Úterý , 04. 02. 2025

Jarmila

Kompostování je hit! Jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat?

V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
kompostování
Jak správně kompostovat? (foto: 123RF)

19. 05. 2021

Co je to kompostování? 

Jak správně kompostovat? Nejdříve je třeba si kompostování definovat. Mluvíme o biologickém pochodu, který probíhá v půdě. Je mylné se domnívat, že kompostování urychlí běh času. Jen se s bioodpadem nakládá jinak. Zmiňovaným pochodům v půdě se říká humifikace, kdy se rozkládají mrtvé organické hmoty rostlinného a také živočišného původu na humus – nejúrodnější a také přirozeně prohnojenou zeminu.  

Kompostér připravuje dokonalé podmínky pro to, aby mikroorganismy a bezobratlí živočichové co nejúčinnější pracovali na přirozeném rozkladu zbytků.  

Jak správně kompostovat? Pozor, do kompostéru nepatří všechno 

Stejně, jako je mylné se domnívat, že v rámci kompostování dojde k okamžitému rozložení zbytků, je mylné si myslet, že do kompostéru patří všechno. Mnozí lidé mají tendenci házet do těchto plastových kontejnerů vše, ale jsou věci, které zde nemají své místo.  

I když platí, že v rámci kompostování má být základ co nejpestřejší, vyvarujte se například kostem, rostlinám napadeným chorobami, dále olejům nebo tukům či větvičkám z tújí. Zakázány jsou i listy z několika stromů (například z ořešáku), které se rozkládají velmi problematicky a dlouho. Jsou tedy spíše na škodu.  

Za tabu se považují odřezky masa, dále pecky nebo slupky z tropického ovoce či popel z uhlí a cigaret. Stejně tak sem nepatří exkrementy masožravých zvířat či kov, sklo, plast a podobné materiály, které nejsou bioodpadem. 

Co do kompostéru patří? 

Abyste vytvořili co nejpestřejší základ pro kompostování, je dobré vědět, co sem naopak patří. Své místo zde má suchý a pevný odpad, jako jsou větvičky, piliny, také hobliny nebo kúra a papírové kapesníky. Co zde má také své místo, tak posekaná tráva, plevel nebo zbytky ovoce a zeleniny, případně staré pečivo a kávová sedlina.  

Další povolený bioodpad: 

  • Hnůj/močůvka 
  • Chlupy/vlasy 
  • Pytlíky od čaje (použité) 
  • Skořápky od vajec (co nejmenší kousky) 
K TÉMATU  Krásné podzimní dekorace do interiéru i zahrady. Vytvořte doma magickou atmosféru z věcí, které najdete

Jakou velikost kompostéru vybrat? 

Jste přesvědčeni o tom, že kompostování je pro vás to pravé? Pak je načase pořídit si správný kompostér, protože bez něj to nepůjde. Zatímco pro domácí kompostování v interiéru si pořizujeme vzhledově velmi hezké boxy, pro venkovní kompostování volíme spíše velké plastové kontejnery, které zapadnou do vzhledu zahrady.  

O velikosti kompostéru většinou rozhoduje jedna věc, a sice jak velkou máte zahradu nebo jak velký máte interiér, kde chcete kompostér umístit. Při výběru pak předně hraje roli kvalita. U venkovního je důležité, aby co nejlépe odolal mrazu a nekroutil se na sluníčku, u domácích společníků dbejte na to, aby měl kvalitní konstrukci a nezapáchal.   

Ventilační otvory jsou důležitým kritériem 

V případě venkovního kompostéru pak pamatujte na jednu věc, a sice na ventilační otvory. Ty jsou při výběru důležitým kritériem. Ventilační otvory by měly být po všech stranách, horní víko by mělo být odklápěcí pro snadnou manipulaci.  

Jak založit kompost 

Prvním krokem při zakládání kompostu je důležité postavit ho na rovnou plochu. Aby bylo nastartování správné, je důležité do kompostéru vložit nalámané větve. Tak zajistíte dostatečný přístup vzduchu. 

Dalším krokem bude otevření větracích otvorů (pro provzdušnění kompostéru ho přeházejte vidlemi). Poté jen vhazujte biologický odpad, kdy čerstvý zelený materiál by měl být bohatý na dusík a měl by se kombinovat se dřevnatým materiálem. Poté se řiďte pravidlem, že na dva kbelíky kůry házejte jeden kbelík odpadu z kuchyně.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Osvětlení patří i na zahradu. Zásady, kterými se při výběru svítidel řídit

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.
V dnešní době máme mnoho starostí, které přirozeně vedou ke stresu. Nemusíte hned ale sahat po lahvičce s prášky, bojovat se stresem můžete také čistě přírodní metodou. Vše je totiž jenom ve vaší hlavě.
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Vánoční stromek získává ve většině českých domácností jednou ročně opravdu výraznou roli, protože obzvláště pro naše nejmenší je symbolem splněných přání a naděje. Je tedy potřebné jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak vybrat vánoční stromek, aby byl dokonalou ozdobou jakéhokoli prostoru, najdete v následujících řádcích.
Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.

Výběr článků

S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 

Nepřehlédněte

Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek