Jak na zavařování letního ovoce? + Tipy, v čem zavařovat
Co zavařovat?
Kompoty a džemy lze vyrobit téměř ze všech druhů ovoce. Někdo zavařuje i různé kombinace ovoce, někdo přidává dokonce i koření jako je hřebíček či skořice. Jak budete k zavařování letního ovoce přistupovat vy?
Ovoce dle vlastního výběru omyjeme a naskládáme do sklenic a zasypeme cukrem. Kompoty jsou zalévány horkým nálevem, roztokem cukru a vody. Ovoce ale musí být zralé, nepoškozené a kvalitní. Obloukem se vyhneme ovoci, které je nahnilé či jinak poškozené.
Co potřebujeme?
Kromě ovoce budeme k zavařování potřebovat sklenice a víčka. Základem úspěšného zavařování je absolutní čistota sklenic, ve kterých budeme ovoce zavařovat. Sklenice proto důkladně vymyjeme horkou vodou. Nesmíme zapomenout na cukr krystal nebo umělé sladidlo. Velkým pomocníkem jsou želírovací cukry, které jsou běžně k dostání v supermarketech.
Jak připravit nálev na zavařování letního ovoce
Nálev vyrobíme velmi snadno. Cukr a vodu za občasného míchání přivedeme k varu a během vaření sbíráme pěnu, která se bude vytvářet. Nálevem zalijeme asi jednu třetinu sklenice. Ovoce lze také zasypat cukrem a poté zalít vařící vodou.
Džemy a marmelády
I když by se mohlo zdát, že vyrábět marmelády a džemy je složité, zvládne to i naprostý začátečník. Způsob zavařování džemů a marmelád bývá označován také jako francouzský. Ovoce vaříme v hrnci společně s želírovacím cukrem a poté směsí plníme připravené sklenice, které pečlivě uzavřeme víčkem a sklenici obrátíme dnem vzhůru.
Tipy, kde a jak zavařovat
Zavařovací hrnec
Ti, kteří mají zavařovací hrnec, mají vyhráno. Do hrnců se vejde větší množství kompotů, tudíž hospodyňkám šetří čas. Díky termostatu můžeme nastavit teplotu a požadovaný čas zavařování. Patříte-li mezi milovníky zavařování, určitě se vyplatí do zavařovacího hrnce investovat.
Klasický hrnec
K zavařování ale postačí i obyčejný, ale dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno hrnce položíme utěrku, vyskládáme sklenice a zalijeme vodou. Teplotu v hrnci udržujeme kolem 80 °C, maximálně na 20 minut. Sklenice vyndáváme z hrnce velmi opatrně, ideálně zavařovacími kleštěmi.
Myčka
Zavařovat lze také v myčce. Do myčky lze naskládat více sklenic, což šetří čas. Pokud zavařujeme v myčce, ovoce můžeme ve sklenicích zalít studeným nálevem. Důležité je při zavařování zvolit program, ve kterém má voda minimálně 60 stupňů. Volíme klasický program trvající zhruba jednu hodiny. Po skončení mycího programu myčku vypneme a ovoce vyskládáme ven.
Trouba
Sklenice postavíme na pečící plech, zalijeme do výšky 2 cm horkou vodou a vložíme do spodní poloviny trouby. Trouba musí být předehřátá. Máme-li elektrickou troubu, zavařujeme na 95 stupňů, u plynové na stupeň 1. U horkovzdušné trouby lze zavařovat bez vody na 150 stupňů 5 minut a poté 20-25 minut na 85—90 stupňů.
Délka zavařování závisí na druhu ovoce, ale je nutné, aby se sklenice zahřály (cca 15 minut). Samotná sterilizace by měla trvat dalších 20 – 25 minut. Poté sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Mikrovlnná trouba
Sklenice se šroubovacím víčkem jsou do mikrovlnky ideální. Doba, po kterou budeme zavařovat, závisí na objemu sklenic, např. pro sklenice o objemu 720 ml je při výkonu 850 W doporučený čas 5 minut/1 ks.
Tipy a triky
- Ovoce zpracujte ihned po natrhání.
- Do džemů můžete přidat i ovoce hodně zralé, ale v žádném případě nahnilé a plesnivé.
- Pokud ochutnáváte lžící, vždy ji znovu umyjte, protože díky slinám dochází ke kazivosti zavařeného ovoce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT