Profil na seznamce už není věc, na kterou by se lidé dívali skrz prsty. Zatímco ještě před pár lety byly internetové seznamky posledním pokusem, jak někoho najít, dnes jsou naopak první volbou. A potvrzují to i statistiky. Třeba ty britské uvádí, že se jeden z pěti heterosexuálních párů dá dohromady prostřednictvím internetu. Pozadu nezůstávají ani Spojené státy, kde na síti „odstartuje“ zhruba třetina uzavřených manželství.
S on-line randěním má zkušenost i 48 % tuzemáků, tedy alespoň dle poznatků společnosti Kaspersky Lab, která se zabývá vývojem ochranného softwaru proti počítačovým virům a spamu. A co vy? Že k založení profilu teprve sbíráte odvahu? Držte se těchto rad a virtuální svět vám bude ležet u nohou!
Výběr fotografie nepodceňujte
„Lidé, kteří se usmívají na profilové fotografii, mají o 20 % větší šanci, že zaujmou na první pohled. Vyjadřování šťastných pocitů totiž hraje při seznamování důležitou roli. Každý si přeje najít někoho, kdo je optimisticky naladěný a vyzařuje z něj velká radost ze života,“ vysvětluje americká psycholožka a autorka knih o lásce Marisa T. Cohen. Bude teď rozhodování a volba toho správného snímku snazší?
Pozor na chyby. Ty se neodpouští
I při vyplňování dotazníku by se měla dodržovat jistá pravidla. A to zejména ta pravopisná. Profil na seznamce není výjimkou. Ano, tvrdé „y“ místo toho měkkého může být rozhodujícím faktorem, na němž závisí kladný výsledek celé mise.
„Poznatky četných studií se shodují v tom, že až 75 % jedinců nikdy nezareaguje na profil, v němž jsou gramatické chyby. Pokud tedy neprovedete důkladnou kontrolu napsaného textu, můžete si uškodit víc, než si myslíte,“ varuje další specialistka, tentokrát americká vztahová poradkyně Melanie Schilling. Přitom stačí ve Wordu zadat kontrolu pravopisu, popřípadě o pomoc požádat někoho blízkého, komu čeština není cizí.
S poctivostí nejdál dojdeš. A není to klišé
Pilastr, mufna, šotilina, buližník, interakce… Přestože může být lákavé vyjmenovat sto svých úžasných vlastností, přes přílišnou sdílnost a nadbytek informací cesta také nevede. Držte se jen zásadních faktů. Omezte neurčité a nicneříkající pojmy i cizí slova, která možná vypadají zajímavě, ovšem kdekdo jim neporozumí. A také si zbytečně nevymýšlejte.
„Člověk by měl zůstat věrný sám sobě a upozornit na činnosti, na nichž se opravdu podílí a které skutečně vypovídají o jeho hodnotách. Neměl by zveřejňovat něco, co se absolutně nezakládá na pravdě. Pokud bude seznamování zdárné, reálný stav věcí stejně vyjde najevo,“ upozorňuje Melanie Schilling.
A co do svého seznamovacího profilu napíšete vy?