Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!

V průběhu života se s bolestí hlavy setká přes 90 procent lidí. Bolest přitom většinou ustoupí během několika málo hodin. Stejně jako při chřipce či jiných nemocech. Jenže migréna, to už je jiná káva. S tou si sami neporadíme. Tady už potřebujeme lékaře jako sůl.
Migréna není jen obyčejná bolest hlavy!
zdroj: 123RF.com

24. 05. 2018

Jakou smůlu měli například římský císař Julius Caesar, Napoleon Bonaparte, Lewis Carroll, Miguel de Cervantes, Vincent van Gogh, Georges Seurat, Frédéric Chopin, Petr Iljič Čajkovskij a řada dalších, kterým ve své době lékaři mohli na migrénu modlení nebo vrtání otvorů do lebky.

Nejprve si zkuste malý test

Zkuste si nejprve malý test. Bolí vás hlava a máte pocit, že jen na jedné straně? Tepe ta bolest jako kladivo? Je vám přitom navíc špatně? A vadí vám k tomu ještě světlo či hluk? A také nemůžete pracovat, přestože by jste potřebovala vygruntovat? Ano? Pak je jisté, že trpíte migrénou.

Migrénu lze definovat jako občasnou bolest hlavy, trvající od 4 do 72 hodin. Doprovázena je nevolností a zvracením. A pozor! Bolí-li vás hlava každý den, nemáte pravděpodobně migrénu. Protože migréna je něco více než pouze bolest hlavy. Migréna je celkový špatný stav, kdy většina lidí není schopna pokračovat v normální – i té nejjednodušší – denní činnosti.

Příznaky migrény

Jaké jsou tedy příznaky migrény?

  • Bolest hlavy
  • poruchy vidění
  • pocit nemoci
  • zvracení
  • světloplachost
  • nechutenství
  • apatie

A co s tím?

„Někdo musí klidně ležet v tichém, zatemněném pokoji, dokud záchvat neustane. Mnozí nesnesou ani pomyšlení na jídlo, nemohou se pro nevolnost ani napít,“ říká MUDr. Jolana Marková, předsedkyně sekce České Neurologické společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.

Návrat k normálu trvá často ještě další den, protože příznaky únavy a vyčerpání přetrvávají i poté, co ustoupí bolest hlavy. Vzácně se lidé cítí po záchvatu velmi dobře. Je to především z úlevy, že záchvat odezněl.

A jak často na nás migréna útočí? „Může to být rozdílně dokonce i u stejné osoby,“ vysvětluje dále MUDr. Marková. „Záchvaty se mohou projevit jednou nebo dvakrát za měsíc, ale někteří nešťastníci mohou trpět záchvaty jednou až dvakrát týdně. Záleží na aktuálním stavu organismu, například hormonální situaci u žen nebo stresech doma či v zaměstnání nebo také na změnách počasí.“

Podle výzkumů postihuje migréna například ve Velké Británii téměř 10 procent populace. V Dánsku je to zhruba 8 procent, ve Spojených Státech je to šest procent mužů a 18 procent žen. Pouze málo lidí s migrénou však navštíví lékaře. Mnozí migrenici totiž žijí s falešnou představou, že jim nelze příliš pomoci. Jiní mají pocit, že by plýtvali lékařovým časem, protože mezi záchvaty jsou zdraví.

K TÉMATU  Fenomén bílkoviny: Proč po nich není hlad a pomáhají zhubnout víc než cokoli? Jako bonus dva recepty pro vás!

Postihuje více ženy než muže

Migréna postihuje více ženy než muže – v poměru tři ku jedné. Zřejmým důvodem tohoto rozdílu mezi pohlavími jsou hormonální změny u žen, což také vysvětluje skutečnost, že až do puberty postihuje migréna více chlapce než dívky. Nejméně 90 procent lidí trpících migrénou prodělalo první záchvat před čtyřicátým rokem věku. U většiny lidí začíná migréna během dospívání nebo krátce po dvacítce. Byla ale diagnostikována i u malých dětí a dokonce i kojenců. Zřídkakdy začíná migréna u lidí starších 50 let.

Skrývání a utajování

Typické pro migreniky je svoji nemoc skrývat a utajovat i před svými nejbližšími. Bojí se, že ublíží rodině, že budou mít problémy v zaměstnání, ve vztazích. A podle toho také vypadá léčba. Zatímco například ve Skandinávii se běžně léčí léky, které jsou na migrénu určeny, u nás se často migrenik spokojí s běžnými léky proti bolesti hlavy nebo na zvýšenou teplotu.

Ačkoli lékaři dodnes nevědí, proč lidé trpí migrénou, je známo, že některé věci prostě spouštějí záchvat. Spouštěcí faktory se mohou během let měnit, i když záchvaty zůstávají stejné. V mladším věku mohly být nejdůležitějšími spouštěcími faktory stres či dlouhé ponocování.Většina lidí si přečetla nebo jim to někdo řekl, že pokud trpí migrénou, mají se vyvarovat požívání sýru, čokolády a červeného vína. Bohužel, u většiny lidí prosté vyvarování se určité stravy k odehnání migrény nestačí.

A nejčastější spouštěče migrény

Údajně je to čokoláda, sýr a citrusové plody. Alkohol, obzvláště červené víno, je rovněž známým spouštěcím faktorem. Úplně nejčastějším spouštěčem je ale stres! Hned za ním je nedostatek spánku, hlad, změny počasí, menstruace, alkohol, fyzická námaha a dokonce také sex.

Magické zaříkávadlo a historické metody

Nejstarší známé pojednání o migréně je zaznamenáno na papyru z roku 1200 před Kristem, který byl nalezen v hrobce v Thébách. Zaznamenává magické zaříkávadlo, které má být účinné proti typu bolesti hlavy známému jako poloviční skráň. Léčení sahalo od modliteb a zaříkávání až k nebezpečnému „umění“ trepanace: její snahou bylo vypudit démony odpovědné za bolest. Trepanace je odstranění části kosti z lebky. Její známky vykazují lebky datované zhruba kolem roku 7000 před naším letopočtem. Není sice známo, zda tu šlo o specifickou léčbu bolestí hlavy, nicméně existují důkazy, že trepanace byla prováděna jako léčba úporné migrény ve Francii sedmnáctého století.

K TÉMATU  Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Jiné historické léčebné metody byly pravděpodobně účinnější. Jedním z léčebných postupů, datovaným z doby Egypta, bylo přivázání hliněného krokodýla k hlavě postiženého pomocí lněné pásky, na které byla napsána jména bohů. Tlak na měkké pokrývky lebeční měl zmírnit bolest.

Léčba dnes

Pro léčbu slabých záchvatů je možné použít volně prodejné léky na bolest či jejich silnější varianty, které jsou obvykle na předpis. Tyto léky ovšem pouze tlumí bolest, ale neodstraňují příčinu migrény. Pro léčbu středních a silných záchvatů je možné užít moderní léky tzv. triptany, které nejen tlumí bolest, ale zabraňují rozvoji záchvatu a omezují pocit nevolnosti, zvracení a další doprovodné příznaky migrény jako je citlivost na světlo či zvuky. Bohužel, triptany používá k léčbě zhruba pouhých 13 procent migreniků. Přitom tyto léky migrénu dokáží úspěšně léčit. V každém případě je ale nutné se před podáváním léků obrátit na svého lékaře.

Přírodní léčba

Existují i nějaké přírodní léky na léčbu migrény? Studie ukázaly, že kopretina řimbaba může zabránit záchvatům migrény. Někdy a někomu pomáhá také akupunktura a akupresura. A to i přesto, že nikdo přesně neví, jak akupunktura při prevenci záchvatů migrény působí. Přesto některým postiženým velmi pomáhá. Úlevu může přinést také tlak na citlivé body během záchvatu – tedy akupresura.

Pomoci někdy mohou také masáže ke snížení napětí ve svalech. Pokud se provádí pravidelně, může masáž minimalizovat bolest hlavy pocházející ze stresu. Některým lidem pak prospívá masáž kombinovaná s použitím aromatických olejů (aromaterapie), protože oleje mohou zmírnit určité problémy včetně špatného spánku nebo bolesti z vedlejších nosních dutin.

Test: Trpíte migrénou:

Dovedete přesněji popsat, zda je bolest hlavy:

Převážně jednostranná?
Pulzujícího (tepajícího) charakteru?
Doprovázená nevolností, případně zvracením?
Doprovázená přecitlivělostí na světlo, zvuky či pachy?
Zhoršuje se tělesnou námahou?
Nemůžete kvůli bolesti provádět běžné denní aktivity?

Odpověděli jste na výše uvedené otázky alespoň 3x ANO? Pak jste velmi pravděpodobně migrenik a tento článek jste nečetli zbytečně.

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Nebaví vás hlídat si kalorie a přemýšlet nad vším, co sníte? Obědů z restaurace už máte dost a chtělo by to lehčí a zdravější změnu? Vyzkoušejte naše tři tipy na zdravý oběd přímo ze supermarketu.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Každý, kdo umí perfektně druhý jazyk, vám řekne, že nejlepší metodou, jak se ho naučit, je cestovat a žít v zahraničí. Ne každý k tomu má však vytvořené podmínky. Někomu chybí odvaha, jinému peníze a někdo zkrátka hledá jiné cesty.
Ve světě kosmetiky najdeme celou spoustu zajímavých produktů. Zatímco některé jenom oživí naši unavenou pleť, jiné toho umí daleko víc. Mluvíme kupříkladu o ricinovém oleji, který je tím, co ženě nesmí chybět v koupelně.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?

Výběr článků

Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.
Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.

Nepřehlédněte

Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Příprava na pohovor v digitální době vyžaduje trochu jiný přístup než klasický pohovor. S rozvojem technologií a nárůstem online pracovních pohovorů je důležité vědět, jak se na takový pohovor připravit, abyste byli úspěšní. Zde je několik praktických tipů, jak se připravit na pohovor v dnešním digitálním světě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek