Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Konvalinka jako jed na vlastní zahradě. Rozmyslete si, než jí podlehnete

Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?
konvalinka
S konvalinkou musíte jednat v rukavičkách. Doslova.

13. 05. 2022

Konvalinka vonná dostala mnoho zajímavých i krásných jmen. Latinsky ji známe pod názvem Convallaria majalis, lidově se jí ale říká třeba perlokvítek, mariánský klíček nebo také májové zvonečky. Dříve byla tato rostlina označovaná jako „kolínka panenky Marie“.

Trvalka s něžnými květy

Když se ocitnete v zahradě, kde konvalinka zrovna kvete, okamžitě ji zaznamenáte. Svou výraznou vůní o své přítomnosti do dálky upozorňuje. Její sněhobílé květy jsou něžným poselstvím přírody a jejich zvonkovitý tvar je skutečně nezaměnitelný.

Milovat, nebo nenávidět

Lidé se většinou ohledně konvalinky dělí na dva nerozlučné tábory. Jedni omamnou vůni zbožňují a dokonce vyhledávají, jiní ji nemohou ani vystát. Zejména pokud jsou pozemky sousedů velmi blízko sebe, může se dokonce tato rostlina stát předmětem dlouhodobého sporu. 

Konvalinka v hlavní roli

Konvalinky se přirozeně vyskytují v křovinách, ale i v lesích či na horských loukách. Vám se podaří tuto ozdobu vypěstovat i na zahrádce. Počítejte s tím, že velmi rychle vytvoří souvislý porost a bude váš pozemek okamžitě zdobit. Brzy ale vytlačí okolní rostliny, s čímž je třeba počítat. Konvalinka chce mít prostor jen sama pro sebe.

konvalinka
Konvalinka lze jednoduše zaměnit za jarní bylinku, medvědí česnek.

Této bíle kvetoucí rostlině nejvíce prospívá polostinné stanoviště a dobře propustná půda, která je přirozeně bohatá na vlhkost. Cibule se vysazují od dubna do května, nebo později během konce léta a začátku podzimu. Množení je přitom velmi snadné – stačí jen rozdělit trsy a vysadit je do země. 

Konvalinky z truhlíku? 

Pár konvalinek se vám podaří vypěstovat také v truhlíku, takže pokud chcete netradiční ozdobu pro svá okna, máte možnost. Potřebuje stále vlhkou půdu a ideálně polostín.

Je váš dům v zákrytu pod stromy? V tom případě se rostlince bude v truhlíku velmi dařit. Přímé slunce ale zvládne konvalinka také, pouze je třeba půdu mírně okyselit, přidat do ní propustné složky, a především hojně zalévat.

K TÉMATU  Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Skutečně ji chcete?

Než se pustíte do pěstování konvalinky, měli byste si to dobře rozmyslet. Zejména pokud máte doma děti nebo jestliže k vám rády jezdí na návštěvu, není to nejlepší nápad. Listy konvalinky nápadně připomínají medvědí česnek, takže by mohlo dojít k záměně s oblíbenou jarní pochoutkou.

Požití jakékoliv části rostliny má však fatální následky. Rostlina způsobuje otravu. Objeví se problémy se zažíváním, křečové stavy, pocit omámení, ale také vážnější potíže, které mohou být dokonce smrtelné. Konvalinky byste tedy s dětmi v lese ani na zahradě rozhodně trhat neměli. 

Jed ve váze

Konvalinka přímo láká k natrhání do vázy, v níž by se doma vyjímala. Tento nápad ale není zrovna nejvhodnější. Její omamná vůně totiž může vyvolat nepříjemné bolesti hlavy, u slabších jedinců i dýchací potíže.

konvalinka
Pohled na konvalinku je kouzelný, ale mějte se před ní na pozoru.

A navíc, když ji dáte do vázy k dalším rostlinám, velmi brzy o ně přijdete. Voda z konvalinek je prostě a jednoduše otráví.

Lidová medicína

Samozřejmě i tato prudce jedovatá rostlina našla své uplatnění v tradiční lidové medicíně. S konvalinkami se ale vždy nakládalo s úctou. Ostatně tak, jako s každým silným nepřítelem, kterého potřebovali lidé využít ve svůj prospěch. Výluh z konvalinky okamžitě pomáhá při náhlém srdečním záchvatu nebo infarktu. Tinktura z konvalinky paradoxně působí příjemně také při bolesti hlavy nebo nevolnostech. V současné době se využívá zejména k vědeckým účelům.

Konvalinka je rostlina, která vám sice udělá na zahradě velkou parádu, ale představuje také nemalou hrozbu. Pokud s ní umíte zacházet v rukavičkách, a to doslova, vaše soužití bude spokojené.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Medvědí česnek aneb tipy, jak jej zpracovat. Využijte naplno dary, které nám dává tato první jarní bylina

Které potraviny jsou pro psy jedovaté?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes, na Zelený čtvrtek, bychom měli na talíři přivítat něco zeleného, symbol nového života a jara. Ale víte, jaké dny máme již za sebou a co nás čeká až do Velikonoc? Tyto svátky obnovy a radosti následují po Květné neděli a vedou nás až k veselému Velikonočnímu pondělí. A proč vlastně Velikonoce každý rok "skáčou" po kalendáři? Odpověď tkví v lunárním cyklu: Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, což je tradice spojující nás s rytmem přírody a jejím věčným cyklem.
Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.
Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.

Nepřehlédněte

Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Letošní léto nabízí výjimečný kulturní zážitek v podobě premiéry komedie „Námluvy“ od Jeana-Pierra Martineze na zámku v Krásném Dvoře. Na komorní scéně Hudilas Caffe se představí talentovaní herci Kateřina Holánová a Miroslav Antonín Maxant pod vedením zkušeného režiséra Maxanta. Přijďte se ponořit do příběhu plného humoru a emocí, který vás jistě nadchne. Premiéra se koná 16. srpna 2024, repríza následující den.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek