1. Notebook ihned vypněte
Politý notebook neprodleně vypněte. Pokud se počítač rozhodl, že si dá s vypínáním na čas, donuťte ho dlouhým stlačením tlačítka ON/OFF.
2. Odpojte ho z elektrické sítě
Pokud je notebook připojen kabelem do sítě, odpojte ho. Vytáhněte ze zdířek i všechny komponenty (myš, klávesnice, externí disky).
3. Vyndejte baterii
Jestliže váš notebook nemá vestavěnou baterii, tak ji vypojte, zabráníte tak dalšímu možnému poškození.
4. Notebook osušte
Tento krok se odvíjí od množství vylité tekutiny. Je-li množství větší než jen pár kapek, použijte například kuchyňské utěrky a vysušte nejpostiženější místa.
5. Otočte ho vzhůru nohama
Notebook otočte vzhůru nohama a položte na savou látku. V poloze stříšky ho nechte tak dlouho, dokud nevyteče všechna voda.
6. Nezapínejte, nezkoušejte
Možná budete mít nutkání po nějaké chvíli notebook vyzkoušet, zda bude po zapnutí reagovat. Toho se ale vyvarujte a buďte trpěliví.
7. Zajděte do servisu
Po takové eskapádě, jako je polití notebooku, uděláte nejlépe, když ho zanesete do servisu. I když se vám totiž notebook podaří vysušit a máte pocit, že funguje jako dřív, po pár dnech se může nadobro vypnout. Na vině je oxidace základní desky, na které zůstalo pár kapek tekutiny.
Jak na stolní počítač?
Zatímco u notebooku, který vždy nelze snadno rozebrat, si u desktopového počítače můžete s politím poradit sami. Neztrácejte čas s mechanickými díly – ventilátory, disketovými mechanikami, zdrojem – a rovnou je nahraďte novými. Zbytek můžete osušit savými textiliemi a nechat pořádně vyschnout. Pro všechny případy ale stejně navštivte kvalitní servis, kde vám váš počítač zkontrolují a případně i opraví.