5 podzimních receptů, které okouzlí vaše chuťové buňky
Styl stravování se v návaznosti na jednotlivá roční období poněkud mění. Zatímco v parných letních dnech je výzvou nachystat lehká jídla s osvěžujícím efektem, která náš organismus dostatečně ochladí, na podzim a v zimě usilujeme spíše o to, aby jídla byla dostatečně hřejivá a dopřála tělu dostatek energie. Jaké podzimní recepty vyzkoušíte nejdříve?
Spolu s chladnými dny proto není od věci začít více pracovat s kořením, dopřát si tu a tam nějakou pikantní lahůdku a také mimo jiné pracovat s typickými potravinami pro dané období. Mrkněte na pravou podzimní inspiraci.
Na jaké potraviny během podzimu nezapomínat?
Podzimní recepty či jídelníček by měly být bohaté zejména na vařené obilniny, jáhly a pohanku, kroupy, stejně tak rýži, luštěniny a ořechy. Velmi důležitý je také dostatečný příjem masa, ideálně pak z krůty, králíka, husy nebo zvěřiny.
Chybět by ale neměla také zelenina, nejlépe vařená nebo dušená. Za jedničku v rámci podzimního jídelníčku se nepochybně považuje dýně, červená řepa, cuketa, kedlubny, ředkev, zelí, kapusta, česnek, cibule, brambory a houby. Co se týče ovoce, jasnou volbou jsou podzimní jablka, švestky a hrušky. A protože koření a bylinky jsou cestou k dokonale vyladěnému jídlu, na podzim nezapomínejte na skořici, kardamom, hřebíček, muškátový oříšek, chilli, sladkou a pálivou papriku, pepř, nové koření nebo třeba bobkový list.
Cuketový perník s ořechy
- 1 lžička perníkového koření
- 2 hrnky polohrubé mouky
- 1 hrnek nasekaných vlašských ořechů
- 1 hrnek cukru
- 2 vejce
- 1 lžíce kakaa
- 1 lžíce pikantní marmelády
- 2 hrnky nastrouhané cukety
- 1/2 hrnku oleje
- 1 lžička mleté skořice
- 1 kypřící prášek do perníku
Postup: Všechny ingredience smícháme a vypracujeme hladké těsto. Následně těsto nalijeme na plech vyložený pečícím papírem a v předehřáté troubě na 180°C pečeme asi 20 minut. Hotový perník potřeme pikantní marmeládou a lehce polijeme rozpuštěnou čokoládou.
Kedlubnovo-kapustový guláš patří mezi oblíbené podzimní recepty
- 1 hlávka střední kapusty
- 2 větší bílé kedlubny
- 1 větší cibule
- 1 lžíce sádla
- 2 klobásy
- 4 brambory (na kostky)
- 4 stroužky česneku
- hladká mouka
- červená paprika
- kmín
- sůl
- pepř
- chilli
Postup: Kapustu spolu s kedlubnou, brambory i cibulí nakrájíme na menší kousky. Kapustu, kedlubnu i brambory následně zalijeme vodou, okořeníme a necháme vařit do poloměkka. Mezitím usmažíme na sádle cibuli, přidáme papriku a mouku. Připravenou jíšku přidáme do vařené směsi a následně dovaříme do měkka.
Ke konci přidáme na kolečka nakrájenou klobásku, přimícháme utřený česnek a doladíme podle chuti. Podáváme s měkkým chlebem.
Podzimní hrstková polévka
Budeme potřebovat:
- 200 g květáku
- 100 g mrkve
- 100 g celeru
- 50 g petržele
- 100 g kapusty
- 150 g čerstvých hub
- 2 lžíce celerové natě
- 3 stroužky česneku
- 2 litry zeleninového vývaru
- 40 g másla
- 40 g hladké mouky
- 2 lžíce oleje
- Sůl a pepř
Postup: V hrnci rozpustíme máslo i olej, přisypeme nakrájenou zeleninu a orestujeme. Po chvilce přidáme houby a za občasného míchání opět restujeme. Následně přisypeme mouku, lehce osmažíme a zajileme vývarem. Necháme dusit až do doby, než houby úplně změknou. Těsně před uvařením přidáme celerovou nať a dochutíme solí, pepřem i česnekem.
Lahodný dýňový koláč
Budeme potřebovat:
Na těsto:
- 250 g polohrubé mouky
- 20 g moučkového cukru
- 1 vejce
- 125 g másla
- 1 lžička citrónové kůry
- ½ lžičky prášku do pečiva
- Sůl
Na náplň:
- 400 g dýně Hokkaido
- 2 vejce
- 4 lžíce javorového sirupu
- 3 lžíce medu
- 1 lžička skořice
- 2 lžíce zakysané smetany
- 2 lžíce citrónové šťávy
Postup: Nejprve dáme asi na 10-20 minut vařit na kostky nakrájenou dýni. Po změknutí sundáme z plotny, vylijeme zbývající vodu a necháme kostky dýně vychladnout. Mezitím si ze ve všech surovin na těsto zpracujeme hladké a pevné těsto, které poté rovnoměrně rozválíme na připravený plech nebo dortovou formu vyloženou pečícím papírem.
Následně po vychladnutí zpracujeme náplň – pečlivě rozmixujeme dýni do hladka a následně promixujeme i s ostatními surovinami. Jakmile máme náplň hotovou, opatrně ji přelijeme na těsto. Koláč necháváme péct asi 40 minut při teplotě 180v°C. Dle chuti jej po vychladnutí můžeme ozdobit šlehačkou a posypat vlašskými ořechy.
Zvěřina na červeném víně
Budeme potřebovat:
- 1 kg srnčího nebo dančího masa z kýty nebo plecka
- 2 ks nahrubo nakrájené mrkve
- 4 ks nahrubo nakrájeného tuřínu nebo pastináku
- 2 ks nahrubo nakrájené cibule
- 3 ks řapíkatého celeru
- 450 ml hovězího vývaru
- 450 ml suchého červeného vína
- 2 snítky tymiánu
- 1 bobkový list
- 2 lžíce šípkové zavařeniny
- 5 lžic hladké mouky
- 1 stroužek česneku
- Olivový olej
- Máslo
- Sůl, pepř
Postup: Troubu předehřejte na 180 °C. Ve velkém hrnci rozehřejte olej i máslo a osmažte veškerou zeleninu dozlatova. Poté vsypte česnek a ještě chvilku smažte. Zeleninu posléze vyberte stranou. Následně nakrájejte maso, které promíchejte v prosolené a propepřené mouce. Opět vezměte kastrol, přidejte do něj opět trochu oleje a másla a osmažte jednotlivé kousky masa do té doby, než se krásně zatáhnou.
Maso po chvilce vyndejte a přidejte k zelenině. Do výpeku v hrnci poté přidejte zavařeninu a víno a odvařte všechny výpečky. Pak vlijte vývar, přisypte ostatní koření a znovu přidejte maso i se zeleninou. Směs ochuťte dle potřeby a přiveďte do varu.
Po krátké době přesuňte hrnec do trouby a nechte pozvolna maso dusit asi hodinu až hodinu a půl, dokud nebude maso krásně křehké. Pokud však maso pustí během pečení hodně šťávy, nechte ji posléze mírně zredukovat.
Jaké podzimní recepty se stanou vašimi oblíbenými?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Krémová dýňová polévka. Je zdravá, lahodná a pěkně zahřeje i nasytí