Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?

Diskuze k článku

27 komentářů

  1. Tedy je to tak, ze pokud dite starsi 18 let dostudovalo, ale nepracuje, tak ho prebira socialka ze ano. Tedy s prispevkem na bydleni atd. Nebo snad ne?

    1. Ne,žádná sociálka, ani příspěvek na bydlení, pokud jeden z rodičů ( ten, se kterým dítě bydlí), pracuje a vydělává alespoň životní minimum. Otec, pokud bydlí jinde, vyživovací povinnost na dítě, které dostudovalo, nemá. Takže jedna z možností, přestěhovat ho k otci nebo vyhodit na ulici.

      1. No pockat..samozrejme nemyslim, ze by dite bydlelo u rodicu. Pekne si sehnat bydleni, zazadat o prispevek na bydleni a dalsi davky a zacit samostatny zivot. Nebo v Cesku dite fakt musi na ulici, eventuelne rodice musi trpet za to, ze si nenaslo praci? Jestli ano, tak Cesko neni ani nahodou socialni stat….

        1. Prostě se má postarat rodina, všichni po tom volají přece. V době krize se hledala práce těžko a některé děti museli rodiče živit i rok. Nebo kamarád, než si našel práci, tak si na život půjčoval, od matky a bratra a jak práci našel, tak jim to povracel. Náš systém fakt není tak štědrý, jak se traduje.

    2. Kdepak, musí se postarat rodina. Vím, že se říká, jak je náš systém štědrý a každému hned nasype, ale není to tak.

        1. Míjejí přítele holka už x let nemaka, jen se válí v posteli a čumí do mobilu. Zájem o chlapy také nemá, takže nehrozí, že by ji nějaký živil. Od státu nebere ani korunu, musíme ji živit my, staří lidé a jí to vůbec není trapné. Sama říká, že má hebké ruce od toho, jak nikdy nepracovala. Nikam nechodí , nic nedělá, vypadá jak smrtka, když nechodí na slunce. Já její máma nejsem a ji není trapné se nechat živit od starého sedreneho otce a cizí staré nemocné ženské. Po maturitě už má x let.

  2. jaký je rozdíl mezi Pannou Marii(matkou boží) a obyčejnou mámou-žádný-obě mají doma synka přes 30 let a když něco udělají je to zázrak

    1. S dovolením reaguji na tento vtip. Syn panny Marie se jmenuje Ježíš. Do svých 30 let pracoval jako tesař. Pak sloužil lidem darem uzdravení, vymítání démonů a kázání Božího slova. Nakonec šel dobrovolně na kříž, aby lidstvo( tedy i vás) vykoupil z věčného zahynutí. Narozdíl od našich synů, kteří když jsou správně vychování, měli by se co nejdříve postavit na vlastní nohy a nevyužívat své rodiče ?

  3. Dítě by se po maturitě, či po ukončení každého vzdělání, mělo živit samo. To jen v ČR je taková vymoženost, že si mládež udělá prázdniny na další i tři měsíce a předstírá, že bude studovat dál. Pokud nemá práci ani brigádu, tak šup šup na pracák a tam už mu vysvětlí co dál. A pokud čeká na otevřenou a hlavně štědrou peněženku rodičů, tak je to jejich problém. Hlavně že máme ta práva, povinnosti ať plní někdo jiný.

    1. Makej,plať a shut up.V tomhle zlodějsko podvodnickym režimu má dítě jen blázen……nebo člověk, kterej neví ,když ho tam strká, co se může stát až vystřízliví.A pak je část obyvatel který z toho maj a ještě bych moh jmenovat řadu dalších na který musej skutečně pracující makat. Je mi z toho všeho na zvracení…..ještě,že už jsem starej ,tak už to snad nějak dožiju.

  4. Partnera dcera si z tatínka udělala dojnou krávu.Pně invalidní partner platí na ni víc než miliardář Řepka.Ona nikdy nebyla na brigádě,je ji temer20 let.Matka ji zakázala se s otcem stýkat.Na rodinné škole je jen proto aby na ni partner platil.Jinak je absolventkou zvláštní školy.Takže invalidni partner je takto regulérně zneužíván.

    1. Míjejí přítele holka už x let nemaka, jen se válí v posteli a čumí do mobilu. Zájem o chlapy také nemá, takže nehrozí, že by ji nějaký živil. Od státu nebere ani korunu, musíme ji živit my, staří lidé a jí to vůbec není trapné. Sama říká, že má hebké ruce od toho, jak nikdy nepracovala. Nikam nechodí , nic nedělá, vypadá jak smrtka, když nechodí na slunce. Já její máma nejsem a ji není trapné se nechat živit od starého sedreneho otce a cizí staré nemocné ženské. Po maturitě už má x let.

  5. No to zase byla socka, levicova, omezena co to mohla uzakonit…..
    Ale co chtit po levicacich, ti byli vzdy omezeni na urovni te zakladni skoly, jedine co o penezich vedi, je ze je potrebuji od druhych.

  6. V naší parodii na demokracii a právní stát je vše možné. I povinnost živit na základě popsaného i osobu, která v minulosti nijak nepomohla, ale navíc velice škodila. Další problém v textu je, jak může mít středoškolák po maturitě status studenta, když nikdy student nebyl?

  7. Tak to je hezky nezpravedlive!!!Otec,ktery nechce platit vyzivne,museli jsme resit exekuci,a pak syn chce jit na VOŠ,a tatinek ho da k soudu,ze zadne vyzivne platit uz nechce,ze je prace dost at jde delat a na co by sel na vysku,pak takovy ma pravo pozadivat v budoucnu,kdyz bude vydelavat,aby ho zivil,protoze ma nedostatek financniho zajisteni?????A to se nechal vyhodit z prace,majetek prochlastal a nahazel do automatu,praci se vyhyba!!!A to ho ma nedej boze v budoucnu dite zivit az bude vydelavat????!!!!!!Doufam,ze ho to ani nenapadne!!!To je opravdu hnus!!To tady nejsou moudri lide,kteri by se prosadili o upravu zakona,aby v techto pripadech byli deti mimo!!!Aby neplatili takovemu otci,ktery i jim kradl penize,aby mel pro sebe na chlast a automaty!!!!

  8. Není pravda, například na mé škole status studenta skončil v den předání maturitního vysvědčení, tj začátkem června. Když se student přihlásil na VŠ doloží tuto skutečnost na úřad práce, ve většině případech si to úřad od školy vyžádá sám a po maturitě do nástupu na VŠ nemusí bývalý student uhradit sociální a zdravotní, v případě že se na VŠ nepřihlásil, musí se registrovat na ÚP nebo si sám hradit soc. a zdrav.

  9. a co platit na ditě které pobirá mateřskou a bydlí ve společné domáctnosti s otcem dítěte a jen tak si sem tam zajde na vysokou.jsem zapsaná ale nemám zkoušky v pořádku nebo jsem je již 2 roky nestihla v termínu určenem.to nevadí přece.

  10. Tak můj syn, který po celá studia nepracoval a po vysoké jenom za pár korunek. Navykl si nás každý víkend obšťastňovat návštěvami a to nejenom sám, ale i s přítelkyněmi. S jednou 4 roky, druhou 9 let a nyní s třetí 4. rokem. Nedovedete si představit, jakou starost mi přidělával a nikdy neprojevili žádnou vděčnost. Měl doma mamá hotel se vším všudy – uklizený pokoj v podkroví, kde měl soukromí i s koupelnou a WC, měl nakoupeno, navařeno. Co víc by si člověk mohl přát! Kolikrát mě kritizoval za to, že nenakupuji jenom české výrobky. No a pak mě začal z domu i vyhazovat a říkal, že ho jsme povinni živit až do smrti. On to vlídné chování zdědil po tatínkovi. Tak jsem odešla a mám se víc než dobře. Někdy člověk fakt přemýšlí, kam jsme se jako společnost dostali. Já měla k rodičům úctu a pomáhala jim jak to šlo. Myslela jsem si, že jdu příkladem Opak je pravdou………

  11. Hlavně zapomněli dodat, že podle občanského zákoníku se dítě na životní úrovni rodičů má podílet, ale nepodílí se. Alimenty se odečítají od sociálních dávek, takže pokud samoživitel zažívá na trhu práce tu klasickou šikanu a zůstane na dávkách, odečtou se alimenty od jejich výše, takže dítě zazobance je na tom s nezaměstnaným samoživitelem stejně špatně, jako dítě váguse.

  12. Co když náš syn (jsme vydělávající manželé) po maturitě odmítne jít na vysokou a rovněž si aktivně nebude hledat práci a bude dál pokračovat v tom, na co si zvykl – být zavřený u sebe v pokoji, když má hlad, jde zírat do plné ledničky, špinavé věci se mu samy naskládají do skříně…..Pokud tedy nebude mít z čeho přispívat na své živobytí, lze ho z baráku nějak vystrnadit jako příživníka?

    1. Nejprve ho naucite, ze vse za nej udelate, a pak po nem pozadujete, aby neco v zivote delal?

      Poskytujete mama hotel a hned na to ho chcete vyhodit z baraku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr článků

Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Trh s nemovitostmi zažívá nevídané období. I když se původně mluvilo o tom, že Češi nemají našetřeno a že jim chybí takzvaný hotovostní polštář, ukázalo se, že peněz je – a mnoho. Skupují se totiž i takové nemovitosti, které svou cenou volají do nebes. A zájem zatím neutichá.

Výběr článků

Módní trendy jsou charakteristické svou vrtkavostí. Jednu sezónu žhavý model, druhou zase zapomenutý propadák! Oblečení a doplňky mají výsostné postavení v našich životech, především ženy zajímá, co je právě šik! Móda je business, a právě proto se neustále mění.
Zajímá vás, jak udělat ze svého rande nezapomenutelný zážitek? V našem článku "Originální rande! Tipy na skvělé rande" vám přinášíme jednoduché a praktické rady, jak osvěžit vaše romantické setkání. Od netradičních míst po kreativní aktivity – pojďte s námi objevit nápady, které oživí vaše rande a vytvoří nezapomenutelné vzpomínky. Přečtěte si naše tipy a udělejte z každého rande jedinečný zážitek pro vás oba. Co tedy říkáte na to, abyste se společně vydali na nové dobrodružství lásky?

Nepřehlédněte

Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek