Zajistěte si revizi kotle
S plynovým kondenzačním kotlem můžete ledasco ušetřit, ovšem jen za předpokladu, že se o něj pravidelně staráte. Alespoň jednou ročně si pozvěte servisního technika, který provede revizi, čištění a odhalí případné závady snižující výkon kotle.
Regulujte vytápění v místnostech
Pozor také na přetápění místností, zejména pak ložnice, kde by teplota neměla přesahovat 18 stupňů. V obývacích místnostech bohatě postačí teplota okolo 19–20 stupňů Celsia, v kuchyni dokonce o stupeň méně kvůli teplu z vaření. V koupelně naopak uvítáte teplotu okolo 23 stupňů Celsia.
Pořiďte si úspornější spotřebiče a žárovky
LED žárovky spotřebovávají až 7krát méně energie než klasické. Už jen kvůli tomu se vyplatí všechny žárovky v domácnosti vyměnit, navíc vám vydrží mnohem déle. Samostatnou kapitolu pak představují spotřebiče. Ty nejúspornější jsou označené štítkem s energetickou třídou A, přičemž třída G je ta nejhorší.
Při kontrole štítků u vašich domácích spotřebičů dost možná zjistíte, že některé z nich „žerou“ víc elektřiny, než by musely. V takových případech zvažte, zda je nevyměnit za nové, úspornější.
- Pokud myjete nádobí v ruce, popřemýšlejte o pořízení myčky. Při ručním mytí nádobí spotřebujete více vody a ročně tak zaplatíte zhruba o 1 000 Kč více.
- Spotřebiče úplně vypínejte a odpojte ze zásuvky, pokud jedete na delší dovolenou.
- Vypojujte nabíječky – i když nejsou připojené k telefonu, proudí do nich elektřina.
Ušetřit můžete i při praní
Praním prádla na 40 stupňů místo 60 ušetříte až 25 % energie. Pračku zapínejte, až když je plná, a zvažte, zda opravdu potřebujete sušičku. Ta totiž patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče vůbec.
Tip: Plánujete se v dohledné době stěhovat do nového? Prohlédněte si širokou nabídku pronájmu bytů bez realitky na Ulovdomov.cz.