Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje a které ženy jsou nejvíce ohroženy? Přinášíme průvodce

Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.

06. 05. 2020

06. 05. 2020

Neléčená endometrióza může být příčinou problémů s otěhotněním, a proto by měla být diagnostikována včas, aby se předešlo možným komplikacím. Jak se endometrióza projevuje a jak souvisí s otěhotněním? Otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Co je to endometrióza?

Endometrióza je jedno z poměrně častých gynekologických onemocnění. Endometrióza je diagnostikována, pokud děložní sliznice, odborně označována endometrium, začne prorůstat do vaječníků, pánevní oblasti, ale i střev.

Sliznice si ale zachovává své původní vlastnosti, a proto krvácí s každou menstruací. Vzhledem k tomu, že se tato sliznice nemá, jak dostat ven, na rozdíl od té děložní, dochází k jejímu hromadění, což může na vaječnících vyvolat vznik cyst (endometriomy) a zjizvení a srůsty orgánů.

Endometrióza a projevy nemoci

Mezi typický projev endometriózy patří bolest v oblasti pánve, nejčastěji během menstruace. Bolestivost bývá často připisována menstruačním bolestem, a proto je její nebezpečí v tom, že bývá odhalena pozdě. Ženy, které trápí endometrióza, ale popisují menstruační bolesti jako mnohem silnější než obvykle.

Jakých projevů je třeba si všímat?

  • Bolestivá menstruace. Krátce před samotným menstruačním krvácením se mohou objevit křeče a bolesti v podbřišku a pánvi a mohou trvat po dobu několika dní.
  • Bolestivý pohlavní styk. Pohlavní styk je pro pacientky často bolestivý, což je právě jeden z důsledků endometriózy.
  • Bolestivé močení a bolest při stolici jsou popisovány především během menstruace.
  • U některých žen se může objevit také silnější menstruační krvácení než obvykle a objevuje se také krvácení mezi jednotlivými menstruačními cykly.
  • Endometrióza bývá často odhalena až tehdy, když je u žen hledána příčina neplodnosti. Ženy jsou pak velmi často překvapené diagnózou endometriózy. Neplodnost je často důsledkem neléčené endometriózy. Z tohoto důvodu je důležité již při samotném podezření na endometriózu konzultovat zdravotní obtíže s gynekologem.
  • U pacientek s endometriózou se objevuje také únava, průjmy, zácpy, nadýmání, nevolnost, a to nejčastěji v období menstruací.
  • Průběh onemocnění, zejména bolestivost, je individuální, a proto se bolest u žen objevuje v jiné intenzitě. Zatímco pro některé ženy je bolest prvotním signálem, že s jejich tělem není vše v pořádku, některé ženy trpí endometriózou takřka bez bolesti.
K TÉMATU  Politý notebook? 7 kroků, jak ho zachránit

Endometrióza. Které ženy jsou nejvíce ohroženy?

Některé skupiny žen jsou ke vzniku a rozvoji endometriózy více náchylné. Jde především o ženy, u kterých se v rodině již endometrióza vyskytla, nikdy nerodily, mají onemocnění bránící normálnímu odtoku menstruační krve, v minulosti trpěly na gynekologické či pánevní záněty a mají abnormální dělohu. Nejčastěji se endometrióza objeví několik let po nástupu menstruace a problémy ustupují během těhotenství a mizí po nástupu klimaktéria.

Neplodnost jako důsledek endometriózy

Proč je neplodnost tak častá u žen s endometriózou? Důvodem je to, že endometriální srůsty mohou vajíčku komplikovat cestu z vaječníku. Stejně tak ale komplikují cestu spermii setkat se s vajíčkem ve vejcovodu. I přesto se ale ženám s diagnostikovanou endometriózou podaří otěhotnět a miminko donosit.

Je-li diagnostikována endometrióza u ženy, která ještě nerodila, většinou lékaři doporučují otěhotnění příliš dlouho neodkládat, protože se zvyšujícím se věkem se zhoršuje nejen plodnost, ale především endometrióza.

Diagnostika endometriózy

Endometriózu diagnostikuje gynekolog na základě mnoha vyšetření. Běžná gynekologická prohlídka odhalí cysty či jizvy a ultrazvukové vyšetření velmi dobře prokáže cysty (endometriomy). Ultrazvukové vyšetření probíhá buď přes břišní stěnu nebo transvaginálně, tedy přes pochvu. Jediná metoda, která je schopna endometriózu správně diagnostikovat je laparoskopie.

Laparoskopie je chirurgické vyšetření v celkové anestezii, kdy je proveden malý řez a je zavedena miniaturní kamera (laparoskop), který hledá endometriální tkáň kolem dělohy. Při laparoskopii se také může provést biopsie, což je odebrání vzorku tkáně, který je odeslán na mikroskopické vyšetření. Díky laparoskopickému vyšetření je lékař dobře seznámen s místem a rozsahem endometriózy, protože jen tak je nasazena vhodná léčba. Před samotnou laparoskopií je ale prvním krokem léčebná terapie.

10 tipů na endometriózu

  • Teplé obklady a teplá koupel pomáhají proti křečím, protože uvolňují pánevní svaly.
  • Na zmírnění projevů endometriózy pomáhá pravidelný pohyb, oblíbená je jóga.
  • Pozor na deprese, které mohou ženy trpící endometriózou trpět.
  • Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý účinek a snižují bolest.
  • Omezte příjem transmastných kyselin, které mohou zvyšovat riziko vzniku a rozvoje endometriózy (sladké a slané pochutiny jako jsou např. hranolky, brambůrky).
  • Omezte příjem červeného masa a nahraďte ho jiným bohatým zdrojem bílkovin. Podle některých studií červené maso zvyšuje hladinu estrogenů v krvi a může se podílet na zvýšeném riziku endometriózy.
  • Dbejte na dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny, bohatých zdrojů vitamínů, minerálů a vlákniny. Vysoký příjem vlákniny pomáhá snižovat hladinu estrogenů v krvi. Zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina a celozrnné potraviny, které navíc obsahují ještě antioxidanty, které zmírňují zánět, bolest a oxidativní stres.
  • Vyhněte se nebo alespoň omezte příjem alkoholu a kofeinu. Podle některých studií riziko endometriózy zvyšuje pití kávy, zeleného čaje a energetických nápojů.
  • Zařaďte do jídelníčku sóju, protože obsahuje fytoestrogeny, rostlinné látky, které mohou mít podobný účinek jako estrogen.
  • Bylinky si dopřejte ve formě gynekologických sedacích koupelí, které jsou dostupné v lékárnách.
K TÉMATU  Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Zdroj: https://www.cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti

Kofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?
Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Vánoce se stejně jako každý rok nesou ve znamení jídla a pití. Přejídání je na denním pořádku a střevní problémy jakbysmet. Kromě jídla se však kouzelné svátky na konci roku nesou i ve znamení pohádek a tradičních zvyků. Víte, jaké vánoční tradice dodržujeme u nás, v České republice?

Výběr článků

Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Je skvělé, když si se svým novým partnerem rozumíte téměř ve všem. Ovšem, už jste se setkala s jeho přáteli? Obáváte se prvního setkání? A co když to napoprvé moc nevyšlo? Nezoufejte, připravili jsme pro vás několik rad, které vás navedou k tomu, abyste se s jeho přáteli více sblížila.

Nepřehlédněte

Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek