Pondělí , 28. 04. 2025

Vlastislav

Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Nemoci jako spalničky nebo dávivý kašel jsou kvůli podceňování očkování zpět
zdroj: 123RF.com

26. 03. 2019

Pravidelné očkování víc chrání, než ubližuje. Nezanedbávejte ho!

Míra proočkovanosti klesá. I když se pravidelné očkování dětí řídí vyhláškou č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem, ne všichni rodiče se tím řídí. Zatímco chudé země bojují s nedostatkem vakcín, vyspělé země s dezinformacemi o škodlivosti očkování. Například že způsobuje autismus. Ačkoli tyto informace lékaři v mnoha zemích světa již dávno vyvrátili, „zaručené“ zprávy se šíří dál. A ubližují současné populaci dětí, ale i dospělých, kteří tyto nemoci v dětství neprodělali, nebo je očkování dostatečně nechrání.

Hexavakcína je běžná a není třeba se jí bát

Hexavakcína je očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Provádí se třemi základními a jednou posilující dávkou od 9. týdne (resp. 3. měsíce) věku. Hexa – tedy proti šesti nemocem. A právě to některým matkám vadí, protože se domnívají, že do dítěte vpíchne lékař sérum s šesti viry a malé dětské tělíčko se s tím musí prát. Jenže dokážete si představit, že by lékař místo toho píchl vaše dítě šestkrát, pokaždé v jiném termínu, a ještě šestkrát přeočkoval? To by zřejmě bylo pro malého človíčka podstatně více stresující.

Další dvě kombinované vakcíny a ochrana je úplná

Základní očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím se provádí mezi 13. – 18. měsícem po narození dítěte a přeočkování ve věku od 5. do 6. roku dítěte. Poslední, třetí, kombinovaná vakcína, je proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli, a provádí se v 5. až 6. roce věku. Přeočkování se pak provádí po 10 až 11 letech.

Spalničky vedou, je jsou tu i další infekce

V roce 2018 bylo v Evropě zaznamenáno více než 82 000 výskytů spalniček, což bylo asi 3 x více, než v roce 2017, a 15 x více, než v roce 2016. Až 61 % vyžadovalo nemocniční léčbu. V letošním roce může nákaza zasáhnout v naší zemi až tisíc lidí, odhaduje Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči a předseda České vakcinologické společnosti J. E. Purkyně.

K TÉMATU  Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Podle dalších odborníků je i tento odhad spíše optimistický vzhledem k tomu, jak rychle počet nakažených narůstá. Do začátku března v Česku onemocnělo 261 lidí, takže za celý rok jich může být více než tisíc. Následky si mohou nést celý život. Nepodceňujte proto žádnou teplotu, kašel či rýmu. I z „běžného“ nachlazení se může vyvinout nebezpečná nemoc.

Bez očkování riskujete zdraví

Ochrana je proto důležitá. Odborníci doporučují požádat při preventivní prohlídce o testy na protilátky. Pokud je možné, že jste s nemocí přišly do styku, nebo pracujete na rizikovém pracovišti, nechte si otestovat protilátky okamžitě. Doporučení směřují ke všem, kteří tyto nemoci v dětství neprodělali a jsou chráněni pouze očkováním. Je to především populace ve věku od 30 do 50 let, protože hladina protilátek v těle se mohla snížit. Pokud zjistíte nízkou hladinu protilátek, neváhejte a nechte se znovu očkovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Krásná čokoládová barva si jednoho dne vyberete svou daň. Nejenže sluneční paprsky zapříčiňují stárnutí naší pokožky, ale ke všemu mohou způsobovat rakovinu kůže.
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
V každém vztahu jsou okamžiky štěstí a nikdo si nepřipouští, že by něco mohlo být v budoucnu jinak. Proč taky? Proč řešit možné budoucí konflikty, když je teď vše zalité sluncem. Bohužel, rozchody patří ke vztahům i k životu.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.
Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.

Výběr článků

Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Jistě to znáte – někdy máte prostě chuť pustit si nějakou bláznivou komedii a veškeré starosti vyhodit na chvíli z hlavy. Pokud chcete strávit pohodový večer a zasmát se, přinášíme vám tipy na filmy, které by u vás mohly uspět. Některé z nich vás budou jen bavit, jiné vám mohou připadat trochu hořké, některé ve vás přece jen zasejí semínko vážnějších myšlenek, které vás budou provázet ještě pár následujících dní.
Léto 2024 je doba experimentů s módou a pohodlím. Soupravy krátkých legín a oversize triček se staly nedílnou součástí šatníku žen i dospívajících dívek. Oblečení je vyrobeno ze směsi viskózy a bavlny a nejenže skvěle vypadá, ale je také velmi praktické. Podívejte se, jak lze tyto univerzální kousky nosit. Oblékněte se do letních šatů z prodejen Pepco a budete se cítit módně a ležérně.

Nepřehlédněte

Zemřel herec a zpěvák Josef Laufer (†84). Představitel Kohna z komedií Kameňák, artisty Paola ze seriálu Cirkus Humberto a interpret hitu Sbohem lásko, já jedu dál podlehl následkům operace kolene z března 2020, kdy mu selhalo srdce. Po komplikacích byl uveden do umělého spánku, ve kterém zůstal až do své smrti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek