Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?

Krásná čokoládová barva si jednoho dne vyberete svou daň. Nejenže sluneční paprsky zapříčiňují stárnutí naší pokožky, ale ke všemu mohou způsobovat rakovinu kůže.
opalování
Vaše kůže si pamatuje všechno, každičkou spáleninu.

21. 04. 2022

Žádné zdravé opalování rozhodně neexistuje. Pokud vám někdo bude namlouvat, že když se natřete speciálním opalovacím krémem, můžete pobývat na sluníčku klidně celý den bez jakéhokoliv rizika, pak bude jednoznačně lhát. Nadměrné vystavení žhnoucím paprskům zdravé není.

Kůže vám jednoho dne vystaví účet

Ať se natřete čímkoliv chcete, spáleniny od slunce vám rozhodně hrozí i tak. A každou spáleninu si vaše kůže pamatuje. Možná to nepovažujete za žádný problém, ale pravdou je, že vaše pokožka nezapomíná a jednoho dne vám to spočítá.

Které potraviny konzumovat?

Pokud se chystáte k moři a bez sluníčka nevydržíte jediný den, pak je dobré se alespoň minimálně proti UV záření chránit. Ze všeho nejdůležitější je podniknout pár jednoduchých kroků, které mohou důsledky slunečního záření zmírnit.

Než se vydáte k moři, je dobré zařadit do svého jídelníčku potraviny, které zabraňují poškození kůže vlivem UV záření. Jde o potraviny jako špenát, broskve, brokolice, hrách, kapusta, vaječný žloutek, máslo nebo losos.

Minerální krémy vedou

Rovněž je dobré používat na opalování minerální opalovací krémy. Proč? Protože minerální opalovací krémy se na rozdíl od těch obyčejných nevstřebávají do kůže. Klasické opalovací krémy podle vědeckých výzkumů mohou měnit naše DNA a škodí našemu tělu, zato minerální krémy jsou naprosto bezpečné a pro naše tělo neškodné.

Kdy se opalovat?

Zároveň je velmi důležité nevystavovat se slunečnímu záření po celý den. Kdo už u moře někdy byl, moc dobře ví, že slunce opaluje i ve stínu. Slunečnímu záření byste se neměla vystavovat zejména v pravé poledne a ani v brzkých odpoledních hodinách.

Jestliže se chcete opálit, nejlepší je opalovat se v brzkých ranních hodinách anebo těsně před západem slunce. Přestože si možná říkáte, že když pobudete na slunci půlhodinu po poledni, a nic se vám nemůže stát, pravdou je, že spálit se můžete během pár minut.

K TÉMATU  Vyrobte si vlastní pleťový krém nebo samoopalovací krém. Ideální a rychlé recepty pro vaši zdravou pleť

Čím vyšší UV faktor, tím lépe

I když se zrovna nechystáte opalovat, natřít se opalovacím krémem s UV faktorem je přesto nutností. Čím větší UV faktor zvolíte, tím lépe pro vaši pokožku. Jestli záměrně volíte opalovací krémy s nízkým UV faktorem s cílem se co nejvíce opálit, pak jste sama proti sobě. Opálit se dokážete i s UV faktorem 30+ a mnohem bezpečněji. Nebojte se proto použít opalovací krém s vysokou ochranou, vaše kůže to rozhodně ocení.

opálení
Čím vyšší UV faktor, tím lepší.

Také je nutné nanášet opalovací krém pravidelně a to nejlépe každé dvě hodiny, pokud se koupete ve vodě, tak pak byste se měla natřít krémem ihned poté, co vylezete z vody.

Možná si také na českém trhu zakoupíte opalovací krém s odolností proti vodě. Jde však většinou jen o marketingový trik. Nechcete-li nic podcenit, pak se určitě poté, co vylezete z vody, znovu namažte.

Chraňte i svou pokožku hlavy

Důležité je ovšem chránit i pokožku vlasů. Na hlavě, stejně jako na obličeji, se můžete spálit velmi snadno. Na trhu seženete spreje do vlasů s UV faktorem, který si jednoduše nanesete na pokožku vlasů a rozetřete.

Datum expirace je důležité

Nezapomínejte ani na to, že opalovací přípravek, který jste používala minulý rok, nemůžete použít letos. Proč? Z jednoho prostého důvodu, opalovací krém již expiroval a to znamená, že už nechrání pokožku tak, jak by měl. Na každou sezónu byste si měla pořídit nový opalovací krém, jedině tak si můžete být jistá, že vás ochrání, jak má.

Jakému riziku se vystavujete?

Říkáte si, že jsou všechna opatření zbytečná? Pak vězte, že rozhodně nejsou. Opalováním si můžete přivodit spáleniny, záněty rohovky a spojivek, předčasné stárnutí kůže a dokonce i rakovinu kůže neboli zhoubný melanom.

K TÉMATU  Vitamín D získávaný ze slunce. Kolik slunečního svitu načerpat, aby to mělo kýžený efekt?

Nevhodným opalováním si ale taktéž zaděláváte na úpal nebo úžeh, a to rozhodně není žádný banální zdravotní problém. Úpal vede k dehydrataci, kterou provází silná bolest hlavy, nevolnost až zvracení, poklesu tlaku a zároveň k oslabení činnosti srdce. Úžeh znamená přehřátí organismu a bohužel může vést až k bezvědomí.

Že vás nikdy nic takového nepotkalo? Pak vězte, že je jen otázkou času, kdy obdobné zdravotní potíže skutečně mohou postihnout i vás a pak si zahráváte nejenom se svým zdravím, ale i se svým životem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Letní péče o vlasy. Jak se ostříhat, chránit před sluncem, chlórem i solí z moře

Tipy, jak si co nejdéle udržet krásné opálení

Zdroje článku:
test zdroje
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na sobotu i neděli. Úklid je sice potřeba, ale neberte ho tak vážně a hlavně relaxujte. O tom je přece víkend! Co je možné očekávat a čemu se raději vyhnout?
První snímek princezny Kate po její léčbě vyvolává rozruch. Může fotka z oblíbeného obchodu utišit vlnu spekulací a konspirací?

Nepřehlédněte

Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!
Vlasta Zahrádka, známý český hudebník, zpěvák a skladatel, náhle zemřel ve věku 59 let. Jeho úmrtí oznámili jeho přátelé na sociálních sítích. Byl známý svou prací ve skupinách Carmen, Pop Killers, ZaHRaDa, Le Garden a Czech Faith No More.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek