Mnozí si ale kladou otázku, jak docílit toho, aby muškáty nejen bujně rostly, ale především byly obsypané záplavou nádherných květů. Tipy, jak bohatého květenství docílit, vám přinášíme.
Druhy muškátů
Muškáty patří k nejoblíbenějším letním balkónovým rostlinám. Muškátů existuje nespočet druhů a každý si vybere ten svůj. Dělí se podle růstu na muškáty převislé a muškáty vzpřímeně rostoucí, anglické a mnoho dalších odrůd. Mohou mít jednoduché či plné květy a vybírat můžeme z mnoha barev od bílé, lososové, růžové, červené až třeba po fialovou. Nejen květy muškátů, ale i listy jsou velmi dekorativní. Mohou být v různých odstínech zelené, ale i vícebarevné, žíhané, mramorované a lišit se mohou i tvarem. Muškáty se hodí do truhlíků, závěsných a velkých dekorativních nádob, ale sázet je lze i přímo do záhonů.
Páskaté muškáty
Nejčastěji jsou pěstovány kultivary pelargonie páskaté (Pelargonium zonale). Tyto muškáty mají vzpřímený růst, listy s kresbou a bohatá kulovitá květenství. Květy jsou velké, jednoduché i plné, v mnoha barevných variantách včetně barev pastelových.
Pelargonie břečťanovité
Pelargonium peltatum jsou velmi oblíbené zejména pro bohatý a převislý růst. Květou velmi bohatě jednoduchými či plnými, neustále nově rozkvétající květy v mnoha barvách.
Jak správně pelargonie vysazovat
Aby se muškátům dařilo, vyplatí se věnovat péči zejména jejich vysazování. Pokud máme silné a zdravé sazenice, můžete je vysadit do většího truhlíku či nádoby. Do truhlíku o délce 60 cm je vhodné zasadit 3 rostliny, máme-li muškáty slabší, doporučuje se až 5 rostlin. Na dno nádoby je vhodná drenáž, např. keramzit. Rostliny zasypeme kvalitní zeminou určenou pro pelargonie či balkónové květiny a důkladně zalijeme. Umístíme je ven až po ledových mužích, jinak by je mohl zničit mráz.
Aby muškáty bohatě kvetly
- Muškátům se bude dařit na slunečných jižních stranách, stinná severní stanoviště způsobují vytáhlý růst a nedostatek květů.
- Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další násadu květů.
- Je nutné přihnojovat jednou za dva týdny speciálním hnojivem pro muškáty.
- Převislé muškáty pěstujte každý rok nové, protože mají bohatší růst i květ než pěstování starých rostlin.
- Do nádoby dlouhé 60 cm vysaďte maximálně 5 rostlin, jinak budou málo růst a málo kvést.
- Muškáty je nutné je chránit před větrem a deštěm.
- Pro bohaté květenství nikdy nepěstujte dva roky ve stejné zemině či substrátu.
- Muškáty nesnáší přelití a nikdy nesmí stát trvale ve vodě, jinak dojde k uhnívání.
- Muškáty nevysazujte do substrátů s rašelinou, která je díky své kyselosti absolutně nevhodná.
- Pokud s pěstováním muškátů začínáte, zvolte samozavlažovací truhlík, protože v nich zvládne pěstování i naprostý laik.
Babské tipy na bujný růst a bohatý květ
Sušená banánová slupka
Nasušené banánové slupky rozdrtíte na jemný prášek, který přidejte do substrátu k rostlinám.
Voda s cukrem a kvasnicemi
Z jedné lžičky cukru krystalu a kostky droždí vytvořte směs, kterou zalijte třemi litry vlažné vody a nechte dva týdny kvasit. Nádobu nezakrývejte, ať nevybouchne a přidávejte jeden decilitr ke každé zálivce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Venkovní květináče do zahrady. Vyberte si styl, který nejlépe sedí vám i vašim květinám