Domácí granola: jak si ji jednoduše vyrobit?
Z čeho se granola skládá?
Vše, co domácí granola vyžaduje se vleze snadno do jednoho nákupního košíku – jsou to ovesné vločky, med nebo přírodní sirup (třeba datlový), jakékoli ořechy. Doma pak stačí mít pár plechů na pečení a 2 hodiny volného času. Připravenou granolu následně každý den jen vytáhnete z krabičky a máte vydatnou a chutnou snídani, přičemž nad její přípravou strávíte pouhé dvě minuty.
Ořechový základ je prostě nej
Nejznámější granola je ta ořechová, proto se podíváme na její přípravu. Pokud ořechy zbožňujete, po téhle se budete ještě dlouho olizovat až za ušima.
Budete potřebovat:
- balení ovesných vloček,
- jakoukoliv ořechovou směs (mandle, pekanové ořechy, vlašské ořechy, kešu oříšky, slunečnicová semínka slunečnice),
- sušené meruňky,
- sůl,
- skořici,
- kokosový olej,
- med.
Na poměru ořechů nezáleží, zvolte, co vám chutná nejvíce a ořechy které rádi nemáte raději vynechte. Co se týče sušených meruněk, často je prodávají v bezobalových prodejnách a jsou mnohem lahodnější než ty kupované v supermarketech. Dále nezapomeňte použít 5–6 lžic medu v tekutém stavu či jiného tekutého sladidla. Na dochucení pak použijte skořici, sůl a kokosový olej.
Postup je až směšně snadný
Ořechy spolu se sušenými meruňkami by měly zabírat asi polovinu směsi granola. Kombinujte suché přísady: ovesný vloček, středně velké ořechy, skořici a špetku soli. Med roztopte do tekuté konzistence, přidejte do suché směsi a promíchejte. Sirup by měl obalit všechny přísady. Na plechy rozprostřete pečicí papír a potřete kokosovým olejem.
Směs rovnoměrně rozložte po plechu. Poté pečte při 170 stupních asi 40 minut a míchejte každé 4 minuty – dokud granola nezezlátne.
Nakonec nechte vychladnout
Do ještě horké granoly na závěr přisypte sušené meruňky, které můžete nasekat na drobné kousky. Vše nechte vychladnout a poté uložte do sklenice nebo plastové nádoby na suchém místě. Recepty z granoly můžete měnit podle chuti, ale je důležité vyvážit přísady a příchutě. Například se vyhněte příliš mnoho koření nebo sirupu, granola má pak příliš výraznou a monotónní chuť.
Tipy, které se budou hodit
Sušené ovoce přidávejte až po upečení, jinak bude příliš tvrdé a vysušené. Kromě tradičních sušených meruněk, můžete dále využít datlí, švestek, rozinek. Přidat můžete i sušená jablka, mango, ananas, či fík. Pokud připravujete čokoládovou granolu přisypte čokoládové lupínky až po upečení do ochlazené hmoty, stejně jako to děláte u ovoce.
Domácí granola: jak je to s kvalitou?
Nezapomeňte taky věnovat pozornost kvalitě ovesných vloček – neměly by obsahovat malé úlomky. Sušené meruňky by neměly mít jasnou, nepřirozenou barvu (znamení, že byly sušeny pomocí oxidu siřičitého), tomu se vyhnete nákupem v bezobaláči. Ořechy by zase neměly chutnat hořce, nebo celou věc zkazíte.
Jak to udělat, aby byla granola co nejzdravější
Obsah kalorií v granole závisí na složení, ale zdravá strava to určitě je. Nejlépe uděláte, pokud to nebudete přehánět s medem a jinými sladidly. Výhody granoly jsou nepopiratelné, protože se připravuje pouze z přírodních celých potravin. Třeba takové meruňky přinášejí tělu mnoho potřebných vitamínu.
Jinak tomu není ani u datlí, které jsou tak sladké, že by možná zvládly nahradit i to sladidlo. Je jen na vás, jaké přísady si navolíte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT