V některých případech nemusí jít o obyčejné zlobení, ale o neurologickou vývojovou poruchu, známou jako ADHD, tedy poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Na druhou stranu je nutné říct, že ne každé dítě, které zlobí má poruchu pozornosti. Při jakých příznacích je třeba se obrátit na odborníka?
Co se skrývá za ADHD
Porucha pozornosti s hyperaktivitou, která je obecně známá také jako ADHD, se objevuje už v dětství a v 50 % případů přetrvává i v dospělosti. V dospělosti některé projevy ADHD ustoupí, některé se zmírní, a proto je porucha pozornosti považována za velmi dobře zvládnutelnou, pokud jsou rodiče o problematice dobře informováni. I když není k dispozici léčba, která by tuto poruchu dokázala zcela vyléčit, díky psychologické pomoci a vhodným lékům, není se čeho obávat.
Porucha pozornosti a škola
Špatný školní prospěch, špatné vztahy se spolužáky i učiteli a neustálé poznámky. I to mohou být následky poruchy pozornosti. Z tohoto důvodu se mnozí rodiče začnou nad možnou diagnózou dítěte zamýšlet až poté, co jejich dítě začne navštěvovat školu. Do té doby jsou projevy ADHD připisovány častěji právě zlobení.
Mezi projevy poruchy pozornosti patří také impulzivita, nízké sebevědomí, neschopnost udržet pozornost, což se znatelně podepisuje právě na školním úspěších.
Nejčastější projevy poruchy pozornosti
I když mnozí rodiče zaznamenají u svých dětí poruchu pozornosti až s nástupem do školy, první projevy ADHD lze rozpoznat už mezi druhým a třetím rokem věku dítěte. Jaké projevy nás mohou na poruchu pozornosti upozornit?
- Dítě není schopno udržet pozornost a soustředit se.
- Dítě často fantazíruje a „sní s otevřenýma očima“.
- Rodiče mají často pocit, že je dítě neposlouchá nebo je neposlušné, protože není schopno plnit jejich pokyny.
- Dítě si není schopno zorganizovat své činnosti včetně hry.
- Velmi časté je u dětí ztrácení věcí. Ve škole dítě často zapomíná a ztrácí knihy, tužky a jiné školní pomůcky.
- Při řízené činnosti se velmi snadno rozptýlí i malým podnětem z okolí.
- Dítě je neustále v pohybu, je neposedné, budí tak v ostatních pocit, že je zlobivé a neposlušné.
- I při klidné činnosti se dítě neustále hýbe a vrtí, zkrátka nevydrží chvíli v klidu.
- Není schopno si hrát potichu.
- Často a hodně vypráví, a proto je ve škole často napomínáno, že vyrušuje. Dítě také často skáče jiným do řeči, včetně dospělých.
- Je netrpělivé, není schopno počkat, až přijde na něj řada.
- Chlapci s ADHD jsou velmi často neposední, zatímco u dívek s ADHD jsou častější sklony k nepozornosti a dennímu snění.
Kdy vyhledat pomoc odborníka?
Diagnostikovat ADHD je schopen jen odborník. Vzhledem k tomu, že každé dítě je individuální, jsou také velmi časté rozdíly ve vývoji. Některé děti jsou v určitém věku méně soustředěné než jiné, a přesto nejde o poruchu pozornosti.
Pokud rodiče u dítěte objeví některé z výše uvedených příznaků a nejedná se o projevy obyčejného dětského zlobení, je vhodné konzultovat situaci s pediatrem, který doporučí návštěvu psychologa, psychiatra či neurologa.
Příčiny vzniku ADHD
I když dosud není známá konkrétní a jediná příčina vzniku onemocnění, pravděpodobný je vliv dědičnosti, poruchy vývoje nervového systému, vliv životního prostředí aj. Podle odborníků existuje ale několik rizikových faktorů, které se na vzniku a rozvoji ADHD mohou podílet. Patří mezi ně:
- ADHD u rodičů či sourozenců.
- Působení toxinů (např. vystavení se působení olova v nátěrech starých budov).
- Drogová závislost matky během těhotenství (drogy a alkohol).
- Předčasný porod.
Mé dítě má ADHD, na co se připravit?
Má-li vaše dítě diagnostikovanou poruchu pozornosti, je třeba se připravit na některé komplikace, které ale lze zvládnout. Na co se děti a rodiče budou muset připravit?
- Děti s ADHD nejsou často schopni plnit školní povinnosti.
- Některé děti s ADHD zaostávají za spolužáky, což může vést k jejich nízkému sebevědomí.
- Mají větší problémy navazovat a udržet vztahy se svými vrstevníky a mají problémy se zapojením se do kolektivu.
- Díky nepozornosti mají více nehod a zranění než jiné děti.
- V pubertě a dospělosti jsou více náchylné k závislostem na alkoholu a drogách, mohou mít problémy s chováním a dodržováním zákonů.
- Děti a dospělí s diagnózou ADHD mohou mít také některé přidružené psychické poruchy. Mezi ty nejčastější patří např. problémy s porozuměním učivu a komunikací, úzkostné poruchy, nervozitu, deprese, bipolární poruchu osobnosti (maniodepresivita), neschopnost respektovat autority a nepřátelské chování vůči nim aj.
Do jaké míry budou uvedené obtíže rozsáhlé, závisí nejen na dítěti, ale také na přístupu okolí, zejména rodičů.
ADHD a co dál?
Byla-li dítěti diagnostikována porucha pozornosti s hyperaktivitou, tedy ADHD, je třeba do problematiky zapojit také blízké okolí dítěte. Nejen učitelé, ale i prarodiče, by měli vědět, jak s dítětem s poruchou pozornosti spolupracovat. Jde o to vysvětlit všem zúčastněným, že nejde o dítě zlobivé, ale dítě, které má určitý neurologický problém.
Protože na každé dítě platí něco jiného, pravděpodobně bude chvíli trvat, než rodiče najdou ten, který bude dítěti vyhovovat. Naštěstí na ADHD dítě a rodiče nikdy nejsou sami. Odborníci jako jsou zejména psychologové pomohou najít optimální přístup k onemocnění.
Pro děti s poruchou pozornosti se ukázala jako velmi účinná tzv. behaviorální terapie, psychoterapie a trénování sociálních dovedností. Dítě se učí, jak korigovat své chování a díky tomu stejně jako ostatní děti zažívá nejen úspěch ve škole, ale i mezi svými vrstevníky a posléze v životě.
Zdroj: https://cs.medlicker.com
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: