Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Velikonoční symboly a co doopravdy znamenají

Velikonoce nejsou jen o pomlázce a čokoládových vajíčkách. Jsou to svátky hluboce zakořeněné v naší kultuře – křesťanské i pohanské. Přesto se dnes většina z nás soustředí spíše na volné pondělí, jídlo a tradice, jejichž původ často neznáme. Co ale opravdu znamenají jednotlivé velikonoční symboly? A jak je vnímáme dnes?
Velikonoční
Velikonoční symboly

20. 04. 2025

20. 04. 2025

Pašijový týden: Každý den má svůj význam

Velikonočnímu týdnu se říká také Svatý nebo Pašijový týden a vrcholí Velikonoční nedělí. Každý den má svůj symbolický i liturgický význam:

  • Květná neděle připomíná slavný vjezd Ježíše do Jeruzaléma. Věřící si připomínají tuto událost svěcením ratolestí, často kočiček.
  • Modré pondělí je tradičně den klidu, hospodyně ještě nezačínají s velkým úklidem.
  • Šedivé úterý je spojeno s prvním větším jarním úklidem a přípravami na svátky.
  • Škaredá středa připomíná Jidášovu zradu. V tento den by se lidé neměli mračit, aby jim to nezůstalo po celý rok.
  • Zelený čtvrtek symbolizuje poslední večeři Páně. Podle tradice se jí zelená jídla pro zdraví.
  • Velký pátek je dnem hlubokého smutku, připomíná ukřižování Krista. Drží se půst a lidé se zdržují hlučných činností.
  • Bílá sobota je ve znamení ticha a očekávání. Lidé dříve připravovali pokrmy na slavnostní neděli a zapalovali velikonoční oheň.
  • Velikonoční neděle slaví Kristovo zmrtvýchvstání, radost a nový začátek.
  • Velikonoční pondělí je pak dnem lidových tradic, jako je pomlázka, a oslav návratu jara.

Vajíčko: Symbol zrození a nového začátku

Vajíčko je pravděpodobně nejznámějším velikonočním symbolem. Jeho význam je univerzální: představuje nový život, plodnost, znovuzrození. V pohanských kulturách bylo spojeno s jarem, v křesťanské tradici s Kristovým vzkříšením. Malovaná vejce, která si dnes předáváme, byla původně symbolem duchovní obnovy. Dnes často zůstává jen u čokolády – ale možná je dobré si při každém soustu připomenout, co všechno může obyčejné vejce symbolizovat.

Velikonoční
Barevná mramorovaná velikonoční vejce na talíři s umělou trávou

Pomlázka: Živá tradice, která budí rozpaky

Pomlázka jako zvyk pochází z doby, kdy lidé věřili, že vyšlehání čerstvými proutky přenáší životní sílu a zdraví. Šlo o symbolické omlazení, očistu a přání plodnosti. V moderní době však často vyvolává rozpaky – především kvůli tomu, že se tradice někdy mění v necitlivé násilí. Přesto může mít pomlázka i dnes své místo, pokud ji vnímáme jako rituál, který má přinést radost, ne bolest.

K TÉMATU  Flexibilní pracovní doba a čtyřdenní pracovní týden: Budoucnost práce, kterou chceme?
Velikonoční
Košík s malovanými vejci a pomlázkou na zelené trávě

A pokud si chcete pomlázku uplést sami a zachovat si tradici poctivým způsobem, přečtěte si náš návod na webu ProChlapy.cz, kde krok za krokem vysvětlujeme, jak na to.

Beránek: Oběť, nevinnost, ochrana

Beránek je silný náboženský symbol. V křesťanství připomíná oběť Ježíše Krista, v židovské tradici souvisí s ochranou před zlem během svátku Pesach. V domácnostech se nejčastěji objevuje jako sladký piškotový moučník, často ozdobený mašlí. Beránek může být i dnes symbolem nevinnosti, klidu a ticha, které v ruchu jara někdy chybí.

Velikonoční
Tradiční velikonoční beránek z piškotového těsta s tulipány

Kříž a prázdný hrob: Naděje přes smrt

Kříž je připomínkou Kristova utrpení, ale zároveň i vzkříšení. Prázdný hrob znamená, že smrt nemá poslední slovo. Tyto symboly nejsou vždy viditelné v běžných velikonočních oslavách, přesto tvoří jádro velikonočního příběhu. Nabízejí poselství naděje, které je v dnešní době cennější než kdy dřív.

Zajíček: Pohanský symbol plodnosti

Velikonoční zajíček nemá s křesťanskými svátky nic společného. Je to původně symbol plodnosti z pohanských tradic, který se do velikonočního folklóru dostal především díky německým imigrantům v Americe. Dnes je roztomilou postavičkou, která nosí sladkosti. I tak ale připomíná návrat života, radosti a hravosti.

Velikonoční
Velikonoční zajíček a barevná vajíčka v trávě.

Kočičky, zelený čtvrtek a přírodní symboly

Kočičky, vrbové proutky, první květiny – to všechno jsou symboly přírody, která se probouzí k životu. Zelený čtvrtek připomíná prostotu a pokoru – a také tradici jíst něco zeleného. Dnes se tato tradice drží různě – někdo dá přednost špenátu, jiný si připraví smoothie z listové zeleniny. V obou případech jde o propojení s přírodním cyklem.

Velikonoční jídla: Tradice, která voní domovem

Velikonoce jsou také svátky hojnosti a radosti ze společného stolování. Po období půstu přichází čas na slavnostní pokrmy, které mají svůj symbolický význam. Tradičními jídly jsou velikonoční nádivka s bylinkami, mazanec z kynutého těsta nebo jehněčí maso. V některých regionech se peče velikonoční hlavička, jinde se klade důraz na vejce připravená na různé způsoby. Beránek – ať už z piškotového těsta nebo z masa – má své pevné místo na stole. Jídlo se stává nejen potěšením, ale i způsobem, jak si připomenout cykličnost roku, návrat světla a života.

K TÉMATU  Alena Vránová a Audiokniha roku 2023: Výjimečný výkon ve výjimečném díle

Jak si velikonoční symboly přiblížit po svém

Možná necítíte potřebu držet se všech tradic. Možná některé vnímáte jako přežité. Ale pokud se zastavíte a podíváte na symboly Velikonoc jinak – jako na příběhy o znovuzrození, odpuštění, naději nebo jen prostém jaru – možná v nich najdete něco nového.

Velikonoce tak nemusí být jen svátkem, kdy se „musí“ vyšlehat, nabarvit nebo napéct. Mohou být chvílí, kdy si dovolíme zvolnit. A najít v symbolech sílu i klid.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Recept na tradiční Velikonoční mazanec

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
O žádosti o ruku a následné svatbě sní asi každá žena. Manželství je obrovským krokem, a i když už bohužel dost často neplatí, že vydrží navždy, je třeba si to řádně promyslet. Jste s partnerem již delší dobu a chcete se posunout dál?
Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Říká se: "jaká matka, taká Katka!" Každý z nás má ve své DNA gen, který ovlivňuje naše vztahy a je jedno jestli přátelské, pracovní nebo vztahové. Jestli vaši předci se často hádali a byli si nevěrní, je velká pravděpodobnost, že to čeká i vás.
Ať už se chystáte na výlet, za nákupy, na první dovolenou nebo zkrátka jen někde chcete přenocovat, podívejte se, jestli se ve vámi vybrané lokalitě nenachází zařízení, které disponuje certifikátem „baby friendly“. Věřte nebo ne, ale ubytování nebo pouhý oběd s dítětem po boku se vám totiž může v mnohém zpříjemnit a usnadnit.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.

Výběr článků

Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!

Nepřehlédněte

Nikdy jsem neuznávala ten klasický model, kdy musí před dívkou pokleknout muž a s pugétem růží ji požádat o ruku. Na romantiku obecně moc nejsem, asi ani neumím tolik vyjadřovat pocity. I když svého přítele moc miluji, neumím to ani někdy otevřeně říct.
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek