Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Tělesné tresty: Konec násilí ve výchově dětí od roku 2025

Od roku 2025 budou tělesné tresty na dětech v ČR nepřípustné. Zákaz je výsledkem dlouhodobých studií, které potvrzují škodlivé dopady fyzického trestání na vývoj dítěte.
tělesné tresty
Tělesné tresty: Konec násilí ve výchově dětí od roku 2025

19. 09. 2024

19. 09. 2024

Tělesné tresty a jejich zákaz od roku 2025

Od ledna 2025 budou tělesné tresty na dětech v České republice ze zákona nepřípustné. Tento krok přichází po letech výzkumů, které potvrzují, že jakékoliv fyzické trestání má negativní dopad na vývoj dítěte. I když některé soudy na tento fakt již nyní upozorňují, od příštího roku bude platit jasný zákaz bez výjimek.

Škodlivost tělesných trestů

Dlouhodobé výzkumy a studie prokázaly, že tělesné tresty nejenže dítěti nepomáhají, ale naopak zhoršují jeho chování. Mnozí rodiče si možná myslí, že mírné plácnutí je neškodné, ale vědecké důkazy ukazují, že fyzické tresty vedou k pocitům strachu a ponižování. Dítě přestane zlobit ne proto, že bylo vychováno, ale proto, že se bojí dalšího trestu.

Rodiče potřebují změnit přístup

Nový zákon o zákazu tělesných trestů neznamená, že rodiče budou za každý fyzický trest trestáni. Hlavním cílem je změna přístupu k výchově dětí. Sociální pracovníci nebo odborníci na výchovu budou rodičům vysvětlovat, proč je tento přístup špatný a jaké jiné metody výchovy mohou využít. Pokud se rodiče nezlepší, může následovat doporučení k terapii nebo školení.

Alternativní metody výchovy bez násilí

Výchova dítěte bez tělesných trestů je možná a v dnešní době je k dispozici mnoho zdrojů, které rodičům pomohou zvládat obtížné situace bez násilí. Existují odborné knihy, školení a poradny, kde rodiče mohou získat rady, jak vychovávat své děti s respektem a láskou. Komunikace a budování vzájemného porozumění jsou klíčovými prvky úspěšné výchovy.

Dlouhodobé dopady tělesných trestů na dítě

Děti, které jsou trestány fyzicky, často vyrůstají s pocitem, že násilí je normální součástí života. Tento názor si přenášejí i do dospělosti, kde mohou opakovat stejné vzorce chování vůči svým vlastním dětem. Fyziologické i psychologické studie však ukazují, že tělesné tresty mají škodlivé dopady na dítě i na jeho dlouhodobý vývoj, což zvyšuje riziko problémů v dospělém životě.

K TÉMATU  Obezita u dětí: Jsou hodiny tělesné výchovy minulostí?

Směr k lepší budoucnosti pro děti

Společnost se postupně mění a s ní i přístup k výchově dětí. I když tělesné tresty pravděpodobně zcela nevymizí, jejich frekvence a intenzita se budou snižovat. Výchova založená na respektu a komunikaci bude postupně nahrazovat tradiční fyzické tresty, což povede k lepšímu a bezpečnějšímu prostředí pro naše děti.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

12 pravidel výchovy od zesnulého psychologa Radka Ptáčka (✝48): Proč fyzické tresty ničí dětskou duši

Moderní rodičovství a výchova dětí

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoli se může zdát, že si svobodu plnými doušky užívají spíše muži, pravda je úplně někde jinde. Protože si doma nemají s kým povídat, existence bez partnerky je pro ně těžkým oříškem i náročnou zkouškou. Jako vážně?!
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Myslíte si, že jste potkala toho pravého, ale okolí je z vašeho vztahu rozpačité. Je starší o více než 20 let? Je mladší o více než 10 let? Člověk by řekl, že v dnešní společnosti se věkový rozdíl nepočítá. Zdaleka to není pravda. A většinou jsou to ženy, které věkový rozdíl řeší podstatně víc, než muži.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Ještě jste neměli příležitost vyzkoušet arganový olej na vlastní kůži, respektive vlasy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Právě teď, když slunce svítí ostošest, vám hřívu ochrání před jeho škodlivými paprsky. Poklad s oříškovou vůní toho ale umí mnohem víc!
Předpokládá se, že do roku 2025 budou ženy ovládat dvě třetiny majetku v USA. Zde je několik skvělých investičních tipů šitých na míru ženám.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?

Výběr článků

Dnes uplynulo 107 let od narození Valerie Kaplanové, herečky známé z rolí Báby Tutovky nebo bláznivé babičky ve filmech Slunce, seno. Přestože se do povědomí širší veřejnosti dostala až ve vyšším věku, účinkovala například v Divadle Járy Cimrmana a v dalších divadelních i filmových rolích. Pojďme se podívat na život této herečky.
Vánoce se stejně jako každý rok nesou ve znamení jídla a pití. Přejídání je na denním pořádku a střevní problémy jakbysmet. Kromě jídla se však kouzelné svátky na konci roku nesou i ve znamení pohádek a tradičních zvyků. Víte, jaké vánoční tradice dodržujeme u nás, v České republice?
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!

Nepřehlédněte

Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek