Špenát místo ledového salátu, avokádo místo majonézy. Co ještě můžete zkusit nahradit něčím zdravějším.
Co se dá nahradit něčím zdravějším?
Při změně jídelníčku začněte s drobnostmi. Poradíme vám, jak některé pokrmy nahradit něčím zdravějším.
Rozhodly jste se udělat něco se svým jídelníčkem? Nastudovaly jste si nejrůznější rady a tipy co kdy jíst, ale vlastně nevíte, kde začít? Pokud cítíte, že změn, které byste měly udělat, je až příliš, lehce vás to od zdravějšího životního stylu odradí.
„Při změně jídelníčku začněte drobnými úpravami. Ty vás nebudou stát příliš námahy a určitě vás namotivují k dalšímu snažení,“ radí Susan Bowermannová, expertka na výživu.
Pokud tedy máte výčitky, že se sebou nic neděláte, vyzkoušejte naše tipy na zdravější varianty běžných jídel a přesvědčte se, že jíst zdravěji není tak těžké.
Cereálie nahraďte proteinovým drinkem
Jistě souhlasíte, že cereálie s mlékem jsou rychlá a jednoduchá snídaně. Mohou ale v sobě skrývat mnohem více kalorií než stejné množství proteinového drinku. Koktejl z proteinového prášku, mléka, popř. sojového mléka a ovoce vám zaručí vysoký příjem bílkovin.
Ovoce pak obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu. Navíc s koktejlem vypijete i celou porci mléka, díky které získáte dostatečný přísun vápníku.
Ovocný jogurt vyměňte za bílý a čerstvé ovoce
Ovocný jogurt obsahuje velmi málo ovoce, a naopak zbytečně moc cukru. Nakrájet si čerstvé ovoce vám nezabere příliš času, smíchejte ho s bílým jogurtem, přidejte trochou medu a svačina nebo snídaně je hotová.
Když nemáte při ruce čerstvé ovoce, nahraďte ho klidně mraženým. Stačí ho dát na minutu do mikrovlnky. S takto připraveným jogurtem svému tělu dopřejete mnohem více ovoce, vlákniny a bílkovin, a hlavně méně cukru.
Špenát místo ledového salátu
Všechny druhy salátů jsou zdravé. Jestli ale chcete to nejlepší, sáhněte po špenátu. Oproti salátu obsahuje jedna jeho porce třikrát víc draslíku, vápníku a vitamínu C a o 50 % víc vitamínu A.
Dejte přednost luštěninám před těstovinami
Přílohy jako bílá rýže nebo obyčejné těstoviny neobsahují žádné vitamíny, minerály ani vlákninu. Lepší volbou jsou hnědá rýže nebo celozrnné nudle. Vyzkoušet můžete i rýžové nebo hráškové těstoviny. Cenově jsou totožné jako kvalitní těstoviny v obchodě. Pokud ale chcete ještě víc, sáhněte po luštěninách! Ty vám dodají spoustu železa a bílkovin.
Místo chipsů vyzkoušejte sojové boby edamame
Honí vás mlsná? Pak máte možnost dát si místo chipsů tzv. edamame. To jsou nezralé sojové boby a v obchodech je najdete většinou v mrazáku. Povařte je pět minut ve vroucí vodě a máte hotovo! Půl hrnku nevyloupaných bobů edamame obsahuje okolo 9 g vlákniny, 11 g bílkovin a pokryje 10 % denní potřeby vitamínu C a železa. To vše jen ve 120 kaloriích.
Tuňák v konzervě? Raději si dejte lososa
Na tuňákové konzervě není nic špatného. Stejně tak ale můžete použít i lososa v konzervě, který je sice tučnější než tuňák, ale obsahuje i dvakrát více zdravých omega-3 mastných kyselin.
Milujete majonézu? Vyměňte ji za avokádo
Ať už jíte cokoliv, avokádo je chutná náhrada nezdravých zdrojů tuků. Susan Bowermannová doporučuje rozmačkat avokádo a přidat do salátu místo majonézy nebo dresingu. Výborně také chutná na kuřecím nebo grilované rybě.
Bobulovité ovoce místo pomerančového džusu
Pokud se snažíte do svého jídelníčku zařadit víc ovoce, měly byste ho konzumovat celé. Ovocná šťáva je sice osvěžující, ale nedokáže dostatečně zasytit. Navíc obsahuje příliš mnoho kalorií. Na druhou stranu celé ovoce je bohaté na vlákninu, díky které se budete cítit zasycené. Například v jedné porci malin sníte přibližně padesát kalorií a 7 g vlákniny.
Vegetariánský burger je lepší než hovězí
Místo hovězího burgeru si zkuste příště dát raději vegetariánskou variantu. Už zítra vám k ní přineseme recept.
V celozrnné bulce se spoustou cibule, salátu a rajčat jsou sója nebo fazole skvělou náhradou hovězí verze. Navíc bílkoviny získané z tohoto jídla jsou rostlinného původu, a to znamená, že obsahují jen malé množství tuku.
Tak ať se přechod na zdravé (dietní) stravování podaří.:)