Kuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?
Luštěniny maso směle nahradí. Jsou proto doporučovány výživovými specialisty kvůli svému vysokému obsahu bílkovin a nízkému obsahu tuků. Dále obsahují vitamíny a minerály a jsou zdrojem vlákniny.
Jaro: Správná doba začít!
Současná jarní postní doba tomu jen nahrává. V tomto období se už naši předci vydávali na cestu očisty, a to nejen duchovní, ale fyzické. Vzdali se proto masa, mléčných výrobků, ryb i vajec. Nikdo neříká, že musíte zacházet do extrému, stačí se inspirovat a zvolit si vlastní cestu, kterou vám tělo bude následně ukazovat. Po vás už se bude chtít, abyste ho jen poslouchaly. Věřte, že strádat rozhodně nemusíte.
Jaké luštěniny zkusit?
Hrách
Jedna z plodin velmi typických pro českou kuchyni. Používá se do nejrůznějších kaší, nádivek, polévek apod. Jako ostatní luštěniny je zdrojem bílkovin. Sto gramů hrachu vám dodá 20 gramů bílkovin, tedy zhruba podobně jako libové vepřové maso. Pokud si potrpíte na lokální potraviny, je hrách jednou z nich.
Bílé malé fazolky
Jsou nejoblíbenější druh fazolí u nás. Staré recepty doporučují při vaření přidat k fazolím také bylinky – saturejku, kmín nebo majoránku, které pomáhají proti nadýmání. Obsah bílkovin je o něco vyšší než u hrachu, 100 gramů obsahuje 22 gramů bílkovin.
Cizrna do pomazánek
Se těší rostoucí oblibě u nás, zejména jako součást salátů a různých pomazánek. Stogramová porce obsahuje tolik bílkovin jako candát – 19 gramů proteinu. Hrstková směs je zase skvělým základem na přípravu klasické hrstkové polévky nebo různých nádivek. Mňamka, na které si pochutnáte.
Jáhly při potížích s trávením
Jsou v podstatě loupaná zrnka prosa. Součástí české kuchyně už kdysi byly jáhelníky a jahelné kaše, které se vracejí do módy a můžete si na nich pochutnat nejen v hipsterských kavárnách. Jsou jednoduché na přípravu i v domácích podmínkách. Vzhledem k tomu, že jsou lehce stravitelné, jsou výbornou součástí jídelníčku pro osoby s trávícími obtížemi. Další výhodou je jejich vysoký obsah vlákniny, ze sta gramů načerpáte zhruba 8,5 gramů vlákniny.
Kuskus pro rychlou přípravu
Je drobná těstovina, která se nemusí vařit. Při přípravě ji stačí pouze zalít vroucí vodou nebo vývarem a nechat odstát. Pokrm je doslova za pár minut na stole.
Bulgur
Se získává ze zrn tvrdých odrůd pšenice. Stává se stále oblíbenější součástí salátů, různých nádivek, karbanátků nebo polévek. Určitě jste se s ním setkaly. Pracuje se s ním stejně dobře jako třeba s kuskusem. Dnes se dá sehnat i ve varných sáčcích samostatně nebo v kombinaci s dalšími luštěninami např. čočkou.
Pohanka na zpevnění cév
Je označována jako pseudoobilovina. Často je součástí receptů zdravé výživy. Vyzdvihován bývá její obsah rutinu, který prý zpevňuje cévy.
Quinoa: matka zrno
Nebo také merlík čínský se rovněž řadí do skupiny pseudoobilovin. Je to stará kulturní plodina původem z pohoří And v Bolívii, Peru a Chile. V jazyce Inků její název znamená „matka zrno“. V posledních letech se těší v USA a Evropě raketovému nárůstu obliby jako součást zdravé výživy.
Máte nějaké vlastní zajímavé recepty z luštěnin? Pojďte nám je napsat do diskuse. Rádi zkusíme v redakci také.