Australský chléb, na který nepotřebujete kvasnice
Tradiční australský chléb neboli damper je pečivo, k jehož přípravě nejsou zapotřebí kvasnice a ani dlouhá doba kynutí. Původně si ho připravovali dobytkáři, kteří na svých náročných cestách měli k dispozici jen několik základních surovin.
Pravý damper se připravuje v rozžhaveném popelu, my vám ale přinášíme recept, podle kterého si ho upečete doma v troubě. Výhodou je, že vám vydrží dlouho čerstvý a chutný.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Čerstvé pečivo vždy na stole: Domácí žemle s lněným semínkem
Australský chléb
- 300300ghladké pšeničné mouky
- 150150gjemně mleté špaldové mouky
- 5050gžitné mouky
- 11lžičkasoli
- 11baleníkypřicího prášku
- 11lžícedrceného kmínu
- 11lžícecelého kmínu
- 350350mlpolotučného mléka
- 22lžícemásla
Postup:
Do velké mísy si prosejeme všechny tři mouky, poté přidáme kypřicí prášek, sůl a drcený kmín. Ingredience promícháme.
V mikrovlnné troubě rozpustíme máslo a smícháme ho s mlékem pokojové teploty. Aby se lépe obě suroviny propojily, použijeme na míchání metličku.
V misce s moukami si uděláme důlek, do kterého nalijeme asi polovinu mléka s máslem. Promícháme vařečkou. Poté přilijeme zbytek a ručně vymísíme těsto.
Těsto přemístíme na vál posypaný trochou mouky a popřekládáme ho – tzn. že těsto povytáhneme za jeden konec a ten přetáhneme přes zbývající část. Následně těsto pootočíme a znovu za jednu stranu povytáhneme a takto na válu pokračujeme. Postup za průběžného podsypávání moukou několikrát opakujeme, dokud není těsto hladké a měkké. Teprve poté z něj vytvarujeme bochník.
Troubu si předehřejeme na 220 °C a vložíme do ní hrnec nebo pekáč, aby se prohřál. Do bochníku chleba uděláme tři zářezy vedle sebe, asi půl centimetru hluboké. Přendáme ho do vyhřáté formy a potřeme ještě trochou mléka a zaprášíme špetkou mouky smíchanou s polévkovou lžící celého kmínu.
Pečeme asi 15 minut, poté teplotu v troubě snížíme na 180 °C a dopékáme dalších 20 až 30 minut. Chléb odložíme na mřížku a nemanipulujeme s ním, dokud není úplně zchladlý. Skladujeme ho zabalený v utěrce nebo jiném plátýnku – déle potom vydrží. Správně upečený damper by měl při poklepání zespodu vydávat dutý zvuk.