Sobota , 03. 05. 2025

Alexej

Lucemburský princ Frederik zemřel ve 22 letech: Podpora výzkumu nemoci POLG

Lucemburský princ Frederik, syn prince Roberta a princezny Julie z Nassau, zemřel 1. března 2025 ve věku 22 let. Dlouhodobě bojoval s mitochondriálním onemocněním POLG, vzácnou genetickou poruchou, která ovlivňuje fungování buněk a může vést k vážným zdravotním komplikacím. I přes svůj zdravotní stav se věnoval podpoře vědeckého výzkumu a osvěty o této nemoci.
Frederik
Lucemburský princ Frederik (22) zemřel po boji s nemocí POLG.

Princ Frederik a jeho veřejné aktivity

Navzdory zdravotním problémům se Frederik rozhodl využít svou situaci k podpoře výzkumu a zvýšení povědomí o mitochondriálních poruchách. Založil nadaci POLG, která financuje vědecké studie zaměřené na tuto vzácnou nemoc a hledá možnosti její léčby. Jeho aktivity pomohly zviditelnit problematiku POLG nejen v Lucembursku, ale i mezinárodně.

Frederik
Archivní snímek mladého prince Frederika s rodinou v přírodě.

Jeho otec, princ Robert, v oficiálním prohlášení uvedl, že Frederikovo odhodlání pomáhat ostatním bylo výjimečné a jeho přístup k nemoci inspiroval mnoho lidí.

Co je nemoc POLG?

Mitochondriální nemoc POLG (Pol γ-related disorders) je genetická porucha, která postihuje mitochondrie – buněčné struktury odpovědné za výrobu energie. Když mitochondrie nefungují správně, dochází k postupnému selhávání orgánů, především mozku, svalů a srdce.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění patří:

  • Svalová slabost a snížená pohyblivost,
  • Neurologické poruchy, včetně třesu a problémů s koordinací,
  • Poruchy zraku a sluchu,
  • Postižení mozku, které může vést k záchvatům,
  • Poškození jater a dalších orgánů.

Nemoc má progresivní charakter a v současnosti neexistuje žádná účinná léčba. Vědecký výzkum však pokračuje a Frederikova nadace POLG se snaží podpořit hledání nových terapeutických metod.

Lucemburská monarchie a její význam

Lucemburská velkovévodská rodina patří mezi nejstarší evropské monarchie. Historie lucemburského panovnického rodu sahá až do středověku a Lucembursko dnes patří mezi politicky stabilní a ekonomicky silné státy Evropy.

Současným panovníkem je velkovévoda Henri, Frederikův strýc, který je od roku 2000 hlavou státu. Lucembursko je známé jako významné finanční centrum a sídlo několika mezinárodních institucí.

Pokračování v podpoře výzkumu

Po Frederikově smrti nadace POLG nadále funguje a podporuje vědecké iniciativy zaměřené na mitochondriální poruchy. Jejím cílem je nejen rozšířit povědomí o této nemoci, ale také přispět k hledání účinné léčby, která by mohla pomoci budoucím pacientům.

K TÉMATU  Herec Martin Hruška nečekaně zemřel, bylo mu 56 let

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Královna Alžběta II. a 13 největších zajímavostí z jejího života

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?
Zesnulý psycholog Radek Ptáček (✝48) byl známý svým odporem k fyzickým trestům a podporou respektující výchovy. Jeho 12 zásad rodičům ukazuje, jak vychovat psychicky stabilní děti bez použití nátlaku a trestů.
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Recept, který pro vás dnes máme, patří zcela výjimečně mezi ty náročnější. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Tohle lehce netradiční vánoční cukroví si totiž okamžitě zamilujete. Kromě toho s ním uděláte skvělý dojem i na tu nejpřísnější tchýni.
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?

Výběr článků

V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Je skvělé, když si se svým novým partnerem rozumíte téměř ve všem. Ovšem, už jste se setkala s jeho přáteli? Obáváte se prvního setkání? A co když to napoprvé moc nevyšlo? Nezoufejte, připravili jsme pro vás několik rad, které vás navedou k tomu, abyste se s jeho přáteli více sblížila.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.

Nepřehlédněte

I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek