Pondělí , 28. 07. 2025

Viktor

Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Nemoci jako spalničky nebo dávivý kašel jsou kvůli podceňování očkování zpět
zdroj: 123RF.com

26. 03. 2019

Pravidelné očkování víc chrání, než ubližuje. Nezanedbávejte ho!

Míra proočkovanosti klesá. I když se pravidelné očkování dětí řídí vyhláškou č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem, ne všichni rodiče se tím řídí. Zatímco chudé země bojují s nedostatkem vakcín, vyspělé země s dezinformacemi o škodlivosti očkování. Například že způsobuje autismus. Ačkoli tyto informace lékaři v mnoha zemích světa již dávno vyvrátili, „zaručené“ zprávy se šíří dál. A ubližují současné populaci dětí, ale i dospělých, kteří tyto nemoci v dětství neprodělali, nebo je očkování dostatečně nechrání.

Hexavakcína je běžná a není třeba se jí bát

Hexavakcína je očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Provádí se třemi základními a jednou posilující dávkou od 9. týdne (resp. 3. měsíce) věku. Hexa – tedy proti šesti nemocem. A právě to některým matkám vadí, protože se domnívají, že do dítěte vpíchne lékař sérum s šesti viry a malé dětské tělíčko se s tím musí prát. Jenže dokážete si představit, že by lékař místo toho píchl vaše dítě šestkrát, pokaždé v jiném termínu, a ještě šestkrát přeočkoval? To by zřejmě bylo pro malého človíčka podstatně více stresující.

Další dvě kombinované vakcíny a ochrana je úplná

Základní očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím se provádí mezi 13. – 18. měsícem po narození dítěte a přeočkování ve věku od 5. do 6. roku dítěte. Poslední, třetí, kombinovaná vakcína, je proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli, a provádí se v 5. až 6. roce věku. Přeočkování se pak provádí po 10 až 11 letech.

Spalničky vedou, je jsou tu i další infekce

V roce 2018 bylo v Evropě zaznamenáno více než 82 000 výskytů spalniček, což bylo asi 3 x více, než v roce 2017, a 15 x více, než v roce 2016. Až 61 % vyžadovalo nemocniční léčbu. V letošním roce může nákaza zasáhnout v naší zemi až tisíc lidí, odhaduje Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči a předseda České vakcinologické společnosti J. E. Purkyně.

K TÉMATU  "Neumíme správně odpočívat," říká psycholožka. Jak to zvládnout a proč je to pro nás tak důležité?

Podle dalších odborníků je i tento odhad spíše optimistický vzhledem k tomu, jak rychle počet nakažených narůstá. Do začátku března v Česku onemocnělo 261 lidí, takže za celý rok jich může být více než tisíc. Následky si mohou nést celý život. Nepodceňujte proto žádnou teplotu, kašel či rýmu. I z „běžného“ nachlazení se může vyvinout nebezpečná nemoc.

Bez očkování riskujete zdraví

Ochrana je proto důležitá. Odborníci doporučují požádat při preventivní prohlídce o testy na protilátky. Pokud je možné, že jste s nemocí přišly do styku, nebo pracujete na rizikovém pracovišti, nechte si otestovat protilátky okamžitě. Doporučení směřují ke všem, kteří tyto nemoci v dětství neprodělali a jsou chráněni pouze očkováním. Je to především populace ve věku od 30 do 50 let, protože hladina protilátek v těle se mohla snížit. Pokud zjistíte nízkou hladinu protilátek, neváhejte a nechte se znovu očkovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Ilona Csáková dnes slaví své narozeniny a zároveň zahajuje své dlouho očekávané česko-slovenské turné Tornero Tour 2024. Turné slibuje nejen nová aranžmá jejích osvědčených hitů, ale také jedinečný vizuální zážitek pro fanoušky po celé České republice a u našich sousedů na Slovensku.
Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Rezidence CH House se nachází ve městě Le Tsyion v Izraeli, jižně pod Tel Avivem. Stavba nepatří mezi nejrozlehlejší, ale zaujme svým praktickým řešením a moderním pojetím. Všechny úhly i prostory jsou čisté a úhledné. Celé přízemí je možné v podstatě otevřít čerstvému vzduchu a slunci. A ten bazén! Tam by se bydlelo.
Parta nadšenců vytvořila z celého domu jedno obří domino ze všeho, co běžně používáte. Řetězová reakce, kterou spustí kutálející se citron, se postupně prožene všemi místnostmi. Postavit tuhle legraci bylo hodně náročné a má překvapivý závěr.
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Potřebujete se jen uvolnit, nebo vás trápí fyzická bolest? Existuje nepřeberné množství druhů masáží, ale jen některé vám skutečně pomohou. Vyzkoušejte nejosvědčenější masáže, které vám uleví na duchu i na těle.
Svatba je pro mnoho párů jedním z nejkrásnějších a zároveň nejvíce stresujících dní v životě. Nejde jen o samotný obřad a hostinu, za dokonalou svatbou stojí týdny, často i měsíce pečlivých příprav. Jak je zvládnout a co nevynechat, aby výsledkem byl pokud možno co nejkrásnější den?
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
Podzimní víkendy jsou ideální příležitostí, jak si dopřát domácí wellness a hýčkat svou pleť i tělo. Připravte se na chladnější dny a vyzkoušejte naše relaxační rituály, které vám pomohou načerpat energii, zklidnit mysl a dodat pleti hydrataci a svěžest.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.

Výběr článků

Festival Votvírák, který patří mezi největší hudební akce svého druhu v Česku, letos v červnu neproběhne. Pořadatelé oznámili, že akci přesouvají na červen 2026. Důvodem jsou finanční problémy i komplikace spojené s pronájmem místa konání – letiště Boží Dar v Milovicích.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!

Nepřehlédněte

Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek