„Mama hotel“ je možná trendy, ale značně omezující. U rodičů sice máte vlastní pokoj a pohodlí, plnou lednici, vypráno a vyžehleno. Ale potřebujete i víc prostoru pro svůj soukromý život. Kam si zvát hosty, jak pořádat příjemné večery s kamarády a kde svým přátelům uvařit něco dobrého, když ne ve vlastním bytě?
Pronájem
Pronájem je první a většinou racionální volbou. Pokud teprve začínáte svůj profesní život, nemáte zřejmě našetřeno tolik, abyste si mohli dovolit vlastní bydlení. A to i v případě hypotéky. Vyplatí se spolubydlení – vždyť kdo by neviděl alespoň několik dílů slavného seriálu Přátelé. Ovšem zde zase přestává platit pravidlo o soukromí, kterého budete mít se spolubydlícími mnohem méně.
A bydlet s přítelem? Určitě velmi lákavé, ale zvažte, zda je již váš vztah natolik prověřený, že nebudete vy nebo přítel za pár týdnů balit kufry a hledat nové bydlení. Jestliže se na to cítíte, proč ne, ale každopádně nerozhodujte se tak jen proto, že nájem bytu, který jste si vybrala, je vysoký a potřebujete se o něj s někým podělit.
Stavební spoření jako dobrý start
Vyplatí se spořit od dětství. Cyklus stavebního spoření trvá 6 let a můžete jich absolvovat několik za sebou. Tak se vám v době, kdy budete chtít vykročit do samostatného života, nahromadí slušná sumička. Ta se může stát základem pro koupi bytu nebo rekonstrukci volných prostor v domě rodičů.
Příspěvek od státu, jež obdržíte v případě řádných vkladů, může činit až 2 000 Kč za rok. Získáte jej při optimálním měsíčním spoření 1 700 Kč. V rámci stavebního spoření tak lze spolu s úroky získat celkové zhodnocení přesahující až 3 %, což je dnes stále slušný výnos. Primárním úkolem stavebního spoření je však poskytování úvěrů, které jsou určeny na pořízení bydlení. Je jedno, zda se jedná o koupi bytu, domu, družstevního podílu, či rekonstrukci prostor určených k bydlení.
Právě v současné době, kdy úrokové sazby hypoték rostou, může být úvěr ze stavebního spoření podstatně atraktivnější. Ten je totiž stanoven již při uzavření smlouvy o stavebním spoření, a spořitelna ho nemůže v průběhu trvání smlouvy změnit. Podle posledního srovnání činí v současné době čistá roční úroková sazba z úvěrů stavebního spoření (tj. včetně všech poplatků) od 2,5 do 4,8 %.
Státní půjčka na bydlení – pouze pro opravdu mladé
V letošním roce stát spustil poměrně velkorysý úvěrový program na pořízení nebo modernizaci obydlí pro mladé lidi. O půjčku mohou žádat ti, kteří žijí v manželství či registrovaném partnerství, a alespoň jeden je mladší 36 let. Další možností je žadatel, který nežije v manželství či registrovaném partnerství, ale při zachování kritéria věku pečuje o dítě mladší 15 let. Úvěr lze využít na výstavbu nebo koupi rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140 m². Dále na koupi bytu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 75 m², nebo na modernizaci stávajícího obydlí.
Kolik si lze půjčit od státu?
Úvěr je poskytován ve výši od 30 do 300 000 Kč na modernizaci, do 2 000 000 Kč na stavbu rodinného domu a do 1 200 000 Kč na zakoupení bytu -při stavbě a koupi domu nebo bytu činí příspěvek maximálně 80 % skutečných nákladů nebo ceny. Úroková sazba se fixuje na pět let a v současné době činí 1,12 % (je to základní referenční sazba EU pro ČR). Výhodou je, že pokud se páru narodí dítě (nebo si ho osvojí), odečte se ze splátek na koupi či stavbu obydlí 30 000 Kč.
Celý úvěr je nutno splatit do 10 let v případě modernizace, a do 20 let v případě pořízení obydlí. Z vážných důvodů lze požádat o přerušení splátek až na dva roky. Je to především narození dítěte, ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc nebo úmrtí člena domácnosti.