Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

S jakou zeleninou pracujete v kuchyni? Kromě mrkve, cibule nebo česneku pracujete určitě i s celerem. Právě celer patří k nejvyužívanějším druhům zeleniny nejen v české kuchyni. Určitě se vám hned vybaví rovnou několik receptů, které by se bez celeru neobešly. Úvodem je třeba říct, že není celer jako celer. Řadí se mezi kořenovou zeleninu a známe hned několik druhů celeru. Konkrétně ho dělíme na bulvový a řapíkatý celer. Ať už máte v oblibě ten či onen, v každém případě konzumací celeru prospíváte svému zdraví.

Celer je kořenovou zeleninou. Nejen v české kuchyni má své čestné místo. Pokud bychom ho však měli popsat detailněji, řekli bychom, že se jedná o dvouletou bylinu. Pochází z čeledi miříkovitých a dnes se pěstuje rovnou v několika odrůdách. Již také bylo zmíněno, že rozeznáváme především řapíkatý a bulvový celer.  

Ptáte se, kde se tu celer vlastně vzal? Jedná se nebo nejedná se o typickou českou zeleninu? Pravdou je, že celer je mezi námi už opravdu dlouho. Jeho původ sahá až do starověkého Egypta, kde odhalili i řadu jeho zdraví prospěšných účinků. Kromě Egypťanů ho využívali Řekové. Zejména Homér ho měl velmi v oblibě. To dokazuje fakt, že se o celeru zmiňuje v mnoha básních, jež napsal.  

I když se už v dávném Řecku a Egyptě vědělo o jeho zdraví prospěšných účincích, přesto byl celer symbolem smutku. Je to poněkud zvláštní, ale je to tak. I přesto se však dostal do Čech. Stalo se tak až po třicetileté válce. Pěstovat se na našich polích začal až ke konci 19. století.  

Celer a zdraví 

V celeru se nachází řada zdraví prospěšných látek. Kromě obsažených éterických olejů a přírodní soli bychom v celeru našli také sodík, hořčík nebo železo. A samozřejmě nezastupitelné vitaminy C, B a A.  

Celer konkrétně funguje jako ochrana před škůdci, k nimž patří plísně a bakterie. Ulevuje trávicímu traktu a chrání trávicí trakt podobně jako dezinfekce ruce. Dalo by se říct, že celer je takovou dezinfekcí těla. Nejen, že čistí a chrání trávicí trakt, ale také dezinfikuje sliznici. Rozpouští usazeniny v ledvinách, podporuje tvorbu moči a pomáhá z těla odplavovat to, co se v něm nacházet nemá nebo co tělu škodí.  

K dalším zdraví prospěšným účinkům patří například pomoc při revmatismu. Umí ulevit od artritidy nebo si poradí i s nemocí zvanou dna. Hodí se také do jídelníčku diabetikům. Snižuje totiž hladinu krevního cukru a společně s tím snižuje vysoký krevní tlak. Nesmíme zapomenout ani na to, že celer podporuje tvorbu žluči a že chrání žaludek před vznikem žaludečních vředů.  

K TÉMATU  10 minut a máte hotovo! Nepečený dezert ze sušenek připravený v mžiku

Sužuje vás nachlazení? 

Pokud vás sužuje nachlazení, opět dejte šanci celeru. Nejen, že je skvělým doplňkem při léčbě rýmy či kašle, ale také vám pomůže udržet si psychickou pohodu i v době nepříjemného nachlazení. Jelikož celer pomáhá udržovat si psychickou pohodu, předchází vzniku deprese nebo předchází úzkostným stavům. Díky konzumaci celeru si tak udržíte dlouhodobě dobrou náladu a nerozhodí vás prakticky nic. To stojí za vyzkoušení nebo ne? 

Celer v kuchyni 

Celer patří do základu mnohých českých i zahraničních receptů. Pravděpodobně s ním i vy pracujete v kuchyni. Ve světě gastronomie se s oblibou využívají oba dva známé druhy celeru, tedy jak bulvový, tak řapíkatý celer. Zatímco bulvový celer je nejčastěji využíván při přípravě vývarů, z řapíkatého se dělá šťáva nebo se přidává do modernějších jídel. Pokud zrovna přemýšlíte, co uděláte k obědu, co zkusit třeba kuřecí salát obohacený celerem? Celer se nebojte přidávat ani do vepřového ragú nebo do klasické kuřecí polévky. 

Věděli jste, že se z celeru se nevyužívají jenom jeho listy nebo bulvy? Využívají se i jeho semena, a to především jako koření. Dochucují se jím dresinky nebo marinády na pečení masa.  

Kořenová zelenina zvaná celer je specifická svou chutí. Tato specifická chuť je zapříčiněná hlavně obsahem éterických olejů, které se v celeru nachází. Kromě nich se však v celeru nachází i přírodní sůl, která oproti klasické kuchyňské soli tělu ani zdraví nijak neškodí. Naopak by se dalo říct, že tělu i zdraví spíše prospívá.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čarujeme s celerem: nečekané dobroty z obyčejné bulvy. Na zimu jako stvořené

Chutné smoothie, které čistí organismus, si připravíte jednoduše doma. Přinášíme 10 skvělých kombinací

0.0/5
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Zdroje článku:
sdílet
tisknout
Zdroje článku:
Mohlo by Vás zajímat

Témata pro vás

Mohlo by Vás zajímat

Výběr receptů

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek