Lymfatické cesty jsou vlastně odpadním řečištěm
Asi je dobré říci si na začátku nějaká obecná fakta. Lymfa je čirá tekutina, obsahující odpadní látky z buněčného metabolismu, mrtvé buňky, viry, bakterie, ale i živiny a enzymy. Především pak také lymfocyty, které mají velký význam pro imunitu organismu. Výsledkem celotělové lymfodrenáže je zlepšení zdravotních, ale i estetických problémů. Tím máme na mysli otoky, sníženou imunitu, zvýšené lokální ukládání tuku, žilní problémy, zadržování vody při hormonálních problémech, pooperační a poúrazové stavy, chronickou únavu, stres, bolesti hlavy, migrény, chronickou rýmu nebo zvýšenou zátěž nohou. Lymfodrenáž se dá také využít jako všestranná prevence zdravotních problémů.
Lymfodrenáž jako součást kosmetického ošetření
Pokud jste zdravé, celotělovou lymfodrenáž si klidně dopřejte párkrát ročně. Pokud jde o lymfodrenáž obličeje v důsledku jakýchkoli problémů, můžete ji bezpečně zařadit do pravidelné měsíční péče o zdravou pleť. Pozitivních důvodů je hned několik.
- pokožka lépe regeneruje
- nabývá na pružnosti
- je výrazně odolnější proti běžným onemocněním pleti
- oddálíte také stárnutí kůže
- snížíte otoky obličeje, zejména víček,
- zlepšíte stav vlasové pokožky
- celkově zklidníte pleť
Manuální nebo přístrojová?
Manuální lymfodrenáž je orientována především na povrchové lymfatické řečiště a užívá velmi jemný, plynule odstupňovaný tlak. Nesmí bolet! Ať už jde o manuální nebo přístrojovou lymfodrenáž, měl by ji provádět odborný pracovník. Obě dvě se pak mohou krásně doplňovat. Nejprve je totiž dobré manuálně otevřít mízní kanálky, aby lymfa měla kam odtékat. A to i v tehdy, když bude následně použitý přístroj. Pokud se tak nestane, může dojít k zahlcení lymfatického systému a snížení toku lymfy. A tady už jsme špatně. Může to mít za následek bolestivost v oblasti genitálií, stehen a spodní části břicha, případně podpaží, ramen a paží, ale také bolest hlavy, otok obličeje a krku s pocitem nesnadného dýchání a polykání. Lymfodrenáž je podpůrná terapie a neprovádí se v případě akutních onemocnění, onkologických diagnózách a dalších bolestech a zánětech.
Pozor na to, kam se objednáváte a na jak dlouho
Při objednání na ošetření formou lymfodrenáže by se vás měli zeptat minimálně na to, zda jste již na tomto ošetření někdy byly, zda jste v poslední době prodělaly nějaké infekční onemocnění, máte zánět žil, bolesti břicha a podobně. Jestliže takové dotazy nepoloží a jen vám sdělí termín, možná se raději objednejte jinam. Už z toho se dá usuzovat, zda příslušnému zařízení záleží na zdraví klienta, nebo zda mu dovolí zákrok podstoupit v jakémkoli stavu. Také je důležitý čas. Lymfodrenáž by měla trvat minimálně 60-120 minut podle toho, na které partie se zaměří.
Pamatujte na to, že lymfodrenáž je ideální spojit s pravidelným pohybem, lymfa se tak rozpohybuje smršťováním svalů. Vhodné jsou nejen delší procházky, ale třeba i jízda na kole nebo plavání.