Pátek , 11. 10. 2024

Andrej

Mozartovy koule: pralinky, které dobyly svět

Čokoládovou pralinku plněnou pistáciovým marcipánem zná snad každý. Ale tu pravou ochutnal jenom málokdo. Mozartovy koule sice seženete v každém supermarketu, ale s tou skutečnou, původní pralinkou mají společného velmi málo.
Mozartovy koule
Mozartovy koule jsou známé po celém světě. (foto: 123RF)

Paul Fürst vzdal poctu slavnému hudebnímu skladateli

Levné napodobeniny najdete po celém světě, obvykle je dokonce seženete za pár korun nebo eur. V Salzburgu, kde se pralinky zrodily, neexistuje obchod se suvenýry, kde by se neprodávaly v akci dva plus jedno balení zdarma. Jako sladká vzpomínka na Salzburg jsou pralinky sice dobré a vkusné, ale chutí zdaleka nepřipomínají ty skutečné Mozartovy koule, které vymyslel salzburgský cukář Paul Fürst v roce 1890.

Fürst pralinky pojmenoval, jak už sám název napovídá, po slavném hudebním skladateli Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Dodnes se také ve slavném cukrářství Fürst pojmenovaném po mistru cukráři prodávají. Protože na jejich název ale firma Fürst nemá ochrannou známku, může čokoládovo-marcipánové pralinky vyrábět kterákoliv jiná firma po celém světě, byť nezná tu správnou recepturu. 

Cenami ověnčený originál

V roce 1884 si Paul Fürst otevřel vlastní cukrárnu na adrese Brodgasse č. 13 v Salzburgu. O šest let později nabídl svým prvním zákazníkům dosud nepoznané, Mozartovy bonbony. Později, když jejich ruční výrobu rozšířil, je přejmenoval na Mozartovy koule. V roce 1905 se cukrář rozhodl, že se zúčastní Pařížské výstavy pralinek, za něž také obdržel zlatou medaili.

Ocenění ovšem Mozartovy koule obdržely hned několik, například v roce 2006 odborný časopis Der Feinschmecker zvolil Mozartovy koule z cukrářství Fürst jako nejlepší výrobek ze všech, které nesou označení Mozartovy koule. V roce 2005 zase získaly zlatou medaili na festivalu Ökonda ve Welsu.

Kde seženete ty pravé pralinky?

Jak ale chutnají originální Mozartovy koule? Cukrárna Fürst je od svého založení vyrábí ručně a stále stejně. Ze všeho nejdříve se vytvoří koule z pistáciového marcipánu, která se napíchne na špejli a následně se obalí v nugátu. Pak se položí na dřevěnou podložku a přelije se tmavou čokoládovou polevou.

Jakmile pralinka ztuhne, místa, která zůstala bez polevy, se polevou znovu potřou, nechají se opět zaschnout a nakonec se zabalí do stříbrno-modrého staniolu. Ročně firma vyrobí více než jeden a půl milionu těchto pralinek. Poté se vždycky osm týdnů skladují a prodávají například v cukrárně Fürst, ve filiálkách v ulicích Ritzerbogen a Getreidegasse a rovněž na zámku Mirabell.

Soudní spory

Opravdové pralinky se ani po svém vzniku ovšem nevyráběly jen v cukrárně Fürst, ale i v jiných salcburských podnicích, například ve stále existující cukrárně Holzermayr und Schatz. Dnes se ovšem Mozartovy koule rozšířily po celém světě a vyrábí je kde kdo. Ten pravý recept zná však jen firma Fürst. Ta také během své existence musela řešit stovky sporů, které se ovšem netýkaly jen původního receptu, ale také názvu Mozartovy koule.

K TÉMATU  Krémová houbová polévka. Přidejte červené nebo bílé víno a poznejte nové chutě

Firma Fürst se v minulosti soudila hned několikrát, nejdříve se salcburskými cukráři, později i s německými firmami. Nakonec docílila toho, že ostatní firmy musely své pralinky přejmenovat a prodávat pod jiným názvem než Mozartovy koule. V roce 1996 se společnost Fürst také soudila s firmou Nestlé, která chtěla svůj výrobek uvést jako Original Austria Mozartkugeln, nakonec jí to ale dovoleno nebylo, neboť toto označení může dosud používat pouze firma Fürst.

Jak se od sebe jednotlivé pralinky liší?

Pra-pravnuk slavného Paula Fürsta Martin Fürst dnes prodává pravé Mozartovy koule už jen ve třech cukrárnách. Přesto v Salzburgu natrefíte také na mnoho dalších cukráren, které Mozartovy koule kopírují už od dob, kdy vyhrály zlaté ocenění na Pařížské výstavě. Obvykle jde o menší pralinky, které jsou na jedné straně zploštělé. Třeba firma Mirabell své pralinky vyrábí tak, že pistáciové jádro obalí nejprve tmavou čokoládovou polevou a následně ještě světlým nugátovým krémem.

Pralinka je ve výsledku celokulatá, bez jakéhokoliv zploštění. Pralinky od výrobce Hofbauer und Manner zase vypadají tak, že jádro tvořené klasickým nugátem se obalí pistáciovým marcipánem. Na jedné straně je pralinka zploštělá. Hofbauer dokonce vyrábí hned dva druhy bonbonů. Hofbauer rot má hořko-mléčnou polevu, Hofbauer blau polevu pouze mléčnou.

Firma Reber zase vyrábí pralinky tak, že uprostřed je nugát, kolem něj je z poloviny bílý a z poloviny zelený marcipán. A i v tomto případě jsou čokoládové koule na jedné straně zploštělé. Jak firma Mirabell, tak Reber tvrdí, že jejich pralinky v žádném případě neobsahují konzervační látky, barviva ani umělá aromata.

Mozartovy koule náplň
Náplň je jedinečná. Díky ní se pozná originál. (foto: 123RF)

Mozartovy koule v Rakousku

Největším průmyslovým výrobcem Mozartových koulí je právě rakouská firma Mirabell sídlící nedaleko Salzburgu. Ročně vyrobí více než devadesát milionů koulí, které následně vyváží do třiceti zemí světa. Od roku 1945 už vyrobila téměř dvě miliardy Mozartových koulí. Výroba jedné pralinky trvá přes čtyři a půl hodiny a sestává ze čtrnácti kroků.

K TÉMATU  Skvělý karamelový krém za pár minut

Mirabell je dodnes také jediným výrobcem, který Mozartovy koule prodává bez toho, aniž by byly jakkoliv zploštělé. Mezi další rakouské výrobce patří například také již zmíněná vídeňská firma Hofbauer či firma Manner vyrábějící Mozartovy koule pod názvem Austria Mozartkugeln Victor Schmidt.

Mozartovy koule v Německu

V Německu poprvé začala pralinky vyrábět mnichovská firma Dreher v roce 1931. Německá firma Reber denně vyrobí pět set tisíc pralinek a tvoří tak na trhu s Mozartovými koulemi devadesátiprocentní podíl. Od roku 2000 vyrábí pralinky také firma Halloren Schokoladenfabrik, která převzala firmu Dreher. Pralinky rovněž vyrábí firmy Lambertz nebo Hussel a následně je prodává pod značkou Vienna.

V sedmdesátých letech minulého století došlo k velkému sporu o podobu pralinek mezi německou firmou Reber a rakouským Mirabellem, který se nakonec dostal až k orgánům Evropské unie. Soud došel k rozhodnutí, že celokulaté pralinky smí vyrábět jen Mirabell, ostatní firmy musejí pralinky vyrábět místy zploštělé, aby od sebe byly snadno rozeznatelné.

Pralinky jako umělecké dílo

Mozartovy koule jsou natolik populární, že měly vliv i na umění. V roce se 2006 ve Starém městě v Salzburgu objevilo osmdesát umělohmotných Mozartových koulí s průměrem 1,6 m. Později byla jedna z plastik ve Františkánské ulici odšroubována a dala se do pohybu. Tím napáchala škody v celkové hodnotě 7000 eur.

Dáte si pralinku od Mirabellu nebo Fürstu?

Pokud budete mít cestu do Salzburgu, do cukrárny k Fürstovi si rozhodně zajděte. Většina turistů si koupí pět pralinek v sáčku na ochutnání, dají si k nim kávu a rovnou v cukrárně všechny ochutnají. Jako dárek z návštěvy Salzburgu si ale většinou kupují Mozartovy koule od firmy Mirabell, které samozřejmě vyjdou mnohem levněji.

Za jednu ručně vyráběnou originální Mozartovu kuličku zaplatíte jedno euro. Strojově vyráběná kulička od firmy Mirabell stojí zhruba třicet centů. Rozhodně si ale nemyslete, že si pralinky koupíte, a někoho jimi podarujete až za dlouhé týdny, či snad měsíce. Ručně vyráběné pralinky vydrží maximálně dva až tři týdny. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

Jablečný koláč z čokoládového těsta: dezert jako z pohádky

0.0/5
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Zdroje článku:
sdílet
tisknout
Zdroje článku:
Mohlo by Vás zajímat

Témata pro vás

Mohlo by Vás zajímat

Výběr receptů

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek