Do města i na běh
Nejčastější volbou sportovního kočárku na běhání je varianta, kterou využijete nejen pro sportovní aktivity ale i na procházky městem či přírodou. Pokud nad takovým uvažujete i vy, rozhodně se nedejte zlákat čtyřkolovými kočárky v trendy designech. Pro běh a vůbec jakoukoli rychlejší jízdu jsou většinou naprosto nevhodné.
Prvním ukazatelem správného typu kočárku pro aktivní maminky je to, že se jedná o tzv. tříkolku. Jak už název sám napovídá, kočárek má pouze tři kola a to dvě vzadu a jedno vpředu. Největší rozdíl mezi nimi je pak právě v předním kole, které je buď napevno uchycené, nebo je primárně otočné s možností aretace. A když už mluvíme o tříkolkách, tak vaše ratolesti v pozdějším věku určitě ocení dětské tříkolky, díky kterým budou moci za vámi uhánět, když budete běhat na vaší oblíbené cyklostezce.
Jestliže dopředu víte, že budete investovat pouze do jednoho kočárku a chcete aby pro vás měl mnohostranné využití, určitě je lepší volbou kočárek s možností aretace. Při procházkách ve městě vám poskytne možnost pohodlného ovládání díky otočnému přednímu kolu. Naopak při sportovní aktivitě stabilitu díky jeho aretaci. Hodí se však spíše pro občasné sportování, než každodenní aktivní nápor.
Na běh i do těžšího terénu
Pokud bydlíte na vesnici, nebo celkově plánujete s kočárkem více sportovat a využívat jej zejména na procházky v těžším terénu, bude pro vás ideální volbou varianta s napevno uchyceným předním kolem.
Kočárek je stabilnější a kolo se vám nemá šanci při rychlejším pohybu rozviklat. Naopak s ním snadno zvládnete i procházky v lese či po poli, kde si poradí s většími nerovnostmi. Většina takto řešených kočárků má navíc velmi kvalitní odpružení. Vaše dítko se v nich bude cítit opravdu pohodlně za jakékoliv situace.
Vozíky pro aktivní rodiny
Samostatnou kapitolou jsou pak vozíky pro děti. Využijí je především sportovně založené rodiny, které chtějí ve svém aktivním životě pokračovat i po narození dítěte. Standardně se primárně prezentují jako cyklovozíky, nicméně po dokoupení různých doplňkových setů s nimi zvládnete i mnoho dalších aktivit.
Jednou z nich je právě i zmiňovaný běh kdy z vozíku díky tzv. jogging setu uděláte tříkolový vozík. Takto upravený jej můžete použít i na procházky v přírodě či in-brusle. Na své si s ním přijdete i v zimě, kdy využijete naopak lyžařský set. Snadno pak můžete s vozíkem vyrazit na běžky či lyže.
Na co si dát pozor?
Počítejte s tím, že né každý kočárek je uzpůsobený na běh, či jiné aktivity s dětmi už od miminka. Otřesy navíc nejsou pro opravdu malé děti příliš vhodné. Počítejte s tím, že s aktivitami budete muset chvíli počkat.
Většina kočárků na sport je pro děti, kteří již nepotřebují korbičku a jsou schopné v kočárku sedět. Do vozíků je sice možné dokoupit miminkovník, který lze použít i pro několika měsíční miminka, nicméně je na vašem uvážení kdy a na jakém povrchu s danými aktivitami začnete.
Pokud se chystáte běhat doslova za každého počasí, všímejte si také odvětrávání kočárku. V létě by se v něm dítě nemělo přehřívat a v chladnějších měsících bude naopak dobré, pokud jej budete moci mimo do fusaku schovat i pod stříšku. Současně zvažte možnosti dokoupení různého příslušenství jako je pláštěnka, síťka proti hmyzu nebo například držák na lahev, do kterého si budete moci umístit svou lahev s vodou.
V neposlední řadě se zaměřte na nastavitelnost jednotlivých částí kočárku. Zejména možnost zvednutí či snížení madla je podstatné. Při běhu vám totiž bude pohodlnější mít ruce v úplně jiné poloze než při chůzi. Současně by kočárek měl splňovat i možnost polohování prostoru kde sedí dítě. Pokud je aktivní a chce se dívat, můžete jej nechat v sedě. Pokud ale v průběhu usne, je jistě pohodlnější jej položit. V takovém případě ale občas sedadlo přesahuje do prostoru, kde potřebujete dostatek místa pro vaše nohy. Ideální je tedy si kočárek prohlédnout naživo v některé z kamenných prodejen a všechny výše zmíněné možnosti vyzkoušet.