Připravte si ten nejlepší guláš: jak na to?
Vyberte si ten svůj nejlepší guláš
Nejlepší guláš si můžete připravit na několik různých způsobu. Ať už ten tradiční paprikový, pravý maďarský, či hamburský nebo pivní guláš. Zvolit však můžete i o něco méně tradiční variantu, například telecí guláš, vepřový s mrkví, maďarský perkelt, segedínský nebo houbový guláš. Zařadit bychom sem mohli i buřtguláš. Dalším podobným pokrmem ke guláši je gulášová polévka.
Základ je kvalitní maso
Pokud si chcete uvařit klasický guláš, rozhodně byste neměli podcenit výběr masa. Právě kvalitní maso totiž dodá guláši tu pravou chuť, díky které ho všichni máme tak rádi. Nejvíce se pro toto jídlo hodí maso z mladého býčka. Nejlépe uděláte, pokud se pro maso vydáte do kvalitního řeznictví, kde vám může zkušený řezník zaručit čerstvost masa, a navíc vám poradí s výběrem. Pokud však nemáte řeznictví po ruce, lze se spokojit i s masem ze supermarketu, pokud víte, po čem sáhnout.
Pro přípravu guláše se skvěle hodí hovězí kližka, která zůstane po uvaření měkká a šťavnatá. Sáhnout však můžete i po prorostlé hovězí pleci, obsažený tuk totiž dodá guláši specifickou chuť. Tento pokrm si však můžete připravit i ze zvěřiny, telecího či dokonce krůtího masa.
Správná konzistence masa
Jestliže koupíte kvalitní maso, pak je také důležité ho dobře připravit. Základem vaření by mělo být pomalé táhnutí omáčky na mírném ohni, to by vám mělo zabrat minimálně dvě až tři hodiny. Díky tomu dosáhnete toho, že maso bude vláčné a na jazyku se bude rozplývat.
Cibule je také důležitá
Kromě masa výrazně ovlivňuje chuť i barvu guláše cibule. Platí obecně známá poučka, že cibule by mělo být stejné množství jako masa. Cibuli byste měli volit vždy kvalitní. Pak už ji stačí jen oloupat, nakrájet na kostičky a na oleji či sádle osmažit tak, jak jste zvyklí. Klíčové je však poté plamen stáhnout na minimum a cibuli restovat do té doby, než získá hezky tmavou barvu.
Na tento proces nemá smysl spěchat, u většího množství cibule vám to může zabrat i desítky minut. Výsledkem však nemá být narychlo osmažená cibule, která může zhořknout, nýbrž hezky osmažená cibulka připomínající karamel.
Nepodceňujte kvalitu koření
Jestliže si dáte práci s vybíráním kvalitních surovin, neměli byste opomínat ani koření. Je totiž obrovský rozdíl mezi paprikou ze supermarketového sáčku a tou, kterou pořídíte ve specializovaném obchodě. Kvalitní papriku můžete sehnat přímo v prodejnách s kořením či třeba ve zdravé výživě. Díky poctivé mleté paprice dodáte guláši neodolatelnou vůni a typickou chuť.
Jestliže však chcete použít i pálivou papriku, dejte si pozor na množství. Stačí jí totiž opravdu málo, aby byl pokrm výrazně pálivý.
Papriku byste měli do hrnce přidávat až poté, co je maso úplně opečené. Jinak byste ji totiž mohli restovat příliš dlouho, to by se spálila a získala hořkou chuť, která by zmařila celou omáčku. Pokud chcete, aby měl guláš opravdu říz, můžete přidat čerstvé nebo sušené chilli papričky, maďarské paprikové pasty či mleté chilli vločky.
Poctivé zahušťování
Mnoho lidí používá k zahušťování hladkou mouku nebo bramborový škrob. To byste však při vaření vůbec neměli potřebovat, tu správnou konzistenci totiž získáte rozvařením cibule a odpařením vody. Jestliže se vám však nepovedlo dosáhnout kýžené hustoty, můžete do omáčky přidat nastrouhanou brambory či kousek rozdrobeného chleba. Tyto suroviny je však důležité nechat v hrnci pořádně rozvařit.
Ať už se chystáte na vaření jakéhokoliv guláše, základem jsou vždy kvalitní suroviny. Při vaření tohoto jídla byste nikdy neměli spěchat na výsledek, čím déle ho budete vařit, tím lépe. A samozřejmě je guláš nejlepší až po odležení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT