Co říká tradice
Než se pustíme do vysvětlování, řekněme si, proč a kde vznikla tato tradice se na Štědrý den postít. V době adventu obecně se odnepaměti postili zejména věřící. Konkrétní délka půstu se v různých církvích lišila. Postí se obvykle ale i nekřesťanské rodiny. Jde o tradiční český vánoční zvyk bez ohledu na náboženskou příslušnost. Pohany ovšem na rozdíl od křesťanů, kteří půst nikdy neměli spojený se zlatým přeludem a prasata považovali za ikonu něčeho podřadného, lákala zejména vidina zlatého prasátka pro štěstí. Zlato obecně signalizovalo započatý odchod zimy, prase zase příslib hojnosti a prosperity. Byla období, kdy prasátko nahradil kohout, beránek nebo telátko. Co však bylo neměnné a stěžejní, byla právě barva. Půst se podle této vánoční pověry z původního celého adventu redukuje na Štědrý den, a to od půlnoci do západu slunce. Tradice je to krásná, ale co tento půst dělá s naším tělem?
Půst a večerní přejídání
Ačkoli je půst obecně pro tělo prospěšný, pokud nemáte nějaké zdravotní potíže, které toto doslovně zakazují. Přesto celodenní hladovění v okamžiku, kdy se večer tělo nají, dokonce přejí, není zdravé pro nikoho, ani pro děti ani pro dospělé.
Vyhladovění vede k následnému přejedení
Před hladověním tohohle typu varují i lékaři a výživoví odborníci. Právě ve Štědrý den, kdy je paradoxně riziko hladovění velké i tak, neboť se chystá celé pracné menu, jehož příprava se může protáhnout i bez plánování půstu. Do toho se přidá ještě čekání, až se sejdou všichni u stolu. Vyhladovění podle lékařů vede k následnému přejídání, což úplně logicky zatěžuje náš organismus.
Co dělat při čekání na večeři?
Nic nezkazíte, když si čekání zpestříte pojídáním syrové zeleniny nebo klidně i kouskem masa. Pokud se chcete vyhnout večernímu přejedení, zavodněte dokonale své tělo. Dodržujte tedy správný pitný režim po celý den. Těsně před jídlem si klidně dopřejte také jednu sklenici vody. Ta z části zaplní žaludek a zároveň zajistí nabobtnání snědeného jídla. Pokud nechcete, aby se tělo horko těžko vyrovnávalo s náhlým přísunem jídla, jezte pomalu. Jídlo si dejte na menší talíř, opticky to pak vypadá, že máte velkou porci. Na velkém talíři i normální porce vypadá jako málo jídla. Tradiční ryba je skvělá volba. Klidně nemusí být smažená na oleji, ale upečená třeba v páře. Existuje spousta úžasných receptů. Křupavou zeleninu jako přílohu vaše tělo vždycky ocení.
Jak se stravovat o svátcích, abyste netloustly?
Zejména o vánočních svátcích byste měly jíst pravidelně a to zhruba ve čtyřech až pěti dávkách za den. Do jídla nezapomeňte rozhodně počítat i pojídání vánočního cukroví. Když už jsme u cukroví, tak je ideální jíst jej dopoledne. Asi nejhorší je klasické uzobávání po celý den a ještě nějaké na noc. I cukroví lze udělat ve fit verzi nebo s minimálním obsahem cukru. O svátcích můžete do jídelníčku zařadit luštěniny. Existuje mnoho tradičních staročeských pokrmů, které s nimi počítají. Uvidíte, bude to příjemná změna.
Obměnění klasiky
Pokud se nechcete vzdát jídel, které miluje celá rodina, zkuste je trochu odlehčit a odtučnit. Bramborový salát udělejte s jogurtem místo majonézy, řízky se dají smažit na lepším oleji, místo vepřového lze použít kuřecí nebo krůtí apod. Ryby si můžete místo smažení ogrilovat.
Zkuste experimentovat a bavte se u toho. Uvidíte, že i rodina drobné změny nakonec uvítá. Kdo vám to ale vrátí nejvíce, je vaše tělo. A kdo by se nechtěl cítit právě o Vánocích dobře a spokojeně?