Velikonoční recepty. Nezapomínejte na dary přírody
Představíme si velikonoční recepty, které zdravé a zároveň chutné.
Pro tělo i pro duši. Očista na plné pecky
Dobré jídlo je lékem nejen pro tělo, ale také pro duši. A ta to v těchto dnech potřebuje mnohem víc, než jindy. Když spojíme velikonoční lahůdky s dary matky přírody, vykouzlíme pokrmy, které budou nejen dobře chutnat, ale také uzdravovat. A navíc budou pastvou pro oči.
Kopřivy, květiny, zelené rostliny. Můžete se pást
Mnoho znalců přírody se opravdu v těchto dnech chodí „pást“. Na našich loukách, v hájích a lesích rostou totiž skvělé a zdravé věci. Určitě všichni znáte medvědí česnek a kopřivu dáváte do nádivky. Jenže nejen tyhle rostliny, ale mnoho dalších má spoustu dalšího využití.
Kopřivový čaj, pesto, špenát
Známý zahradník a poradce Vlastimil Šindelář říká, že každý by měl mít na svém pozemku nějaký kout, kde poroste kopřiva. Jestliže ho nemáte, zajděte na stráň, prostě kamkoli do přírody, kde se nevenčí psi.
Listy sbírejte maximálně do poloviny května. Kopřiva obsahuje velkou dávku železa. Má protizánětlivé a hojivé účinky. Odvodňuje a skvěle nastartuje organismus. Dokonce obsahuje „hormon štěstí“ serotonin. Je výborná i pro alergiky. Listy kopřivy se sbírají do poloviny května.
Tři týdny si vařte kopřivový čaj. Hrst listů zalijte půl litrem horké vody a nechte 15 minut louhovat. Poté sceďte. Může tvořit až dvě třetiny vaší denní dávky tekutin.
Ze syrových listů připravte originální pesto. I když vařením ztratí část prospěšných látek, připravte si je o Velikonocích místo špenátu.
Sedmikráska a pampeliška
Květy sedmikrásky zamíchejte do jogurtu, prý skvěle křupou. Použijte ji do zeleninových salátů a pomazánek. Ozdobte jimi bylinkovou polévku či obložené chlebíčky. Sedmikráska je prostě skvělá čerstvá, ale můžete z ní vyrobit také sirup, olej nebo tinkturu. Tato květina navíc báječně pomáhá při problémech s játry a žlučníkem, léčí záněty dýchacích cest, krku a dásní.
Pro trávení je také skvělá pampeliška. Také je močopudná a dobře odvodňuje. Proto se hodí zvlášť v jarním období. Každý den v době květu snězte pět až deset stonků pampelišky. Listy můžete vmíchat do jogurtu a osolit. Jíst se dá samostatně nebo použijte jako zálivku na lehký bramborový salát.
Vajíčkový salát s ředkvičkami
Do mísy dejte dvě hrsti rukoly, tři hrsti polníčku a hrst pampeliškových listů. Tři natvrdo vařená vejce oloupejte a nakrájejte na kostičky. Nakrájejte 1 svazek omytých ředkviček na plátky. Do zelených listů dejte ředkvičky a nakrájená vajíčka.
Na zálivku smíchejte lžíci olivového oleje, lžičku plnotučné hořčice, sůl, pepř, lžičku balsamikové redukce. Nalijte na salát, promíchejte. Ozdobte pampeliškovými a sedmikráskovými květy.
Králičí stehna na šampaňském
2 králičí stehna osolte a opečte na másle. Přidejte provensálské koření, rozmarým, podlijte 3 dcl suchého sektu a duste. Podlévejte dle potřeby vývarem, dokud maso není měkké. Maso poté vyndejte a nechte v teple.
Šťávu zaprašte lžící mouky a zalijte 1 dl smetany, míchejte, až se vytvoří hladká omáčka. Dochuťte citronovou šťávou. Podávejte s bramborovými hnízdy, do nichž naaranžujete kopřivy ve stylu špenátu.
Sluníčky oslavte příchod jara
Zpracujte tuhé těsto z 250 g hladké mouky, 2 žloutků, 50 g moučkového cukru, 50 g másla, 3 lžic bílého vína, 1 vanilkového cukru, soli a strouhané kůry z 1 citrónu. Rozválejte na 4 mm silnou placku. Vykrajujte kolečka, jejichž okraje po celém obvodu nařežete jako sluneční paprsky. Smažte na rozehřátém tuku a ještě horké pocukrujte.
Máte i vy zajímavé velikonoční recepty? Podělte se o ně s ostatními čtenářkami v komentářích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: