Pátek , 07. 02. 2025

Veronika

Jan Werich: 120 let od narození legendy české kultury

Jan Werich by dnes oslavil 120 let. Geniální herec, dramatik, spisovatel a mistr inteligentního humoru, jehož tvorba přesahuje generace. Od Osvobozeného divadla přes filmové role až po literární odkaz – jeho práce stále inspiruje a baví. Jaký byl život muže, který svými slovy dokázal rozesmát i donutit k zamyšlení?
Werich
Jan Werich by dnes oslavil 120 let.

06. 02. 2025

06. 02. 2025

Dětství a studium: Praha jako kolébka génia

Jan Werich se narodil 6. února 1905 v Praze do rodiny pojišťovacího úředníka. Dětství prožil v pulzující atmosféře hlavního města, které formovalo jeho vnímání umění i společnosti. Studoval na pražském gymnáziu v Křemencově ulici, ale maturitu složil až na reálném gymnáziu na Smíchově v roce 1924. Jeho další kroky vedly na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde však studium nedokončil. Už tehdy ho totiž více než paragrafy lákal svět divadla.

Setkání s Voskovcem a vznik Osvobozeného divadla

Kariéra Jana Wericha je neodmyslitelně spjatá s Jiřím Voskovcem, se kterým se potkal během studií. Společně vytvořili legendární dvojici V + W, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého divadla. Jejich první společný úspěch přišel s „Vest Pocket Revue“ v Umělecké besedě, která se stala odrazovým můstkem do avantgardního Osvobozeného divadla. Mezi lety 1927 a 1938 zde uvedli řadu slavných her, jako „Caesar“, „Balada z hadrů“ nebo „Těžká Barbora“, ve kterých mistrně kombinovali poetismus, dadaismus a politickou satiru.

Werich a film: Od Pudru a benzinu k Císařovu pekaři

Na filmové plátno vstoupil ve 30. letech, kdy s Voskovcem napsali scénáře k filmům „Pudr a benzín“ (1931) a „Peníze nebo život“ (1932). Největšího úspěchu dosáhli s „Hej – rup!“ (1934) a „Svět patří nám“ (1937), ve kterých ironicky glosovali kapitalistickou společnost. Po válce si zahrál dvojroli císaře Rudolfa II. a pekaře Matěje Kotrby ve filmech „Císařův pekař – Pekařův císař“ (1951), které patří k jeho nejznámějším dílům.

Exil v USA: Boj proti nacismu a rozhlasová propaganda

Po obsazení Československa nacisty v roce 1939 se Werich s Voskovcem a Jaroslavem Ježkem uchýlili do Spojených států. V exilu pořádali vystoupení pro české krajany, podíleli se na rozhlasových relacích pro BBC a americký Úřad pro válečné informace. Jejich hlas byl slyšet i v dokumentárním filmu „Memphis Belle“ (1943). Po válce se vrátil do vlasti, kde pokračoval v umělecké činnosti, zatímco Voskovec v Americe zůstal.

K TÉMATU  Trendy barva vlasů letošního podzimu? Medová!

Werich po roce 1945: Divadlo ABC a literární tvorba

Po návratu do Československa v roce 1945 spolu s Voskovcem založili Divadlo V + W, které však brzy ukončilo činnost. Zůstal v zemi a věnoval se nejen divadlu, ale i filmu a literatuře. Vedl Divadlo ABC (1955–1959), psal scénáře a knihy, včetně nesmrtelného „Fimfára“ (1960). Jeho tvorba byla vždy spojena s humorem, nadhledem a hlubokou filozofií.

Poslední léta: Nemoc, cenzura a odkaz

V 60. letech byl stále aktivní, ale nemoc hrtanu a politická situace mu bránily v další práci. Přesto se objevil ve filmech jako „Až přijde kocour“ (1963) a věnoval se televizní i rozhlasové tvorbě. Po roce 1968 byl jeho vliv omezován, ale i přes to zanechal nesmazatelnou stopu v české kultuře. Jan Werich zemřel 31. října 1980 ve věku 75 let.

Werichův odkaz: Proč jeho humor a moudrost stále rezonují?

Jan Werich byl nejen výjimečným hercem, dramatikem a spisovatelem, ale také myslitelem, jehož slova mají nadčasovou platnost. Jeho pohádky, citáty a humor jsou stále inspirací. I po 120 letech od jeho narození zůstává symbolem inteligentní satiry, svobodného myšlení a odvahy

Werichův dokument: První velký filmový portrét legendy

Po čtyřech desetiletích od úmrtí Jana Wericha vznikl jeho vůbec první rozsáhlý dokumentární portrét. Film se zaměřuje na jeho svobodné myšlení v nesvobodné době, což mu přinášelo nejen obdiv, ale i řadu překážek. Tvůrci chtějí divákům přiblížit fenomén chytrého humoru, který byl pro Wericha tak typický.

Výročí 120 let: Unikátní pohled do Werichova světa

Rok 2025 připomíná významné jubileum – 120 let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých umělců. Ideálním způsobem, jak proniknout hlouběji do jeho života a tvorby, je právě zhlédnutí tohoto dokumentu. Film nabízí autentické prostředí Werichovy vily, kde žil od svého návratu z USA až do posledních dní.

K TÉMATU  Staré silonky do koše nepatří: 8 způsobů, jak jim dát nový účel
Werich
Werichova vila nikdy nepatřila slavnému umělci. Bydlel v ní i Voskovec

Režisér Miloslav Šmídmajer osobně uvede film

Na slavnostní projekci se diváci mohou těšit na vzácného hosta – producenta a režiséra Miloslava Šmídmajera, který se podělí o zákulisní detaily vzniku tohoto jedinečného dokumentu. Jeho osobní vklad do projektu umožňuje divákům nahlédnout nejen do Werichova života, ale i do procesu tvorby filmu o tak výrazné osobnosti české kultury.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Jiřina Bohdalová, „Nesmrtelná teta“, slaví 93. narozeniny

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pálení čarodějnic se tradičně slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. To znamená, že i letos se čas oslav, opékání špekáčků a zapalování hranic blíží. Víte ale, kde se tento svátek vzal a jaká je jeho historie?
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Lidé se scházejí i rozcházejí z různých důvodů. Někteří se neshodnou v plánech ohledně budoucnosti, jiní se potýkají s nevěrou nebo vyhořením vztahu o sobě samém. Někdy ale dojde v partnerství k takovému soumraku, že možnost rozchodu lítá ve vzduchu. Kdy je jasné, že je odchod od sebe tím nejlepším řešením?
V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Nové album Petera Nagye PIANKO, které právě přichází na trh, by se také dalo nazvat Hity a balady v akustickém podání. Obsahuje totiž třináct písní oblíbeného slovenského skladatele, textaře a zpěváka v akustických verzích. Co na něm najdete a co ještě Peter chystá? To se dozvíte z našeho rozhovoru.
Zdena Studénková, proslulá svými rolemi v pohádkách a filmech jako "Panna a netvor" či "Anděl s ďáblem v těle", dnes slaví 70. narozeniny. Herečka, která si získala srdce diváků v Česku i na Slovensku, je symbolem ženskosti a smyslnosti. Přesně takovou ji známe i z komedie "S tebou mě baví svět"
V posledních letech získávají stále více na popularitě předlohy pro rodinné kroniky, které mají inspirovat babičky a dědečky k vyprávění o rodinné historii. Zájem určitě oživil i populární televizní seriál, v němž právě touto formou autoři zmapovali více než padesát let českých dějin. Rodokmeny jsou prostě v módě.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!

Výběr článků

Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.
Dnes je ten správný den pro návštěvu kadeřníka. A pozor na náhodné setkání! Můžete se skutečně zamilovat! Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?

Nepřehlédněte

Život je krásný tím, že nikdy dopředu nevíme, co nám přichystá. I ta nejlépe promyšlená a naplánovaná akce, jako je svatba, se dovede proměnit v naprostý trapas.
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek