Mokvající puchýře nejsou vůbec nic příjemného
Sluneční alergie, které se odborně říká Polymorfní světelná erupce, je přehnanou reakcí imunitního systému na slunění. Stačí si poležet na slunci jeden den a máte jasno v tom, jestli budete mít krásnou nebo zkaženou dovolenou. Mezi nejčastější příznaky tohoto typu alergie patří zejména mokvající puchýře, svědivá a zarudlá pokožka, kopřivka a to především na rukou, hrudníku a zádech. Nejvíce jsou touto nemocí ohroženy ženy a to ve věku mezi dvaceti až čtyřiceti lety s velmi světlou a citlivou kůží.
Typy alergií
Slunečních alergií ovšem existuje více, většinou se ale projevují stejně. Kromě již míněné polymorfní světelné erupce se můžete setkat také s:
- Malorka akné – způsobuje ho nejenom sluneční záření, ale i některé látky, které se přidávají do kosmetiky, zejména emulgátory nebo konzervanty (takovým přípravkům by se proto měli vyhýbat zejména lidé, kteří trpí na akné).
- Fotoalergická reakce – to znamená, že jste si dříve nanesli na tělo nebo jste zkonzumovali látku, která v kombinaci s UV zářením vyvolala alergickou reakci; o fototoxické reakci mluvíme ve chvíli, kdy jde o látky rostlinného původu; u fotoalergenní reakce jde o látky chemického původu; vyrážku a další nepříjemnosti tak mohou vyvolat například třezalka, bolševník, pampeliška nebo sedmikráska; pokud jde o chemické látky, pak je dobré vědět, že alergickou reakci v kombinaci se sluncem způsobují antibiotika, chemoterapeutika, vybraná diuretika, psychofarmaka, cytostatika nebo hormonální antikoncepce či léky na snížení krevního tlaku.
Prevence proti vyrážkám
Máte-li sluneční alergii i vy, neznamená to, že se navždycky musíte vyhýbat sluníčku, je však nutné začít tím, že kůži na něj začnete zvykat velice, velice pomalu a to nejlépe v ranních a brzkých dopoledních hodinách a následně až po páté nebo šesté večer, kdy už sluneční paprsky nemají takovou intenzitu. Dále je také důležité nepobývat na slunci dlouhé hodiny, ale nejlépe jenom pár minut a pak se jít schovat zase někam do stínu.
Rovněž je nutné používat opalovací krém s UV faktorem 30 nebo ještě lépe 50. Je dobré se natírat každé dvě až tři hodiny znovu a častěji v případě, že se mezitím chodíte koupat do moře či do bazénu.
Vyzkoušejte doplňky stravy
Zkusit můžete také doplňky stravy v podobě betakarotenu, vitamínu E a C a také lykopenu. Ty vám dopomohou ke zdravějšímu opalování. Zároveň ovšem musíte dodržovat zdravý životní styl. Jezte zdravě, vyváženě a přijímejte dostatek antioxidantů. Najdete je například v třešních, jahodách, malinách, rajčatech, brokolici, červeném zelí nebo lněných semínkách. Právě antioxidanty pomáhají úspěšně bojovat proti takzvaným volný radikálům. Volné radikály totiž poškozují buňky v těle, čímž mohou způsobit řadu nejrůznějších onemocnění.
Jak funguje fototerapie?
Pokud vám lékaři diagnostikují skutečně těžkou formu sluneční alergie, ale vy přesto chcete být opálení, pak můžete vyzkoušet fototerapii. Léčebná kúra probíhá za pomoci UV lampy. Díky ní svou pokožku ‚otužujete‘ slunečními paprsky a tím zmírníte i projevy sluneční alergie. Tato terapie ovšem musí probíhat za odborného dohledu. Taktéž při ní ale nesmíte používat deodoranty nebo parfémy, neboť si tím způsobíte jen další vážné komplikace.
První pomoc při projevech alergie
A co když už se u vás alergie projevila? V tom případě přichází na řadu první pomoc, která spočívá hlavně ve studených obkladech, jež si přikládáte na postižená místa. Následně byste měli co nejdříve navštívit dermatologa, který vám potvrdí nebo naopak vyvrátí, že se jedná o sluneční alergii. Jestliže ale sluneční alergii potvrdí, je dobré na vyrážku a puchýřky používat zásypy a tekuté pudry, které mají protisvědivý účinek. Taktéž vám pomůže i Fenistil gel nebo je dobré použít i přípravky obsahující kortikoidy, ty vám však musí předepsat váš ošetřující lékař. Některé přípravky s opravdu malým množstvím kortikoidů jsou ovšem volně dostupné téměř v každé lékárně. Vysvětlíte-li lékárníkovi či lékárnici svůj problém, poradí vám nejvhodnější produkt.
V další fázi si můžete puchýřky pomazávat bílým jogurtem nebo tvarohem, tak vás nebudou svědit. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a svému tělu také dodejte vápník, selen a zinek.
Jarní detoxikace
Někteří lékaři doporučují svým pacientům, aby si vždy na jaře dopřáli detoxikaci organismu. Tím posílíte svou imunitu a možná se i vyhnete sluneční alergii. Obvykle se k tomuto účelu doporučují bylinky jako kopřiva, aloe vera, zelený ječmen a také strava bohatá na vlákninu a mléčné výrobky či kvašené zelí, které přirozeně podporují živost střevního mikrobiomu. Denně byste pak měli vypít alespoň 2,5 až 3 litry čisté a neslazené vody. Než se ovšem k tomuto detoxikačnímu procesu uchýlíte, měli byste ho probrat se svým ošetřujícím lékařem nebo výživovým poradcem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Zaměřeno na znaménka: Nechte své pihy zkouknout nejmodernější metodou