Kynuté kefírové rohlíčky ve skandinávském stylu ”hygge”
Kefírové rohlíčky, na které vám přinášíme recept, jsou snadné na přípravu, ale o to delší čas vyžaduje jejich kynutí. Až je ale budete ještě zatepla ochutnávat s máslem, pochopíte, proč je někdy důležité zpomalit.
TIP: Rohlíky díky kefíru vydrží delší dobu čerstvé, takže kromě másla je nezapomeňte ochutnat také s nějakým domácím džemem nebo marmeládou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Plněné rohlíčky z lahodného šlehačkového těsta
Kefírové placky jsou zdravější alternativou oblíbeného bramboráku
Kefírové rohlíčky
- 300300ghladké pšeničné mouky
- 200200gšpaldové mouky
- 1313gčerstvého droždí
- 44gsoli
- 22lžícecukru krystal
- 11ksvejce M
- 250250mlkefírového mléka
- 22lžícemásla
- posyp (mák, kmín, hrubozrnná sůl,...)
Postup:
Z kefíru si odlejeme trochu do misky a v mikrovlnné troubě ho prohřejeme. Do vlažného kefíru zamícháme dvě polévkové lžíce cukru a rozdrobené droždí. V teple necháme vzejít kvásek, trvá to asi 10 až 15 minut.
Mezitím si do velké mísy prosejeme obě mouky a přimícháme k nim sůl.
K moukám se solí přidáme kvásek, vejce, zbytek kefírového mléka a povolené máslo. Ze všech surovin ručně vypracujeme hladké, nelepivé těsto. To přikryjeme utěrkou a necháme v teple asi 1 hodinu kynout. Po této době si těsto přendáme na pomoučený vál a ručně ho propracujeme. S těstem pracujeme zlehka, netrháme ho. Následně ho vrátíme zpět do misky a necháme dalších asi 45 minut kynout.
Nakynuté těsto si přemístíme na vál a rozdělíme ho asi na 8 dílů. Každý z nich rozválíme do tvaru oválu, který následně zarolujeme. Takto vzniklé rohlíky přejedeme válečkem nebo stlačíme rukou, aby se upevnilo zavinutí. Přemístíme si je na připravený plech vyložený pečicím papírem, přikryjeme utěrkou a necháme asi půl hodiny ještě kynout.
Troubu si předehřejeme na 210 °C a na dno vložíme hrnec s vodou, kvůli tvorbě páry. Kefírové rohlíčky lépe ve vlhkém prostředí kynou a celkově jsou potom mnohem chutnější. Rohlíky si pomažeme vodou nebo mlékem a posypeme vybraným sypáním (mák, kmín, hrubozrnná sůl…). V troubě je necháme asi 10 minut, poté vyndáme kastrůlek s vodou, a ještě na pár minut dopečeme dokřupava.
Rohlíky necháme vychladnout na mřížce, aby se nám nezapařily. Skladujeme nejlépe v plátěném sáčku nebo v utěrce.