový přírůstek u zdravé ženy se pohybuje od 8 do 12 kilogramů.
Poruchy chování a deprese
Podle výzkumu nizozemských vědců působících na univerzitě v Utrechtu, jehož výsledky experti nedávno zveřejnili v časopise Psychological Bulletin, v pozdějším věku u mladistvých, kteří byli v prenatálním období vystaveni stresovému riziku, hrozí vyšší pravděpodobnost vzniku schizofrenie, poruch chování, deprese a dalších psychických potíží.
Menší IQ potomka
Průzkum uznávané lékařky a profesorky Vivette Glover z Královské univerzity v Londýně zase naznačuje, že chronická nervozita ženy během gravidity do jisté míry omezuje intelekt ratolesti.
„Inteligenční kvocient těchto dětí zpravidla bývá o 10 bodů nižší, než je obvyklý průměr. Rovněž jsou u nich zaznamenány problémy s udržováním pozornosti. Za nejčastější příčinu stresu těhotné ženy většinou uvádí obavy z budoucnosti a potíže s partnerem,“ vysvětluje výše jmenovaná odbornice.
Jak stres udržet na uzdě?
Teď si asi říkáte, že byste se měla snažit o naprostou psychickou pohodu. Pokud tápete, jak toho docílit, nechte si poradit od specialistů. Ti radí pravidelně cvičit – ideálně pak těhotenskou jógu. Také zdravě jíst a zkoušet nové záliby, jež přinášejí radost. Hodně pomůže i nahlas hovořit o svých pocitech, které byste si neměla nechávat pro sebe. Nebojte se tedy svěřit drahé polovičce, kamarádce či rodičům. Dělejte také to, co máte ráda – ať už jde o čtení knih, sledování romantických filmů nebo poslech hudby. Jestli si ani tak nejste jistá, zda se se stresem dokážete vyrovnat, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: