Úterý , 15. 04. 2025

Anastázie

Ráno brzy vstáváte, a přitom nemůžete v posteli zabrat? Nespavost může mít různé příčiny. Kdy už máte problém a jak mu předejít?

O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Co způsobuje nespavost a jak se s ní vypořádat?
zdroj: 123RF.com

22. 02. 2019

V posledních letech dramaticky narůstá výskyt spánkových poruch. Dle odborníků trpí  nespavostí (insomnií) asi 20 procent naší populace. Souvisí to především s velkým pracovním vypětím a celkovým stresem organismu. Vliv má často i nepravidelná pracovní doba. Nespavost se projevuje více u lidí se směnným provozem.

Spánek potřebujeme stejně jako vzduch, jídlo a pití

Spánek je nezbytný pro každodenní oovení činnosti mozku a pro celkový vývoj a řízení organismu. Závisí na něm mimo jiné energetický metabolismus mozku, endokrinní funkce a správně fungující imunitní systém. Dospělý člověk spí zpravidla 7–8,5 hodiny denně. Nicméně každý má jinou potřebu spánku. Někomu může stačit i pět hodin, někdo potřebuje hodin více, je to věcí genetiky. Každopádně, když člověk delší dobu nemůže spát dostatečně dlouho, začne být unavený, nesoustředěný, neschopný přemýšlet a rychle reagovat. Dlouhodobá nespavost může podnítit také vznik závažných onemocnění srdce, metabolismu nebo mozku a může vyústit v úzkostné poruchy a deprese.

Před půlnocí nebo po?

Není pravda, že spánek před půlnocí je kvalitnější. Záleží na spánkových fázích, hloubce spánku a délce. Ne na tom, kdy jdete spát. Takže se netrapte tím, zda jdete do postele v deset hodin nebo po půlnoci. Důležitá je celková potřeba spánku. Spánek také musí projít všemi fázemi. Jen tak se ráno probudíte bez kruhů pod očima, odpočaté a plné energie.

Co dělat, když počítáte ovečky a nepomáhá to?

Máte-li dlouhodobé potíže s usínáním, nočním buzením, s tím, že následně prospíte půlku dne, zkuste si nejprve pomoci samy. Jde to úpravou životního stylu a nastolením správné spánkové hygieny. Choďte spát pokud možno ve stejnou dobu. Do postele uléhejte až ve chvíli, kdy jste unavená. V posteli si pokud možno nečtěte, a zásadně nepracujte a nejezte. Tikající budík vyměňte za jiný, nedoporučuje se mít v ložnici televizi, natož ji před spaním sledovat.

K TÉMATU  Lunární kalendář jako osobní poradce. Prozradí, jak se poprat s běžným životem

Ložnici vyvětrejte. Hodinu před spaním nekuřte a nepijte alkohol. Alkoholem se nespavost řešit nedá, a i když sklenka vína jako usínací rituál může pomoci, pět piv nebo tvrdý alkohol spánek naruší. Raději si zajděte na krátkou procházku.

Navození spánku mohou pomoci čaje nebo čajové směsi, které obsahují meduňku lékařskou, kozlík lékařský nebo chmel otáčivý. K dispozici jsou i kapky či tablety s těmito bylinkami. Pokud se vám ani tak nedaří usnout, raději na chvilku vstaňte. Ukliďte nádobí, uvařte si čaj s medem, koukněte do časopisu. Pak se vraťte do postele a zkuste to znovu.

Když to nezabere, je čas jít k lékaři

Obraťte se na svého praktického lékaře, který vás případně odešle na další vyšetření, například i do spánkové laboratoře. Při akutní nespavosti, například kvůli stresové zátěži, může lékař předepsat léky, tzv. hypnotika. Dlouhodobou nespavost, která trvá měsíce až roky, není vhodné těmito léky léčit, přece jen mají vedlejší účinky, které by se při dlouhodobém užívání mohly projevit. Jednou ze současných možností je podávání melatoninu.

K odstranění potíží se spánkem může pomoci i psychoterapie, akupunktura nebo fyzikální terapie, tedy léčba jasným světlem, nebo magnetoterapie.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Myslíte si, že máte kufr dostatečně velký, ale když do něj dáte všechny věci, nemůžete ho ani za nic na světe zavřít? Snažíte se do něj vměstnat všechny své věci, ale prostě jste nad jeho limit? Pak byste měli změnit balící taktiku.
Sdílené koloběžky jsou dnes v Praze viditelné téměř na každém rohu. Tento fenomén, který je součástí rychle se rozvíjející sdílené ekonomiky, nabízí moderní způsob dopravy. Zatímco někteří je považují za revoluční řešení městské mobility, jiní je vidí jako překážku a bezpečnostní riziko. V tomto článku se podíváme na výhody i nevýhody sdílených koloběžek v Praze a jak ovlivňují každodenní život v české metropoli.
Sexuální potěšení je součástí péče o vlastní zdraví, které bývá často přehlíženo. Stimulátory klitorisu jsou proto navrženy s jediným cílem, a to poskytnout tělu potěšení a intenzivní prožitky. Tyto často malé a diskrétní pomůcky se specializují na cílenou stimulaci a masáž klitorisu, což je důležitá oblast pro sexuální potěšení žen. Díky nim mohou i ty, které mají problémy dosáhnout orgasmu, nalézt svou cestu k vzrušujícím zážitkům snáze než kdy dříve.
Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Virtuální seznamování se stalo tak oblíbenou cestou k nalezení dokonalého protějšku, že naprosto předčilo osobní kontakt. Jenže jak se v něm naučit chodit? Výběrem správné fotografie to teprve začíná! S čím zabodujete a čemu se raději vyhnout?
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Nespavost je problém, který trápí mnoho z nás. Bohužel nad tímto problémem máme tendenci jen mávnout rukou. To přejde - říkáme si. Jenže takzvaná insomnie může mít negativní dopad nejen na fyzickou stránku člověka, ale především na jeho psychiku, zejména pokud mluvíme o dlouhodobém problému.

Výběr článků

Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.

Nepřehlédněte

Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek