Pokud chcete na svém pozemku vysadit ovocné stromy, vyplatí se uvažovat o třešních, protože jsou předzvěstí léta a jsou velmi zdravé a chutné – ideální ke konzumaci hned po utržení. Můžeme z nich také vyrábět různé konzervy – vína, nápoje nebo zavařeniny. Obsahují velké množství jednoduchých cukrů, vitamínů a jsou zdrojem železa, hořčíku, fosforu a draslíku, což má přímý vliv na léčivé vlastnosti třešní. Musíme si však také uvědomit, že plody tohoto stromu mohou být nestravitelné a neměly by se jíst v nadměrném množství.
Třešně jsou podlouhlé, kulovité, ale malé. Kůže může být světle až tmavě červená. Plody se světle červenou slupkou mají světlou dužinu, zatímco plody s tmavě červenou slupkou mají dužinu výrazně zbarvenou.
Sazenice třešní se používají ve školkařství nebo jako podnože pro sladké a kyselé třešně. Koruny třešní mají zřetelně vyznačené vedení a také tuhé větve a větvičky, na nichž jsou uspořádány četné krátké výhony nesoucí plody. Třešně kvetou v první polovině května. V té době stromy vypadají krásně a zlepšují se také okrasné vlastnosti třešní.
Kdy byste měli vysadit třešně?
Sazenice třešní s otevřenými kořeny se obvykle vysazují na podzim (od září do poloviny listopadu), kdy je teplota půdy ještě nižší než 4 °C. Stromy v tomto období mnohem lépe zakořeňují, protože půda obsahuje více vody. Jarní výsadbu lze provést také koncem března nebo začátkem dubna, ještě než pupeny nabobtnají. Při pozdější výsadbě hrozí poškození oček, z nichž nebudou rašit nové výhony, což ovlivní opožděnou tvorbu koruny. Výsadba sazenic v kontejnerech, bude možné během celého vegetačního období popsané rostliny. Většina prodávaných odrůd třešní roste velmi silně, proto by měly být vysazovány ve vzdálenosti 5×3, 6×4 nebo 7×5 metrů v závislosti na tvaru koruny.
Jaké je správné místo pro třešně?
Stejně jako třešně rostou nejlépe v hluboké, propustné, písčitohlinité půdě s regulovanou hladinou podzemní vody a pH 6,8-7,1. Třešně jsou známé svou žravostí, což znamená, že potřebují úrodnou a bohatou půdu, ze které mohou čerpat mnoho živin. Pokud půda v sadu není dostatečně bohatá, můžete ji před výsadbou stromů obohatit. Je dobré použít uhličitan vápenatý, který se smísí s půdou a dodá rostlinám vápník. Kromě toho je vhodné obohatit půdu hnojem, který se používá na dně jamek připravených pro výsadbu.
Třešně by měly být pokud možno chráněny před studenými větry. Tyto stromy jsou velmi choulostivé a jejich větve se mohou často zlomit v důsledku silného větru. Proto musí být vysazeny na chráněném místě. Některé odrůdy mohou být velmi citlivé na mráz, například třešeň Tamara. Květy zmrznou během jarních mrazů, a to již při teplotě -2 °C, což výrazně omezuje možnost pěstování v Polsku. Kromě toho je třeba pro tyto stromy vybírat nejen slunná, ale i chráněná místa. Třešně mají rády teplo a jejich plody nejlépe dozrávají na přímém slunci.
Prořezávání třešní
Tyto stromy by měly být ideálně uspořádány do vřetenovité koruny, neřezané boční výhony by měly být umístěny vodorovně a kmen by neměl být řezán. Pravidelné prořezávání není nutné. U starších rostlin lze stonek seříznout spolu s kosterními větvemi. Řezem třešně na bujné krátké výhony ji stimulujeme k tvorbě dlouhých výhonů.
Sladké třešně cena
V obchodech určitě najdete sazenice třešní špičkové kvality, obvykle 150-200 cm vysoké. K dispozici jsou například v nabídce internetového obchodu Moravské Sady. Ceny třešní a višní do značné míry závisí na odrůdě, kterou chceme zvolit.
Třešně stojí za to mít ve vlastním sadu, především s ohledem na jejich plody, které jsou ceněny pro svou chuť a zdravotní hodnoty. Na jaře nás navíc tyto stromy mohou potěšit krásnými květy, které se snadno stanou originální ozdobou zahrady.