Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Zemřel herec a dabér Jiří Hromada. Bylo mu 66 let

Hromada
Zemřel herec a dabér Jiří Hromada.

15. 10. 2024

15. 10. 2024

Herecká a dabingová kariéra

Jiří Hromada byl herec a dabér, jehož hlasem promlouvaly některé z největších hvězd světového filmu. Mezi nimi byli Kirk Douglas, Morgan Freeman, Marlon Brando, Gerard Depardieu, Robert de Niro, Alan Rickman a mnoho dalších. Hromada účinkoval ve více než dvou stech televizních inscenacích a pořadech, což z něj činí jednu z nejvýraznějších osobností českého herectví.

Prezident Herecké asociace

V letech 2011 až 2017 zastával Jiří Hromada pozici prezidenta Herecké asociace, kde proslul svou neústupností a důsledností při prosazování práv herců. Byl považován za neúnavného bojovníka, který se nebál vstoupit do konfliktů, když šlo o ochranu zájmů umělců. Jeho práci ocenil i současný prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, který zmínil, že Hromada dokázal dát organizaci řád a systém.

Aktivismus a politická angažovanost

Hromada byl také známý svou politickou činností a aktivismem v oblasti práv LGBT komunity. Po revoluci se stal jedním z hlavních představitelů českého gay a lesbického hnutí. V roce 1990 se podílel na založení Hnutí za rovnoprávnost homosexuálních občanů a později předsedal Sdružení organizací homosexuálních občanů v ČR. Jeho úsilí vyvrcholilo v roce 2006, kdy byl přijat zákon o registrovaném partnerství, což považoval za jeden z největších úspěchů svého života.

Dětství a rodinný život

Jiří Hromada se narodil 14. června 1958 v Chomutově a jeho dětství bylo poznamenáno zdravotními problémy. Pět let strávil v sanatoriu s tuberkulózou kostí, což ohrožovalo jeho život. Vyrůstal pouze s matkou, kterou velmi miloval, a po její smrti v roce 2004 se jeho život změnil. Ztrátu matky nesl velmi těžce, což mělo vliv na jeho zdraví a vztah k jídlu a alkoholu. Doma měl její urnu a vedle ní připravenou druhou pro sebe, což ukazovalo na jeho hluboký vztah k rodině.

Boj za LGBT práva

V osobním životě byl Jiří Hromada vždy otevřený ohledně své sexuální orientace. Byl průkopníkem v boji za rovnoprávnost homosexuálů a celý život zasvětil tomu, aby změnil pohled společnosti na LGBT komunitu. Jeho úsilí vedlo k výraznému zlepšení práv homosexuálů v České republice, včetně zákona o registrovaném partnerství, na jehož prosazení se významně podílel. Svůj boj za rovnoprávnost vnímal jako boj za vlastní důstojnost a identitu.

K TÉMATU  Bolek Polívka slaví 75. narozeniny: Český herec a mim, který okouzlil svět

Osobnost a zdraví

Jiří Hromada byl známý jako člověk, který se vždy více staral o druhé než o sebe. Byl společenský, srdečný a měl pověst někoho, kdo se vždy postavil za druhé. Na druhou stranu však nedbal na své vlastní zdraví. Byl velkým gurmánem, což vedlo k problémům s váhou – v jednu chvíli vážil až 180 kilogramů. Několikrát se pokusil zhubnout, ale své gurmánské vášni se nikdy zcela nevyhnul.

Odkaz Jiřího Hromady

Jiří Hromada zůstane v paměti jako významný herec, dabér a především neúnavný bojovník za práva LGBT komunity. Jeho odkaz žije dál nejen díky jeho práci na poli kultury, ale i díky jeho významnému přínosu k prosazování lidských práv v České republice.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Svět přišel o hereckou legendu: Zemřela Maggie Smith, bylo jí 89 let

Zemřel Rudolf Jelínek, bylo mu 89 let

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Luna odjakživa přitahovala myšlení, fantazii i city lidí. Nejeden básník, skladatel nebo malíř jí věnoval své dílo. Působení luny na jevy na zeměkouli jsou jasně vědecky prokázané. Je zde ale jedno odvětví, které stále čeká na to, až jej někdo vědecky dokáže. Co vše vám prozradí lunární kalendář?
Podívejte se na nápadité úpravy ulic ve Francii a New Yorku. Některé z nich jsou skutečně vtipné, přestože pouliční malby často balancují na hraně zákona. Co myslíte, je to zpestření nebo nevkus?
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
Byla krásná jako žádná jiná. Muži se o ni prali. Dostávala jednu roli za druhou a dosyta si užívala veškeré slávy, kterou jí povolání herečky přinášelo. Avšak ani ona se bohužel nevyhnula mnohému trápení, které si pro ni osud přichystal.
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?

Výběr článků

Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?

Nepřehlédněte

Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek