Jak nezapsat dítě do špatné školky, když se všechny snaží nalákat zástupy rodičů, aby přivedli své ratolesti právě k nim?
1. Blíž k domovu, nebo k práci?
Většina rodičů zapíše dítě do mateřské školy, která je co nejblíže k jejich bydlišti nebo pracovišti. Rozmyslete si, co je pro vás lepší: mít školku co nejblíž k domovu a nevláčet každé ráno rozespalé dítě přes město, nebo vydržet tuhle ranní nepohodu a mít možnost vybíhat odpoledne z práce do školky na poslední chvíli – bez stresu, že vám ujede autobus nebo se dostanete do dopravní zácpy a nestihnete pro dítě přijít včas?
2. Porovnávejte
Obejděte několik předškolních zařízení, abyste měli možnost srovnání. Přitom se nebojte dát na intuici, radí psychologové. Školka, která bude působit depresivně na vás, zřejmě nebude vyhovovat ani vašim dětem. Přátelské prostředí je často víc než nabídka deseti zájmových kroužků.
3. Nedejte na reklamu
Dny otevřených dveří považuje řada osvícených ředitelek za divadlo pro rodiče. Přesto mohou posloužit jako první kontakt se školkou. Nedejte jen na reklamní letáky na dveřích – ptejte se, jestli může škola zajistit logopeda opravdu všem dětem, které ho budou potřebovat, zdali se tanečky nepřekrývají s flétničkami a zda plavání nebude neúměrně drahé. A co slibovaná divadelní představení? Nevyklube se z nich nakonec jeden umolousaný maňásek?
4. Seznamte se s učitelkou
Trvejte na tom, že si chcete promluvit s budoucí učitelkou svého dítěte. I kdybyste ratolest zapsali do nejvyhlášenější školky pod sluncem, problém může být nakonec v učitelce. Pokud bude používat jiné výchovné metody, než respektujete, a bude naladěná na jinou životní strunu než vaše rodina, budete nespokojené vy i vaše děti. A nakonec i učitelka, když jí budete dávat najevo svou nelibost. Mějte na paměti, že boje rodič versus učitel u nás zatím stále ještě často odnáší dítě.
5. Pozdější příchody nevadí
Většina školek má otevřeno od 6.30 do 17 hodin. Na malých městech mohou zavírat dřív. Některé mateřské školy přijímají děti jen do určité hodiny, zpravidla do půl deváté nebo deváté. Pokud pracujete na směny, nemusí vám tento režim vyhovovat. Když jste v práci do noci, proč byste nemohli být s dítětem ráno? Jestliže ředitelka argumentuje tím, že byste pozdějšími příchody narušovali řád školy, nevěřte jí. Jsou školky, které se potřebám rodičů přizpůsobí bez problémů.
6. Pozor na šikanu
V drtivé většině mateřských škol jsou děti rozděleny do tříd podle věku. Jestliže jsou právě v té vaší namíchány od tříletých po předškoláky, uvažte, jestli takový kolektiv bude právě pro vaše dítě užitečný. Rodiče někdy poukazují na to, že větší děti ty malé šikanují. Učitelkám na druhou stranu vyhovuje, že jim starší děti třeba pomohou obléknout mrňata na vycházku.
7. Alternativní školky
Rodiče, podle kterých běžná předškolní zařízení málo akceptují osobnost dítěte, se mohou poohlédnout po školce s alternativním programem. Například mateřské školy s programem italské pedagožky Marie Montessoriové pracují podle zásady: „Pomoz mi, ať to dokážu sám.“ Učitelky v nich děti nenásilně vedou k tomu, aby se samy naučily poznávat svět. Prakticky je zaměřena i waldorfská mateřská škola, školky Začít spolu učí děti pomocí projektového vyučování. Ve všech uvedených typech výukových programů mohou děti pokračovat v základních školách.
8. Ptejte se rodičů
Ideální je, když se znáte s maminkami ze sousedství, jež mají starší děti. Která ze tří školek v okolí je nejosvědčenější a které se máte vyhnout, se nejlépe dozvíte na pískovišti. Zkušené matky vám potvrdí, že záleží zejména na jednotlivých učitelkách. Jedna „semetrika“ může zkazit pověst celé škole.
9. Odkdy nastoupit?
Oslaví vaše dítě třetí narozeniny až v únoru? Některé mateřské školy ho přijmou už v září, jiné budou striktně trvat na tom, že děti berou až od tří let. I v takovém případě nezapomeňte přijít k zápisu. Pokud to neuděláte a školka bude obsazená, dítě vám v průběhu školního roku nepřijmou.
10. Chcete zůstat na mateřské?
Chcete-li, aby si dítě začalo zvykat na školní prostředí, paní učitelku i děti, můžete ho vodit do školky pětkrát měsíčně, aniž byste přišla (přišel) o rodičovský příspěvek. Když některé ředitelky tvrdí, že si v takovém případě musíte chodit pro dítě po obědě, nemají pravdu. Sociálnímu odboru je jedno, jestli bude dítě ve školce hodinu, nebo celý den. Pro úřednici je podstatné, že od vás každý měsíc dostane potvrzení, kolik kalendářních dnů dítě v mateřské škole bylo.
11. Změny? Těžko!
Když si vyberete špatně, máte omezenou možnost nápravy. Budete-li si na učitelku nebo školku stěžovat, moc nezmůžete. A když se ve školce potomkovi nebude líbit, zažijete každé ráno plačtivé (nebo i hysterické) scény. Můžete sice zkusit přehlásit dítě do jiné mateřské školy, ta už ale nemusí mít volné místo. A kdyby přece jen měly, bude si dítě muset zvykat na nové prostředí, učitelky a děti. Když se adaptace nezdaří, nezbude vám než dítě ze školky odhlásit a najmout si chůvu nebo zůstat doma.
Tak už máte jasno?:)
Autor: red